Dzieje się na kolei w naszym mieście - remontuje się stacja Wałbrzych Szczawienko, powstaje nowy przystanek kolejowy Wałbrzych Centrum, a w przyszłym roku ma ruszyć remont starego dobrego dworca Wałbrzych Główny. Już wiemy, jak będzie wyglądał po rewitalizacji.


W styczniu pisaliśmy o umowie na przebudowę dworca Wałbrzych Główny, wiosną ruszyła cała procedura "okołoinwestycyjna" i w ratuszu wyłożone były materiały dotyczące przebudowy budynku dworca. W październiku prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński odwiedził Wałbrzych Główny i zapowiedział rozpoczęcie prac budowlanych w pierwszej połowie 2019 roku. Wiemy już, jak obiekt będzie wyglądał po remoncie. Na rewitalizację dworca kolej przeznacza około 16 mln zł. A co dzieje się teraz?

- Prace projektowe w sprawie dworca Wałbrzych Główny rozpoczęły się w styczniu 2018r i aktualnie są w toku. Projektant opracował koncepcje i projekt budowlany, trwają prace zaawansowane projektu wykonawczego. Roboty mogą potrwać około 16 miesięcy licząc od dnia zawarcia umowy. Planowane zakończenie robót to rok 2021 - mówi Tomasz Leś z Wydziału Prasowego
Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Zakres prac to przebudowa dworca, renowacja elewacji, dachu, wzmocnienie konstrukcji, izolacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana instalacji sanitarnych, elektrycznych, teletechnicznych, zagospodarowanie terenu wraz z placem przesiadkowym, przebudowa pomieszczeń do nowych funkcji, dostosowanie dla osób niepełnosprawnych i z trudnością poruszania się. Obiekt znajduje się w ewidencji konserwatora zabytków i prace będę wykonywane pod nadzorem konserwatorskim.- Zachowamy zabytkowy wygląd budynku, ale unowocześnimy go w środku. Powstanie dynamiczna informacja pasażerska, nowe pomieszczenia dla obsługi podróżnych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, poczekalnia, pokój dla matek z dzieckiem, a także punkt gastronomiczny. Powstanie też miejsce, w którym Zakłady Cargo będą miały swoją siedzibę i tu będzie można spotkać ich przedstawicieli, podobnie jak Straż Ochrony Kolei, która na tym dworcu będzie mieć swój posterunek - zapowiadał w październiku Krzysztof Mamiński, dodając, że dworzec ten będzie również pełnił rolę centrum przesiadkowego.

Przypominamy, że remont dworca Wałbrzych Główny jest jedną z wielu inwestycji infrastrukturalnych kolei w naszym kraju, mówiło się nawet o remontach ok. 500 obiektów dworcowych, w tym 32 na Dolnym Śląsku. Poza tym w Wałbrzychu planowana jest przebudowa dworca Boguszów Gorce Zachód położonego w dzielnicy Gorce.

Pomysł, żeby tu była stacja, narodził się w roku 1855, kiedy to dyskutowano nad możliwością wybudowania najkrótszej trasy Berlin – Wiedeń, prowadzącej przez Zgorzelec, Jelenią Górę, Wałbrzych i Kłodzko. Dokładnie 15 sierpnia 1867 roku dworzec został oddany do użytku. Był wtedy dużo mniejszy.

Czytaj też:
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: KIEDY ROZPOCZNIE SIĘ REMONT?
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: DOKUMENTACJA PRZEBUDOWY DO WGLĄDU
WAŁBRZYCH GŁÓWNY - JEST UMOWA NA PROJEKT PRZEBUDOWY

DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY DO REMONTU, CENTRUM JESZCZE CZEKA

BOGUSZÓW-GORCE: DWORCE KOLEJOWE DO REMONTU?
MINISTROWIE W WAŁBRZYCHU MÓWILI O PIENIĄDZACH I DWORCACH
WAŁBRZYCH NIEZNANY: KACZKI, OSIOŁKI I ZEMSTA CEAUSESCU
NIE BĘDZIE WYBURZONA (FOTO)


Magdalena Sakowska
Wizualizacje użyczone: Biuro Komunikacji i Promocji - Polskie Koleje Państwowe S.A.