Była muzyka, poczęstunek, rozrywki dla dzieci, piękna pogoda i czas na sentymentalne wspomnienia - mieszkańcy Śródmieścia i innych dzielnic Wałbrzycha, a także goście tłumnie odwiedzili wyremontowaną "Harcówkę" podczas jej uroczystego otwarcia. Czy schronisko wróci do swego kultowego statusu w naszym mieście? Zobaczymy.


Wyremontowana część restauracyjna liczy dwie sale i przeszklony aneks, gdzie powstanie kącik zabaw dla maluchów. Jest też w jednym z pomieszczeń mała wnęka na podwyższeniu - idealna dla kameralnego zespołu czy DJ, a w drugim z nich znajduje się bar z ladą. Na parterze mieści się też kuchnia i wyremontowane lokum na potrzeby gospodarcze oraz dwie toalety, w tym przystosowana dla osób niepełnosprawnych.Działania remontowe były kosztowne, dlatego na remont wyższych kondygnacji i możliwość wynajęcia pokoju w Harcówce trzeba będzie jeszcze poczekać. Właściciel zaś odnowił fasadę widoczną od strony miasta i częściowo wymienił stolarkę okienną, a rewitalizację pozostałych części elewacji oraz dachu zapowiada na nadchodzące kwartały.
Prace remontowe w ponad stuletnim gmachu prowadzone są od zimy przez dzierżawcę obiektu, Magdę Lech, ze wsparciem właściciela - Zarządu Sudeckich Hoteli i Schronisk PTTK Sp. z o.o. z Jeleniej Góry, w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Nowy dzierżawca podjął się rewitalizacji Harcówki i uruchomienia w niej jeszcze wiosną 2018 roku części gastronomicznej. Remont się jednak przeciągnął i późną wiosną oddano do dyspozycji gości jedynie ogród. Teraz ma być dostępny cały parter, czyli sala restauracyjna, bar, zaplecze sanitarne, ogród i taras.Schronisko powstało na Parkowej Górze w założonym w 1905 roku parku miejskim jako restauracja z pokojami gościnnymi. Jego obecna nazwa utrwaliła się w związku z wieloletnim zarządem budynku przez Związek Harcerstwa Polskiego. Obiekt ma 50 miejsc hotelowych, dysponował też bazą gastronomiczną. Posiłki na tarasie z widokiem na panoramę Śródmieścia wspominają pokolenia wałbrzyszan. I cieszą się, że to miejsce przetrwało, bo w okolicach Wałbrzycha mamy schroniska, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić, o czym piszemy TUTAJ i takie - których niestety już nie ma, jak BACÓWKA POD TRÓJGARBEM.Czytaj też:
WAŁBRZYCH: HARCÓWKA: TRWA ODLICZANIE DO OTWARCIA (FOTO)
WAŁBRZYCH: HARCÓWKA - NOWA ELEWACJA, OTWARCIE Z POŚLIZGIEM [FOTO]

WAŁBRZYCH: HARCÓWKA - REMONT TRWA. KIEDY OTWARCIE? [FOTO]

WAŁBRZYSKA HARCÓWKA I DOM TURYSTY SZCZAWNO Z NOWYMI DZIERŻAWCAMI
POJAWIĄ SIĘ NOWE ZABYTKI

ELW, MS
Foto: JK