Zbliża się dzień zapowiadanej przez nas rewolucji w komunikacji miejskiej w Wałbrzychu podyktowanej otwarciem 15 września ul. Długiej i przejezdnością w ronda Tesco. Dzień później nastąpi powrót do rozkładów jazdy autobusów sprzed epidemii. Do tego przesunięte zostaną dwa przystanki autobusowe. Oto szczegóły.


Zmiany w rozkładzie


Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2020/2021, inaczej niż w poprzednich latach, miasto nie powracało do przedwakacyjnego rozkładu komunikacji miejskiej, a jedynie zwiększyło częstotliwość kursowania linii A i C.
Większa zmiana została zaplanowana na 16 września, kiedy skończą się zamknięcia ulic i objazdy spowodowane przebudową koryta Szczawnika. - Wracamy na typowo roboczy układ rozkładów jazdy, jaki obowiązywał na początku marca 2020, czyli przed zmianą siatki połączeń spowodowaną sytuacją epidemiczną. Na pewno jakieś małe korekty w porównaniu z wiosną będą, bo jakieś kursy już wcześniej podkładaliśmy, jednak będą to w przybliżeniu stare wiosenne rozkłady - zapowiada Andrzej Welc, kierownik działu komunikacji zbiorowej Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta.

Nowy rozkład jazdy ma obowiązywać od pierwszych porannych kursów 16 września, czyli od godz. 4 rano. Obejmuje on:
- powrót w dni robocze do rozkładów "roboczych" (wcześniej obowiązywały sobotnie ze zmianami),
-
na swoje dawne trasy wrócą linia A, C, 8 i 9,
- ruszy też po przerwie linia 4 i 1.

Skala zmian jest tak duża, że nowy rozkład pojawi się niemal na wszystkich 280 przystankach w mieście. Rozkłady mają być rozwieszone w poniedziałek i wtorek (14-15 września).


Przesunięcia przystanków


W związku ze zmianami na placu budowy w obrębie węzła Tesco przesunięciu ulegną dwa przystanki autobusowe:

1. Po otwarciu ul. Długiej modernizowany będzie prawy pas tej jezdni
jadąc w górę od ronda, a otwarta zostanie lewa nitka. Dlatego konieczne było tymczasowe przesunięcie przystanku poza strefę, w której prowadzona będzie przebudowa. - Przystanek usytuowany przed ul. Makuszyńskiego będzie lekko przesunięty w górę za ul. Makuszyńskiego w kierunku ul. Broniewskiego - zapowiada Welc.

2. Konieczne będzie też tymczasowe przeniesienie przystanku linii 18 relacji Szczawno - Podzamcze. - Obecnie znajduje się on przed rondem, a będzie przesunięty za rondo, ponieważ w miejscu obecnego wygrodzenia strefy dla pieszych planowane są prace budowlane - dodaje kierownik działu komunikacji zbiorowej Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta. 


Zamknięcie długiej i okolic Ronda Tesco krok po kroku:


- Od 9 września wykonawca obwodnicy Wałbrzycha przygotowuje się do ponownego uruchomienia ruchu na ul. Długiej i w obrębie ronda Tesco pisaliśmy - Ul. Długa wkrótce przejezdna. Kiedy pojadą auta, kiedy autobusy? [ZDJĘCIA]


- Ustalono wrześniowe zmiany rozkładów jazdy - WAŁBRZYCH: DWIE FALE WRZEŚNIOWYCH ZMIAN W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ!

- Miasto zaaprobowało nową organizację ruchu od ponownego otwarcia Długiej - przypominamy, że będzie to w przybliżeniu taka organizacja ruchu, która obowiązywała do 28 czerwca 2020 (szczegóły - WAŁBRZYCH: ZAMKNIĘCIE DŁUGIEJ - JAK DŁUGO JESZCZE OBJAZDY?).


- O zmianach w związku z zamknięciem ul. Długiej 28 czerwca 2020 pisaliśmy
JAK JEŹDZIĆ PO MIEŚCIE PO ZAMKNIĘCIU UL. DŁUGIEJ [MAPY]
Elżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska