Do 19 października wyłoniona w przetargu firma Sprint S.A. z Gdańska wdroży w Wałbrzychu nowoczesne rozwiązania, które ułatwią życie mieszkańców i przyczynią się do oszczędności. Czym jest i co nam da ITS?

- ITS jest jednym z elementów smart city, czyli miasta, w którym żyje się lepiej bez wdrażania kosztownych rozwiązań. Na cel tego systemu przekazane zostało ponad 10 mln środków unijnych - wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Dodaje również, że system ma przyczynić się do udrożnienia komunikacyjnego Wałbrzycha i oszczędności m.in. energii elektrycznej. Miasto wdraża ten system w ramach zadania inwestycyjnego „Ograniczenie niskiej emisji poprzez wprowadzenie zrównoważonej mobilności miejskiej i podmiejskiej, polegającej na wybudowaniu centrum przesiadkowego Wałbrzych Plac na Rozdrożu oraz poprawie systemów zarządzania ruchem i energooszczędnym oświetleniem miejskim".

W ramach przetargu wyłoniono wykonawcę - firmę Sprint S.A. z Gdańska - która podpisała kontrakt w styczniu i za 10,8 mln zł brutto do 19 października wdroży w mieście system ITS, a także przez najbliższych 5 lat będzie pełnić nad nim opiekę serwisową. Dotąd wprowadzała ona podobne rozwiązania w innych miastach. - Nasze systemy zostały wykorzystane w Łodzi, Olsztynie, Bydgoszczy, Krośnie i Trójmieście, a obecnie również w Chorzowie, Bielsku Białej oraz w Wałbrzychu - wyjaśnia ją przedstawiciele  wykonawcy Rafał Ogrodowski i Dariusz Gryzio. Zaprezentowali, na czym będzie polegać działanie systemu i co w najbliższych tygodniach firma zamontuje w mieście. Zapowiadają gros prac montażowych na skrzyżowaniach przeprowadzić podczas wakacji i w sezonie urlopowym, by w możliwie najmniejszym stopniu zakłócić działanie sygnalizacji świetlnej.

A będą to:
1. System sterowania ruchem na obszarze centrum - w jego ramach na 17 miejskich skrzyżowaniach od północy - ronda na ul. Wrocławskiej przy Palmiarni po na zachodzie skrzyżowanie ul. 1 Maja z Karkonoską, na południu skrzyżowanie ul. Świdnickiej z Niepodległości i na wschodzie Noworudzkiej ze Świdnicką - zamontowane będą detektory dające możliwość sterowania ruchem ulicznym w czasie rzeczywistym, co będzie na bieżąco udrażniany będzie przejazd regulowane dzięki kamerom i sygnalizacji świetlnej. Do ruchu na głównej arterii DK 35 będą dopasowane drogi poboczne.  W efekcie przez miasto kierowcy powinni przejeżdżać szybciej i sprawniej.2. System informacji parkingowej - na 6 miejskich parkingach (począwszy od ul Przemysłowej przez Rycerską po Dworzec Szczawienko) pojawi się 6 tablic wyświetlających w czasie rzeczywistym ile wolnych miejsc parkingowych dostępnych jest w danej chwili - wskazywał ich "zajętość". Kierowcy będą mogli też sprawdzić dostępność parkingu za pomocą aplikacji na smartfona. Oszczędzą więc czas przeznaczony na parkowanie, a miastu oszczędzi spalin generowanych podczas poszukiwania parkingu.  

3. System zarządzania komunikacją zbiorową - autobusy zaopatrzone w komputery pokładowe zyskają priorytetową pozycję podczas wjazdu na skrzyżowanie, będą też w czasie rzeczywistym uwidaczniane w systemie informacji.

4. System dynamicznej informacji pasażerskiej - pasażerowie uzyskają na tablicach informacji pasażerskiej na przystankach informację o przyjeździe autobusu w czasie rzeczywistym. Zamontowane będzie też 10 nowych tablic informacji pasażerskiej.

5. System zarządzania oświetleniem miejskim - system będzie sterował dynamicznie oświetleniem miejskim i w momentach najmniejszego natężenia ruchu będzie obniżał natężenie w oświetleniu miejskim poza głównymi ulicami przez co podobnie jak w przypadku zamontowanego na ścieżkach rowerowych m.in. na ul. Wysockiego oświetlenie będzie działać, ale będzie pobierać ok. 20% mocy mniej. To przyniesie długofalowe oszczędności.  
 
6. System monitoringu CCTV - miasto obserwować będzie łącznie ok. 100 kamer, w tym 29 nowoczesnych CCTV. W ramach kontraktu wymienione będzie 10 starych kamer analogowych i 10 przestarzałych kamer cyfrowych.  

7. System priorytetu dla komunikacji publicznej - patrz nr 1.

8. System informacji mobilnych, portal ITS - wszystko na zasadzie strony informacji miejskiej oraz mobilnych aplikacji na smartfony. Będzie ona informować o natężeniu ruchu, parkingach, zdarzeniach wpływających na jego płynność, a długofalowo również zawierać będzie też informacje o odbiorze śmieci, sieci wodociągowej, i innych m.in. jakości powietrza.

Na potrzeby systemu w mieście położone będą nowe światłowody - ok. 37 km, a w gmachu Pod Kotwicą powstanie nowoczesne centrum zarządzania miastem, a w jego ramach m.in.: ITS, centrum monitoringu, zarządzanie kryzysowe, straż miejska i biuro ruchu drogowego.

Co istotne, australijski system SCATS działający w ramach ITS, który będzie zamontowany w naszym mieście jest cały czas usprawniany i jest "otwarty" więc daje możliwość podpinania nowych rozwiązań. 

Według firmy wykonawcy w miastach, których dotąd podobne rozwiązania wdrożono dostrzeżono m.in.: poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i płynności ruchu, bezpieczeństwa w związku z nowoczesnym monitoringiem, skrócenie czasu podróży transportem zbiorowym oraz obniżenie kosztów tych przewozów, usprawnianie w transporcie publicznym, a także pracy służb odpowiedzialnych za utrzymanie dróg, następowała też poprawa skuteczności służb ratowniczych i przyspieszenie ich działań.

Polecamy:
BĘDZIE INTELIGENTNA SYGNALIZACJA ŚWIETLNA
Elżbieta Węgrzyn