Nasz Czytelnik, pan Sławomir, spotkał dziś, 2 sierpnia, o 6.30 na ul. Wysockiego ciekawych przechodniów. Stado dzików próbowało przedostać się z Sobięcina na Biały Kamień przechodząc przez ruchliwą ul. Wysockiego. Zobaczcie zdjęcia z tego bliskiego spotkania.

Dopiero wczoraj pisaliśmy o tym jak czterej nastolatkowie z Podgórza i Starego Zdroju wracający przez Park Książański z basenu w Świebodzicach natknęli się na dużą rodzinę dzików. Młodzi wałbrzyszanie salwowali się ucieczką i rozdzieleni błądzili po lesie. Na szczęście policja znalazła ich przed zapadnięciem zmroku. Komentujący nasz tekst ironizowali, że przecież nie ma nic dziwnego w obecności dzików w lesie. Tymczasem dziś dzicy mieszkańcy naszego miasta pojawili się w centrum.

- Dziś o 6.30 jechałem ze Śródmieścia na Biały Kamień i tuż za Starą Kopalną natrafiłem na stado dzików próbujące przejść przez jezdnię - relacjonuje pan Sławomir. Dziki stały na poboczu i chciały wejść na jezdnię, ale nie ryzykowały z uwagi na ruch samochodowy. Wałbrzyszanin jechał wolno swoim oplem i razem z innymi kierowcami zatrzymał się by nie ryzykować kolizji. Zachowanie napotkanego dziś stada wskazuje na doskonałą znajomość terenu. - Stado liczyło około piętnastu sztuk. Z przodu szły dwie większe lochy, z tyłu zaś pochód zamykał samiec z widocznymi kłami, a w środku postępowała cała gromadka mniejszych. Chciały przejść przez ulicę. Kierowcy zatrzymali samochody, ale ktoś zatrąbił i na moment zwierzęta cofnęły się. Nie obserwowałem ich dalej, widać jednak, że chodzą tędy często i przy przejściu przez ulicę zachowują szczególną ostrożność - dodaje wałbrzyszanin.   
Wałbrzych jako pełne zieleni i otoczone lasami miasto często odwiedzają zwierzęta leśne, a w poszczególnych dzielnicach żyje też grupa dzików regularnie penetrująca okolice zamieszkałe. Ryją w parkach, grzebią w śmietnikach, przychodzą na pola uprawne i do ogrodów. Spotkania z dzisiejszego poranka pan Sławomir z pewnością nie zapomni. - Często widuję sarny na ul. Żeromskiego, raz nawet jedna z nich wybiegła mi tuż przed maską. Znajomi zaś mówią o spotkaniach ze zwierzętami na Nowym Mieście i w okolicy strefy ekonomicznej. Ponoć przy Starej Kopalni dziki pojawiają się często, jednak wcześniej ich tu nie widziałem - wspomina kierowca. 
Apelujemy zatem do kierowców o szczególną ostrożność na ul. Wysockiego, zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy dziki wybierają się na żerowiska lub też z nich wracają. Szeroko problem dzików w mieście omawialiśmy w tekście -DZIKI RZĄDZĄ W WAŁBRZYCHU?Przypominamy nasze ostatnie teksty na temat dzików:
SZLI W CZWÓRKĘ PRZEZ LAS AŻ TRAFILI NA STADO DZIKÓWoprac. Elżbieta Węgrzyn
Fot. Użyczone przez Czytelnika