To już pewne - Wałbrzych graniczy z zupełnie nową miejscowością. Jeszcze kilka dni, a będzie ona w komplecie.


Zimą burmistrz Mieroszowa wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie podziału sołectwa Rybnica Leśna na dwa odrębne sołectwa: Rybnica Leśna i Kamionka oraz nadania statutów nowo powstałym sołectwom. 29 maja rada miejska zadecydowała o przeprowadzeniu podziału na życzenie mieszkańców dotychczasowego przysiółka. Na początek planują oni utworzenie świetlicy.

- Kamionka będzie osobną wsią, ze wszystkimi prawami i statutem. 10 lipca w urzędzie miejskim w Mieroszowie odbędzie się zebranie, na którym zostanie wybrany nowy sołtys i rada sołecka - mówi sołtys Rybnicy Leśnej Urszula Sawińska.

Wiemy, że przy podziale wsi nie obyło się bez dyskusji i odmiennych propozycji. Rybnica Leśna, mająca kilka lat temu około 170 mieszkańców, będzie ich teraz miała o kilkadziesiąt osób mniej.

Wsie stara i nowa wyglądają teraz tak:

Pierwsze znane nazwy Kamionki to Stein – 1666/67 i Steinau – 1785, 1818 i później – do 1945. Potem – Kamionka. Nie figurowała jeszcze w wykazie lenna zamku Radosno (jak np. pobliska Rybnica Leśna). Wiadomo natomiast, że w okresie nowożytnym istniała tu osada, należąca w 1653 r. do Sigmunda von Poisnitza, od którego zakupili ją Hochbergowie.

Kamionka to tak zwana ulicówka o przebiegu głównej drogi w kierunku południe-północ. Zabudowa historyczna osady jest raczej skromna. Na północnym krańcu, na skraju lasu znajduje się rozległe gospodarstwo, jedyne o tej skali, będące być może pozostałością wolnego sołectwa. Kamionka, choć również historycznie stanowiła przysiółek Rybnicy Leśnej, była osadą dobrze zorganizowaną. Już z początkiem XIX  wieku miała własną szkołę (od lat 30-tych XX wieku działającą w nowym budynku), zajazd "Zum Szwarzen Berge" i rozwinięte rzemiosło, głównie włókiennicze.Z górnej części Kamionki można podziwiać panoramę Gór Kamiennych, wkrótce ma tamtędy pobiec najkrótszy i najłatwiejszy szlak do wieży widokowej na Borowej - z Glinika Starego.

Poza Kamionką Wałbrzych otaczają: Boguszów-Gorce, Jabłów, Lubomin, Struga,  Stare Bogaczowice, Chwaliszów, Cieszów, Świebodzice, Mokrzeszów, Witoszów Górny, Pogorzała, Nowy i Stary Julianów, Dziećmorowice, Jedlina-Zdrój, Unisław Śląski i Kuźnice Świdnickie, obecnie dzielnica Boguszowa-Gorc.

Czytaj też:
POD WAŁBRZYCHEM POJAWI SIĘ NOWA MIEJSCOWOŚĆ?

Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska, mapy użyczone: UM Mieroszów