29-letni mieszkaniec naszego miasta został zatrzymany przez wałbrzyskich policjantów za dwa fałszywe alarmy - pierwszy o planowanym zdetonowaniu bomby w wałbrzyskiej galerii handlowej i drugi - tydzień później - o rozprzestrzenieniu choroby zakaźnej. Wałbrzyszanin tłumaczył swoje wycenione na setki tysięcy "żarty", że chciał zapewnić służbom ratowniczym ćwiczenia.

Nad sprawami dwóch fałszywych alarmów od kilku miesięcy pracowali policjanci Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

W czwartek 11 stycznia 2018 mundurowi zatrzymali ostatecznie 29-letniego wałbrzyszanina. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych czynów i złożył wyjaśnienia. Oświadczył, że chciał „zorganizować” służbom mundurowym dodatkowe ćwiczenia, gdyż te dawno takich nie przeprowadzały. 

Mieszkaniec Wałbrzycha odpowie za poinformowanie za pośrednictwem poczty elektronicznej policjantów o planowanym 18 października poprzedniego roku zdetonowaniu bomby w wałbrzyskim centrum handlowym oraz o podłożeniu innego ładunku wybuchowego i rozprzestrzenieniu choroby zakaźnej tydzień później. Sprawca wywołał dwukrotnie niepotrzebną interwencję wszystkich służb ratowniczych oraz zakłócił pracę wielu instytucji, wiedząc że zagrożenie nie istnieje. Naraził Skarb Państwa i centrum handlowe na ogromne koszty akcji ratowniczej. - Tydzień po fałszywym alarmie w centrum handlowym mężczyzna wysłał e-mail do służb, alarmujący o bombie i śmiercionośnym wirusie w Wałbrzychu - precyzuje Marcin Świeży, rzecznik prasowy KMP Policji w Wałbrzychu.

Prokurator wnioskował o jego tymczasowe aresztowanie, ale sąd nie przychylił się do tego wniosku. 29-latek stanie teraz przed sądem. Za popełnione czyny grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności oraz wysoka nawiązka na rzecz Skarbu Państwa w kwocie nie mniejszej niż 10 tysięcy złotych.


Przeczytaj też
WAŁBRZYCH: GALERIA VICTORIA - ALARM BOMBOWY [AKTUALIZACJA] I [FOTO]
WAŁBRZYCH: ALARM BOMBOWY W PROKURATURZE REJONOWEJ
ALARM BOMBOWY W PARKU TECHNOLOGICZNYMKMP Wałbrzych
oprac. Elżbieta Węgrzyn