W okresie jesienno-zimowym mieszkańcy naszego miasta i służby działające na jego terenie są szczególnie wyczulone na kwestie osób bezdomnych. Przypominamy, gdzie zgłaszać informacje o osobach wychłodzonych, a także gdzie te osoby kierować.

Patrolują miasto

W połowie listopada dwóch wychłodzonych młodych bezdomnych mężczyzn znalazła w zsypie na śmieci mieszkanka Podzamcza. Mężczyźni mimo udzielonej im pomocy nie żyją, a Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu bada przyczynę ich śmierci. Bez względu na to, czy zmarli z wychłodzenia, przewlekłych chorób, czy nadmiaru używek, faktem jest, że nocowali w zsypach i pustostanach na Piaskowej Górze zamiast skorzystać z oferowanej im pomocy. W ostatnich dniach w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu z inicjatywy prezydenta Romana Szłemeja odbyło się spotkanie poświęcone przygotowaniom naszego miasta do nadchodzącej zimy. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele służb i instytucji miejskich. Wspólnie omówiono stan przygotowań miasta do zimy i spadku temperatur, zwłaszcza w zakresie pomocy osobom bezdomnym i wykluczonym oraz właściwego utrzymania dróg oraz chodników.

Policjanci i strażnicy miejscy w czasie chłodów w ramach patrolów kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni, szczególną uwagę zwracają też na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu przebywające na mrozie w okolicznościach zagrażających ich życiu. Mundurowi udzielą potrzebującym informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagającym bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki. Policjanci prewencji dysponują "mapą" potencjalnych miejsc przebywania osób narażonych na wychłodzenie i regularnie te rejony odwiedzają.


Codzienność strażników miejskich

Policja odebrała w ostatnich tygodniach kilka zgłoszeń od mieszkańców dotyczących kwestii bezdomności. Doniesienia o osobach bezdomnych przebywających na klatkach schodowych, ogródkach działowych i pustostanach jesienią oraz w zimie są za to na porządku dziennym dyżurnego straży miejskiej. - W weekend mieliśmy osiem takich zgłoszeń, ostatniej doby trzy - z Piaskowej Góry, Śródmieścia i Białego Kamienia. Strażnicy dostarczyli w ostatnich dniach osobom bezdomnym żywność. Żeby otrzymać pomoc z banku żywności trzeba być zarejestrowanym w miejskiej opiece społecznej, a ludzie przebywający w altanach czy ruderach z racji braku stałego miejsca zamieszkania dostęp do pracowników socjalnych mają utrudniony. Żywność dostarczamy do miejsc regularnie uczęszczanych i zamieszkałych przez osoby bezdomne. Część bezdomnych zgłasza się też bezpośrednio do nas po konserwy i inne produkty, które rozdysponowujemy - mówi Edward Świątkowski z wałbrzyskiej straży miejskiej. Przekazywana jest głównie żywność przeznaczona do bezpośredniego spożycia, konserwy mięsne, rybne, mleko, warzywa w puszkach, ciastka, dżemy. Jedna paczka pozwala zaspokoić głód przez kilka dni.
Przykładowymi adresatami tego wsparcia jest 64-letni Bogdan i jego syn Mirosław. Obaj koczują na ul. Nowy Świat w budynku przeznaczonym do rozbiórki. Na skorzystanie z ogrzewalni jest ich zdaniem jeszcze zbyt wcześnie, póki nie ma trzaskających mrozów zapewne nie zdecydują się na skorzystanie z pomocy. Co ważne, ogrzewalnia w przeciwieństwie do noclegowni, nie wymaga od korzystających z tej formy wsparcia trzeźwości.Jest też wsparcie duchowe i terapeutyczne m.in. dla bezdomnych borykających się z uzależnieniem od alkoholu. - We wtorki o godz. 16 przy parafii na ul. Św. Józefa 1 działa poradnia, gdzie można anonimowo i bezpłatnie otrzymać pomoc, a o godz. 18 odbywają się spotkania grupy terapeutycznej anonimowych alkoholików "Na Palestynie". Korzysta z niej nawet 50 osób - mówi ksiądz Tadeusz Wróbel, proboszcz Parafii św. Józefa Oblubieńca na Sobęcinie.
 
Wszelkie informacje dotyczące osób bezdomnych, potrzebujących pomocy można zgłaszać całodobowo na alarmowy numer telefonu straży miejskiej 986, lub na policję na nr alarmowy 997 (112).

Wykaz miejskich placówek pomocowych, które pomagają bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki:

Schronisko dla bezdomnych mężczyzn
Wałbrzych, ul. Pocztowa 22
tel. 74 847-82-48, 74 847-81-26
ilość miejsc: 60 (możliwość dostawienia łóżek)
 
Schronisko dla bezdomnych kobiet oraz rodzin
Wałbrzych, ul. Ogrodowa 2a
tel. 74 840-57-72
ilość miejsc: 30+30 (możliwość dostawienia łóżek)
 
Ogrzewalnia dla bezdomnych rodzin
Wałbrzych, ul. Beethovena 1-2
tel. 883-375-775, czynna od 19:00 do 7:00.
ilość miejsc: 30 (również dla osób nietrzeźwych)
 
Dom dla osób bezdomnych i najuboższych Monar Markot
Wałbrzych, ul. Moniuszki 109
tel. 74 842-10-06
ilość miejsc: 55
 
Jadłodajnia Caritas
Wałbrzych, ul. Pocztowa 10
tel. 74 851-25-04
ilość posiłków: 80
w godzinach od 12 do 14
 
Jadłodajnie MOPS
tel. 74 664-08-11, 74 664-08-43
w godzinach od 12 do 14
1) Wałbrzych, ul. Brzechwy 11
ilość posiłków: 35
2) Wałbrzych, ul. Broniewskiego 81
ilość posiłków: 25
3) Wałbrzych, ul. Niepodległości 32
ilość posiłków: 45
4) Wałbrzych, ul. 1 Maja 145
ilość posiłków: 20
5) Wałbrzych, ul. Paderewskiego 21
ilość posiłków: 50
6) Wałbrzych, ul. Armii Krajowej 24
ilość posiłków: 50
7) Wałbrzych, ul. Andersa 68
ilość posiłków: 40


 oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. Straż miejska Wałbrzych