Policjanci i strażnicy miejscy w czasie chłodów w ramach patrolów kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni, szczególną uwagę zwracają też na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu przebywające na mrozie w okolicznościach zagrażających ich życiu. Mundurowi udzielą potrzebującym informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagającym bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki. Policjanci prewencji dysponują "mapą" potencjalnych miejsc przebywania osób narażonych na wychłodzenie i regularnie te rejony odwiedzają.
Codzienność strażników miejskich
Policja odebrała w ostatnich tygodniach kilka zgłoszeń od mieszkańców dotyczących kwestii bezdomności. Doniesienia o osobach bezdomnych przebywających na klatkach schodowych, ogródkach działowych i pustostanach jesienią oraz w zimie są za to na porządku dziennym dyżurnego straży miejskiej. - W weekend mieliśmy osiem takich zgłoszeń, ostatniej doby trzy - z Piaskowej Góry, Śródmieścia i Białego Kamienia. Strażnicy dostarczyli w ostatnich dniach osobom bezdomnym żywność. Żeby otrzymać pomoc z banku żywności trzeba być zarejestrowanym w miejskiej opiece społecznej, a ludzie przebywający w altanach czy ruderach z racji braku stałego miejsca zamieszkania dostęp do pracowników socjalnych mają utrudniony. Żywność dostarczamy do miejsc regularnie uczęszczanych i zamieszkałych przez osoby bezdomne. Część bezdomnych zgłasza się też bezpośrednio do nas po konserwy i inne produkty, które rozdysponowujemy - mówi Edward Świątkowski z wałbrzyskiej straży miejskiej. Przekazywana jest głównie żywność przeznaczona do bezpośredniego spożycia, konserwy mięsne, rybne, mleko, warzywa w puszkach, ciastka, dżemy. Jedna paczka pozwala zaspokoić głód przez kilka dni.
Przykładowymi adresatami tego wsparcia jest 64-letni Bogdan i jego syn Mirosław. Obaj koczują na ul. Nowy Świat w budynku przeznaczonym do rozbiórki. Na skorzystanie z ogrzewalni jest ich zdaniem jeszcze zbyt wcześnie, póki nie ma trzaskających mrozów zapewne nie zdecydują się na skorzystanie z pomocy. Co ważne, ogrzewalnia w przeciwieństwie do noclegowni, nie wymaga od korzystających z tej formy wsparcia trzeźwości.
Jest też wsparcie duchowe i terapeutyczne m.in. dla bezdomnych borykających się z uzależnieniem od alkoholu. - We wtorki o godz. 16 przy parafii na ul. Św. Józefa 1 działa poradnia, gdzie można anonimowo i bezpłatnie otrzymać pomoc, a o godz. 18 odbywają się spotkania grupy terapeutycznej anonimowych alkoholików "Na Palestynie". Korzysta z niej nawet 50 osób - mówi ksiądz Tadeusz Wróbel, proboszcz Parafii św. Józefa Oblubieńca na Sobęcinie.
Wykaz miejskich placówek pomocowych, które pomagają bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki:
Wałbrzych, ul. Ogrodowa 2a
tel. 74 840-57-72
ilość miejsc: 30+30 (możliwość dostawienia łóżek)
Wałbrzych, ul. Beethovena 1-2
tel. 883-375-775, czynna od 19:00 do 7:00.
ilość miejsc: 30 (również dla osób nietrzeźwych)
Wałbrzych, ul. Moniuszki 109
tel. 74 842-10-06
ilość miejsc: 55
Wałbrzych, ul. Pocztowa 10
tel. 74 851-25-04
ilość posiłków: 80
w godzinach od 12 do 14
tel. 74 664-08-11, 74 664-08-43
w godzinach od 12 do 14
1) Wałbrzych, ul. Brzechwy 11
ilość posiłków: 35
2) Wałbrzych, ul. Broniewskiego 81
ilość posiłków: 25
3) Wałbrzych, ul. Niepodległości 32
ilość posiłków: 45
4) Wałbrzych, ul. 1 Maja 145
ilość posiłków: 20
5) Wałbrzych, ul. Paderewskiego 21
ilość posiłków: 50
6) Wałbrzych, ul. Armii Krajowej 24
ilość posiłków: 50
7) Wałbrzych, ul. Andersa 68
ilość posiłków: 40
fot. Straż miejska Wałbrzych
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj