Niespodziewane, bardzo głębokie zapadlisko w jezdni ul. Chrobrego w Wałbrzychu sparaliżowało ruch w sercu Placu Grunwaldzkiego. Uwaga na objazdy.

Policja zabezpiecza miejsce nietypowego zdarzenia i kieruje ruchem na Placu Grunwaldzkim w związku z zapadliskiem w jezdni ul. Chrobrego. - To było około godz. 15. Pracowaliśmy przy budynku hotelu, gdy nagle usłyszeliśmy głuche tąpnięcie. To tuż za przejeżdżającym autobusem dosłownie zapadła się ulica - opowiada świadek zdarzenia.
To prawdziwe szczęście, że nikt nie został poszkodowany, bo wierzchnie warstwy drogi wpadły do głębokiego na kilka metrów leja, w którym z łatwością mógłby się zmieścić człowiek. Dziura o przekroju kilkudziesięciu centymetrów jest głęboka na kilka metrów (szacowana głębokość to 4-5 metrów).Na miejscu pracują specjaliści z Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta oraz Budimexu, jako że miejsce zapadliska jest nieopodal placu budowy wałbrzyskiej obwodnicy. Jak szacują specjaliści, uszkodzenie to powstawało prawdopodobnie stopniowo, jest duże prawdopodobieństwo, że wewnętrzny ubytek w jezdni jest znacznie większy niż obecnie widoczny ubytek asfaltu.Dlatego też, by uniknąć dalszego zapadania się drogi, zdecydowano o czasowym zamknięciu ul. Chrobrego. - Do odwołania ruch kierowany jest przez ul. Andrzeja Szmidta i Czerwonego Krzyża - mówi Marcin Świeży, oficer prasowy KMP Wałbrzych. Przez Chrobrego nie kursują również autobusy, również kierowane objazdem. Czasowo wyłączono też przystanki autobusowe linii jadących przez Plac Grunwaldzki w kierunku Starego Zdroju.  


Czyżby kolejny relikt kopalniany?

Czym spowodowany jest ten ubytek gruntu? Można tylko spekulować, jedna z hipotez mówi o kopalnianym chodniku, wszak do zdarzenia doszło tuż przy byłej kopalni Konrad, co więcej, kilkaset metrów dalej, na ul. Szpitalnej znajdowała się kolejna kopalnia - Schweinitz. Zapadlisko znajduje się pomiędzy tymi dwoma obiektami. 

Dawne kopalnie nie dają o sobie Wałbrzychowi zapomnieć, przypomnieć trzeba w tym miejscu m.in.:
zapadlisko przy Al. Wyzwolenia - Wałbrzych: Zaparkował, gdzie zwykle i wpadł do dziury [FOTO]


Elżbieta Węgrzyn