To już fakt: zapowiedziany po raz pierwszy w 2016 roku remont dworca Wałbrzych Główny rozpoczął się 9 października 2019 roku przekazaniem placu budowy wykonawcy, spółce Berger Bau Polska z Wrocławia.


Zmieniło się spojrzenie na dworce

Polskie Koleje Państwowe S.A. wybrały wykonawców, którzy przeprowadzą kompleksowe modernizacje pięciu dworców znajdujących się przy linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra. Zmieni się nie tylko wygląd dworców – w budynkach znajdą się liczne udogodnienia dla podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zmodernizowane obiekty zostaną udostępnione pasażerom wiosną 2021 roku.


A będą to
: Wałbrzych Główny, Kąty Wrocławskie, Boguszów-Gorce Zachód, Smolec i Imbramowice. Wszystkie, z wyjątkiem ostatniego, są obiektami zabytkowymi objętymi ochroną konserwatorską.- Rząd realizuje inwestycje w południowej części Dolnego Śląska, co jest niezwykle ważne, gdyż przez wiele lat region ten był niedofinansowany. Mamy nadzieje, że inwestycje dworcowe i inne, które prowadzimy dadzą impuls do jego szybszego rozwoju mówił Michał Dworczyk, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.Program Inwestycji Dworcowych na Dolnym Śląsku to nie tylko zmiana podejścia i modernizacja zaniedbanych budynków, ale przede wszystkim spełnienie oczekiwań mieszkańców regionu. Dzięki sygnałom od Dolnoślązaków uda się zrealizować aż 17 inwestycji w regionie. Podkreślam, że podróżni mogą już korzystać z odmienionych obiektów w 8 miejscach: Chojnowie, Jaworze, Strzelinie, Żarowie, Zgorzelcu, Siechnicach, Świętej Katarzynie i Smardzowie – mówił Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

Jak dodał Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A., to największy taki program w historii polskiej kolei - za kwotę półtora miliarda złotych zostanie w kraju wyremontowanych prawie 200 dworców w kraju.– Modernizowane dworce łączy coś więcej niż położenie przy tej samej trasie kolejowej. Każdy z nich zostanie poddany przebudowie zgodnie z przyjętymi przez PKP S.A. standardami stosowanymi przy wszystkich realizowanych inwestycjach dworcowych
– mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.Zmieni się nie do poznania

We wszystkich pięciu dworcach na Dolnym Śląsku odnowione zostaną elewacje, stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycia dachów. Wewnątrz powstaną przestrzenie do obsługi pasażerów, w których znajdą się przede wszystkim ogrzewane poczekalnie i ogólnodostępne toalety. Modernizacja pozwoli na eliminację barier architektonicznych: wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wykonane zostaną ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących i niewidomych oraz tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcach. Ponadto zostaną zlikwidowane m.in. progi czy zbyt wąskie przejścia. Na dworcach znajdą się także wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z nagłośnieniem, dzięki czemu podróżni będą na bieżąco informowani o ruchu pociągów. Obiekty zostaną wyposażone także w systemy monitoringu i zarządzania budynkami.
- Na piętrze dworca Wałbrzych Główny będą pomieszczenia PKP Cargo i znajdzie swoją siedzibę Straż Ochrony Kolei, na parterze będzie Biuro Obsługi Klienta, poczekalnia dla podróżnych z ogólnodostępną toaletą i punkt dla małej gastronomii. Będzie też strefa dla podróżnych z dziećmi - wylicza Krzysztof Golubiewski.
W ramach prowadzonych inwestycji uporządkowane i zagospodarowane zostaną także tereny przydworcowe, na których znajdą się elementy małej architektury, takie jak koszy na śmieci i ławki. Wymienione zostaną nawierzchnie piesze, pojawią się również stojaki rowerowe oraz nowe miejsca postojowe, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

- Zostanie tu wyburzonych kilka zrujnowanych obiektów na zapleczu dworca kolidujących z inwestycją. Przestrzeń przed dworcem zmieni się całkowicie, poza miejscami parkingowymi i zorganizowanym terenem przesiadkowym będzie również stacja ładowania pojazdów elektrycznych - mówi przedstawiciel PKP S.A.

Wartość całej inwestycji to 26 mln zł netto. Koszt modernizacji wszystkich pięciu dworców to 62,8 mln zł (netto). Przebudowa dworców Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód oraz Imbramowice będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z kolei modernizacja dworców w Kątach Wrocławskich i Smolcu zostanie współfinansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa.

 

O przygotowaniach do tej inwestycji pisaliśmy wielokrotnie:
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: OTWARCIE OFERT, PRZEBUDOWA CORAZ BLIŻEJ (WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ PO REMONCIE (WIZUALIZACJE)
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: KIEDY ROZPOCZNIE SIĘ REMONT?
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: DOKUMENTACJA PRZEBUDOWY DO WGLĄDU
WAŁBRZYCH GŁÓWNY - JEST UMOWA NA PROJEKT PRZEBUDOWY

DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY DO REMONTU, CENTRUM JESZCZE CZEKA

BOGUSZÓW-GORCE: DWORCE KOLEJOWE DO REMONTU?
MINISTROWIE W WAŁBRZYCHU MÓWILI O PIENIĄDZACH I DWORCACH
WAŁBRZYCH NIEZNANY: KACZKI, OSIOŁKI I ZEMSTA CEAUSESCU
NIE BĘDZIE WYBURZONA (FOTO)Tekst i foto: Magdalena Sakowska