Urząd miasta jest w przededniu podpisania umowy z warszawską spółką Octava, która ma wybudować w Wałbrzychu Galerię 7, niewielki obiekt handlowy przy ul. Lubelskiej, który będzie pełnił zarazem funkcję dworca dla przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście.


Wiele wskazuje na to, że galeria powstanie w tej formie, którą poznaliśmy na wizualizacjach przysłanych nam przez spółkę w sierpniu 2017 roku.Pierwsza umowa zlecenie z Octava S.A., a dokładnie spółką zależną Galeria 7, została podpisana 11 kwietnia 2017 roku. Jej przedmiotem jest "koordynacja i nadzór nad realizacją prac związanych z przygotowaniem potencjalnego projektu deweloperskiego, polegającego na budowie Centrum Handlowego (o powierzchni najmu ok. 7.5 tys. m kw.) w Wałbrzychu". Umowa została zawarta na czas określony (12 miesięcy) z dwoma podmiotami - gminą Wałbrzych i PKP PLK, weszła w życie 1 maja 2017.

Jak informuje spółka, potencjalny projekt, którego dotyczy umowa, będzie mógł być, w zależności od sytuacji rynkowej, powiększony o kolejne stadia rozbudowy.
Przedmiotowe Centrum Handlowe będzie obejmowało połączenie z dworcem kolejowym (którego budowa jest planowana przez podmioty z grupy PKP) oraz dworzec autobusowy, będący jego częścią.- Uruchomienie docelowego projektu deweloperskiego jest i będzie uzależnione między innymi od budowy dworca kolejowego, postępu komercjalizacji centrum oraz uzyskania finansowania dłużnego - informują przedstawiciele spółki.


- Prywatny inwestor, który chce zbudować minigalerię, ma ruszyć równolegle z budową przystanku kolejowego. Przygotowania do budowy mogą się rozpocząć już w marcu. Podpisanie umowy między miastem a spółką jest w fazie przygotowań - komentuje prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.Liczba pasażerów przewijających się przez dworzec autobusowy jest obliczana orientacyjnie na 2 551 408 rocznie. Liczba pasażerów przystanku kolejowego liczona jest na kilkaset tysięcy w ciągu roku. W obiekcie ma się mieścić 80 sklepów, punktów usługowych i restauracji. Prócz poczekalni jest przewidywany supermarket, a nawet kino. Obok będzie parking na 260 samochodów. Ma być nawet promenada i skwer, a także kawiarenka na dachu i przestrzeń rekreacyjna tamże, która ma zostać połączona pomostem z ul. Wysockiego. Galeria 7 miałaby zostać otwarta w ostatnim kwartale 2019 roku. Autor projektu pochodzi z Francji i projektował tam dworce kolejowe.Prace od strony kolejowej mają ruszyć w czerwcu i będą prowadzone etapami ze względu na trwający przez cały czas ruch kolejowy. Wszystko ma być gotowe najpóźniej w 2023 roku, zarówno, jeśli chodzi o inwestycje PKP PLK, jak i o miejskie. Na budowę przystanku PKP PLK przeznacza 15 mln zł netto.

Ciekawostką jest, że najprawdopodobniej nowa galeria, będąc dworcem, może nie podlegać nowemu prawu wprowadzającemu od tego roku zakaz handlu w niedzielę.

Czytaj też:
WAŁBRZYCH CENTRUM: GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE)
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - KOLEJ UZYSKAŁA POZWOLENIE?
PRZYSTANEK WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - JUŻ WKRÓTCE KOLEJNY KROK
WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO I ŚRÓDMIEŚCIE - RUSZAJĄ PRACE
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - UMOWA Z WYKONAWCĄ PODPISANA
WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE I SZCZAWIENKO - CO DALEJ Z INWESTYCJĄ?

WAŁBRZYCH CENTRUM: POROZUMIENIE PODPISANE
WAŁBRZYCH CENTRUM I SZCZAWIENKO JUŻ PO OTWARCIU OFERT
WAŁBRZYCH CENTRUM: OGŁOSZONO PRZETARG
STACJA WAŁBRZYCH CENTRUM - TERAZ POZWOLENIE NA BUDOWĘ I WYCINKA
STACJA WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - COŚ DRGNĘŁO


Magdalena Sakowska
Foto użyczone: Octava S. A.