Mocno niesprawną ciężarówką jechała przez całe miasto duża ilość substancji wykorzystywanej do produkcji materiałów wybuchowych, używanej nawet przez terrorystów. Dobrze, że nikomu nic się nie stało.


W czwartek 5 kwietnia na ul. Sikorskiego funkcjonariusze zauważyli kierowcę jadącego samochodem ciężarowym marki Man bez zabezpieczonego ładunku na pace. W trakcie kontroli okazało się, że 39-letni kierujący wykonywał przewóz ze Świebodzic do Mieroszowa i wiózł 8 ton nawozu na bazie azotanu amonu, zakwalifikowanego jako towar niebezpieczny.Przeprowadzone czynności wykazały, że przewożone worki z nawozem nie zostały zabezpieczone w żaden sposób, a ujawnione liczne usterki pojazdu bezpośrednio zagrażały bezpieczeństwu na ulicach miasta. W ciężarówce uszkodzone zostały tarcze hamulcowe kół osi przedniej. Zauważalne były także wycieki płynów eksploatacyjnych z przedziału silnika oraz wycieki paliwa z baku pojazdu, słychać było też wypływ powietrza z układu pneumatycznego.Funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, a kierowca został ukarany wysokim mandatem. W związku z niezabezpieczeniem przewożonego niebezpiecznego ładunku wszczęte zostanie natomiast przez Inspekcję Transportu Drogowego postępowanie administracyjne wobec przewoźnika.

Azotan amonu, czyli saletra amonowa jest typowym składnikiem materiałów wybuchowych i w przeszłości miały z jej powodu miejsce liczne katastrofy - w XX wieku dwie, w Niemczech i Teksasie, pochłonęły ponad 1000 ofiar, w Korei Północnej w 2004 roku zderzenie się pociągów przewożących saletrę i paliwo spowodowało śmierć 154 osób, ciężarówka, wypełniona 682 kg azotanu amonu, została wykorzystana w pierwszym zamachu na World Trade Center w lutym 1993 roku (6 zabitych, ponad tysiąc rannych), a była też eksplozja w fabryce nawozów sztucznych w Teksasie - 2013 rok, 15 zabitych, ponad 160 rannych.Oczywiście, nawóz nie jest tak groźny jak sama saletra, jednak nawozy na bazie azotanu amonu były w ostatnich latach przyczyną kilku wypadków, które miały wpływ na ustawodawstwo dotyczące transportu, magazynowania oraz przeładunku tych produktów. Nawozy nie tylko mogą spowodować wybuch, ale także ulatniają się z nich toksyczne substancje, które mogą być groźne dla środowiska.

Czytaj też:
PO AUTOSTRADZIE Z TOKSYCZNYMI MATERIAŁAMI
POLICJA WAŁBRZYCH: NIE POJECHAŁ Z KOSTKĄ (I KOROZJĄ) DALEJ (FOTO)

Opr. MS
Foto użyczone: KMP Wałbrzych