Jednym z tematów podjętych podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej była budowa obwodnicy i wiążące się z nią utrudnienia - nieprzejezdna ul. Wysockiego (zachód) przy skrzyżowaniu z Kolejową i Sikorskiego. Czy nadal aktualne jest jej udrożnienie przed świętami?

Wiele prac w centrum

Dużo się dzieje w ostatnich tygodniach na budowie pomiędzy ul. Reja a ul. Wysockiego. - Mamy wyścig z czasem, bo chcemy uzyskać położenie nawierzchni na wielu punktach umownie mówiąc Placu Grunwaldzkiego jeszcze przed przerwą zimową. To wszystko będzie zależało od tego, czy będą opady deszczu, śniegu, mróz. Mamy też oczywiście kolejne niespodzianki w postaci rur, cieków wodnych - wyliczał na sesji Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Ostatnia jesienna mobilizacja dotycząca układania przez Budimex S.A. warstw bitumicznych zapowiedziana jest na przyszły tydzień - przełom listopada i grudnia. Ma dotyczyć dużego fragmentu ul. Kolejowej, fragmentu Sikorskiego, Chrobrego i Konopnickiej (więcej o planowanych pracach - OBWODNICA WAŁBRZYCHA: JEST OZNAKOWANIE. CO Z ODBIOREM? [ZDJĘCIA]). 


Wysockiego zachód

Wykonawca prowadzi też intensywne prace na ul. Wysockiego przy Hali Wałbrzyskich Mistrzów dotyczące wzmocnienia naruszonego sklepienia koryta płynącej pod drogą Sobięcinki i Pełcznicy. Zabezpieczenie sklepienia nad korytem rzeki odbywa się poprzez żelbetonowe wzmocnienia przypominające sarkofagi. Jeden już powstał, trzy kolejne są konieczne i wedle założeń, o ile pogoda pozwoli, mogłyby powstać w pierwszej dekadzie grudnia (pisaliśmy o tym - OBWODNICA WAŁBRZYCHA: W OKOLICY PLACU GRUNWALDZKIEGO SPORO ZMIAN). Obecnie prace zbrojeniowe na ul. Wysockiego trwają od rana do zmroku. - Ci, którzy przechodzą przez ul. Wysockiego, to pewnie widzą jak głęboko pracownicy Budimexu i podwykonawców muszą wchodzić wgłąb, właściwie pod koryto rzeki Pełcznicy, na głębokość czasem 6 metrów od powierzchni jezdni żeby zbudować sarkofag wokół tego cieku Sobięcinki i Pełcznicy. To jest bardzo kłopotliwa sytuacja, tego nie było w projekcie. Muszą to wykonywać w bardzo trudnych warunkach - opowiadał prezydent i wzmiankował, że podobnie jak dyrektor ZDKiUM i nadzór budowlany jest codziennie na placu budowy.  
   
By zachodnie ramię ul. Wysockiego udrożnić konieczne są też inne prace w dotyczące m.in. sieci wodno-kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej i wykonanie innych elementów w korpusie drogi i pobocza na ułożeniu warstw drogowych kończąc. Udrożnienie tej drogi w chwili jej zamknięcia latem zaplanowano na drugą dekadę grudnia. Podczas prac
na placu budowy było kilka niespodzianek w postaci m.in. uszkodzonego starego sklepienia podziemnych rzek. Mimo występujących utrudnień władze Wałbrzycha zakładają, że przywrócenie przejezdności tej drogi w grudniu jest nadal możliwe. - Chcemy do świąt uzyskać przejezdność ulicy Wysockiego tak, żeby jeździły autobusy, nawet jeśli to będzie tylko część jezdni i nie do końca, bo to zależne jest od temperatury - zaznaczył podczas sesji Roman Szełemej.            


O pracach na tym skrzyżowaniu i związanymi z nimi niespodziankami: