Samorząd Województwa Dolnośląskiego oficjalnie przejął sześć następnych linii kolejowych od PKP w celu ich rewitalizacji i przywrócenia ruchu pasażerskiego. Kolejowa mapa Dolnego Śląska docelowo zostanie rozszerzona o ponad 20 nowych tras o łącznej długości około 400 km. Koło Podzamcza, przez Szczawno-Zdrój i pod Chełmcem znów mają jeździć pociągi.


Jedna już jest, teraz reszta

Systematyczne przejmowanie nieużywanych linii kolejowych to element umowy koalicyjnej zawartej rok temu między Bezpartyjnymi Samorządowcami a Prawem i Sprawiedliwością. Projekt rozpoczął się w ubiegłym roku. W październiku 2018 zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie wyrażenia woli przejęcia odcinków linii kolejowych od PKP PLK SA. Podjęcie tych działań uzasadnione było postępującą degradacją niektórych linii oraz potrzebą zabezpieczenia korytarzy komunikacyjnych istotnych dla sieci transportowej województwa dolnośląskiego.

Pierwsza linia Bielawa – Dzierżoniów, przejęta pod koniec 2018 r. została szybko zrewitalizowana przez samorząd i już w grudniu tego roku, w nowym rozkładzie jazdy, zostanie udostępniona pasażerom. Będzie to historyczny moment dla mieszkańców Bielawy, bo po prawie 40 latach znów będą mogli bezpośrednio dojechać koleją do stolicy Dolnego Śląska.

− To pierwsza linia, którą przywróciliśmy do życia, dzięki umowie koalicyjnej pomiędzy Bezpartyjnymi Samorządowcami oraz Prawem i Sprawiedliwością. W ciągu tego roku łącznie przejęliśmy już 6 odcinków i obecnie trwają przygotowania do ich inwentaryzacji. Docelowo rozszerzymy ofertę kolejową Dolnego Śląska. Takie są oczekiwania mieszkańców i my je spełnimy – zaznacza marszałek województwa Cezary Przybylski.Przyciągną turystów

Jak mówią samorządowcy, przejęcie i uruchomienie kolejnych tras będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki w regionie. Dzięki przejęciu tak wielu linii, połączenia kolejowe zyskają m.in. cztery dolnośląskie uzdrowiska (Świeradów-Zdrój, Lądek-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój), Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Łatwiejszy będzie również dojazd do niezwykłych zabytków, jakimi są pałace wpisane na listę pomników historii, czyli do 9 obiektów z Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Takie zmiany z pewnością jeszcze bardziej zachęcą turystów do przyjazdu na Dolny Śląsk.

− W sumie będzie to około 340 km dróg kolejowych, które mogą wpisać się w  system komunikacji na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a  turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie – zaznacza wicemarszałek Grzegorz Macko.Nowo przejęte linie mają być uzupełnieniem dla obecnie funkcjonującej sieci w ruchu regionalnym. Są to linie o charakterze lokalnym służące obsłudze wielu dolnośląskich miast, dziś zupełnie pozbawionych kolei. Korzystać z nich będą mogli przewoźnicy towarowi, zwłaszcza producenci kruszyw, ale również turyści. Ponad 225 tysięcy Dolnoślązaków zamieszkujących 4 powiaty: kamiennogórski, lwówecki, górowski i złotoryjski zyska łatwiejsze skomunikowanie  ze stolicą Dolnego Śląska.

- Podczas sesji sejmiku planujemy zagwarantować środki finansowe na przygotowanie dokumentacji dla linii, o których dzisiaj mówimy mówił Patryk Wild, radny województwa dolnośląskiego.


Co dalej?

Według planów wszystkie trasy zostaną przekazane samorządowi województwa przez PKP do połowy 2020 roku. Pod zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu (jednostki podległej samorządowi województwa) konsekwentnie będą rewitalizowane i uruchamiane. Stanowią bowiem istotny element sieci transportowej województwa dolnośląskiego zarówno w zakresie przewozów pasażerskich, jak i towarowych.

- Zgodnie z założeniami rządowego programu Kolej Plus poprzez przekazywanie samorządowi województwa odcinków linii kolejowych przeciwdziałamy wykluczeniu komunikacyjnemu wielu miejscowości. Na Dolnym Śląsku, dzięki współpracy z samorządem województwa udało się nam przekazać już około 93 km linii kolejowych, a w planach jest przekazanie kolejnych. Nasze wspólne działania idą w kierunku przywrócenia podróżnym kolei w wielu dolnośląskich miejscowościach, co z pewnością przyczyni się do rozwoju całego województwa - mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Niestety, o ile na niektórych spośród przejętych linii wystarczy tylko położyć tory, w Wałbrzychu i Szczawnie-Zdroju trzeba będzie rozwiązać problemy takie jak konflikt dawnej linii z obwodnicą Szczawna-Zdroju, prywatne posesje na jej przebiegu (Konradów), czy sprywatyzowanie dworców kolejowych Szczawno-Zdrój i Biały Kamień.


Nowe linie przejęte przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego:


Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski

Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Gorce

Kobierzyce – Piława Górna

Chojnów – Rokitki

Srebrna Góra – Bielawa Zachodnia

Kondratowice – Łagiewniki.


O planach przejęcia pisaliśmy:
DRGNĘŁO W SPRAWIE PRZEJĘCIA LINII KOLEJOWYCH. WAŁBRZYSKIEJ RÓWNIEŻ
TRASA KOLEJOWA 291 PODZAMCZE - BIAŁY KAMIEŃ - JEST PRZEŁOM? (FOTO)
MARSZAŁEK PRZEJMIE NIEUŻYTKOWANE LINIE KOLEJOWE. NASZĄ TEŻ?


O historii linii:
STACJA WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO JAKO CENTRUM ELEKTRYFIKACJI KOLEI (FOTO)
BĘDZIE NOWY DWORZEC KOLEJOWY - WAŁBRZYCH PÓŁNOCNY?
BOGUSZÓW-BIAŁY KAMIEŃ: JEDZIEMY KOLEJĄ POD CHEŁMCEM? (FOTO)
POCIĄGI DO MEZIMESTI I ADRSPACHU - IDĄ SPORE ZMIANY? (FOTO)
LINIA NR 291 WAŁBRZYCH - MIEROSZÓW: PATRZCIE, JAKA PIĘKNA (FOTO)

WAŁBRZYCH: POCIĄG DO CZECH - JUŻ WIADOMO DOKĄD I KIEDY
POŁĄCZENIE KOLEJOWE DO MEZIMESTI, DROGI I ROWERY

KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE - POŁĄCZENIE DO CZECH I WIOSENNE PRACE TOROWE
POŁĄCZENIA KOLEJOWE Z CZECHAMI - SĄ PEWNE PROBLEMY?
POCIĄG DO MEZIMESTI I ADRSPACHU - JEST POROZUMIENIE!

SZCZAWNO-ZDRÓJ: CZY BĘDZIE REMONT DWORCA?


Opr. i foto Magdalena Sakowska
Zdjęcie użyczone: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego