Przetarg na wykonanie przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum/Śródmieście, torowiska i peronów przy remontowanym Wałbrzychu Szczawienko oraz remontu stacji w Świebodzicach zakończył się po kilkukrotnym przesuwaniu terminu otwarciem ofert 21 czerwca, a złożono ich cztery, w tym jedna należy do dwóch firm hiszpańskich.

To kolejny krok w stronę wyczekiwanych przez wałbrzyszan inwestycji. Cztery zgłoszone podmioty to firma TORPOL S. A. z Poznania, która deklaruje wykonanie inwestycji za 123 878 353 zł brutto, konsorcjum złożone z dwóch firm hiszpańskich Aldesa Contrucciones i Rover Alcissa - deklarują wykonanie za 108 451 481 zł brutto,  konsorcjum złożone z firmy Infrakol Sp. z o. o. z Jawora i Track Tec Construction sp. z o. o. z Wrocławia (mogą wybudować za 95 402 930 zł brutto) oraz Trakcja PRKiL S. A. z Warszawy (za 126 269 208 zł brutto). Kwota przeznaczona na ten cel przez PKP PLK S. A. to 103 243 199 zł.

Każdy z oferentów jest gotów wykonać inwestycję w ciągu 60 miesięcy od daty podpisania umowy, prace będą podzielone na 6 etapów. Teraz do końca lipca PKP PLK S. A. mają czas na wyłonienie spośród czterech oferentów wykonawcy wszystkich trzech inwestycji. Czekamy.

Przypomnijmy, że Wałbrzych Centrum (Śródmieście) to przystanek kolejowy przy ul. Lubelskiej, którego powstanie warunkuje budowę przez spółkę Octava S. A. małej galerii handlowej (do 12 000 metrów kwadratowych), gdzie ma być także poczekalnia dworca kolejowego i autobusowego. W lipcu w spółce ma zostać utworzony specjalny zespół do spraw budowy wałbrzyskiego obiektu. Gmina Wałbrzych natomiast zbuduje dwie drogi dojazdowe od strony ronda na Wysockiego i od strony Lubelskiej oraz plac dworcowy i parking. Po zakończeniu inwestycji w tym miejscu, gdzie wciąż jest pusty nieużytek, powstanie dworzec autobusowy i przystanek komunikacji miejskiej. Przystanek kolejowy będzie się składał z 2 peronów, wiat, będzie też podziemne przejście i winda.

Zakończenie prac jest planowane na 2023 rok, ale dotyczy to całości inwestycji, więc Wałbrzych Centrum może teoretycznie zostać ukończony wcześniej. Podobnie z dworcem Wałbrzych Szczawienko, gdzie wyłoniony w przetargu wykonawca przebuduje całą stację. Tu trwają już prace remontowe na dworcu i budowa drogi dojazdowej od ul. Wrocławskiej.

Czytaj też:
WAŁBRZYCH CENTRUM: OGŁOSZONO PRZETARG
STACJA WAŁBRZYCH CENTRUM - TERAZ POZWOLENIE NA BUDOWĘ I WYCINKA
STACJA WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - COŚ DRGNĘŁO


Opr. Magdalena Sakowska
Foto użyczone: PKP PLK S. A.