Jeden mural zajmie ściany kamienic, kolejne powstają w niszach powstałych po wyburzonym budynku, a jeszcze inny przy placu zabaw. Podwórka w Śródmieściu Wałbrzycha dzięki pomysłowości lokalnych artystów. Zobaczcie zdjęcia powstających dzieł. Jak Wam się podobają?

Białystok, Łódź, Warszawa, Poznań - dotąd te miasta kojarzą się z muralami. Sporo tego typu przejawów sztuki można znaleźć w Świdnicy, a nawet Boguszowie-Gorcach, a w ostatnio postawiono też na nie w Wałbrzychu.


"Siwy" jak żywy

Mural upamiętniający zmarłego wokalistę i gitarzystę Defektu Muzgó powstał w 2018 roku na terenie wałbrzyskiej dzielnicy Piaskowa Góra na ścianie kamienicy u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Grota-Roweckiego. Inicjatorem tego projektu był wałbrzyszanin raper i producent muzyczny Patrycjusz Kochanowski (Nullo, Nullizmatyk, wcześniej Trzeci Wymiar). Mural po uzyskaniu zgód wykonał artysta malarz Robert Kukla. Upamiętniony Tomek „Siwy” Wojnar mieszkał na Piaskowej Górze i skomponował wiele utworów uważanych za klasykę punk rocka. Urodził się 30 czerwca 1965 r. w Wałbrzychu, zmarł 12 kwietnia 2018 r. i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu. Nullo, również mieszkaniec Piaskowej Góry, zadbał o upamiętnienie kolegi i muzyka - ikony muzycznej epoki.
Trzy nowe murale

Po Piaskowej Górze przyszła pora na Śródmieście. Tu powstają obecnie trzy nowe murale w ramach projektu "Podwórka kopalnia Sztuki. Wałbrzych", który wystartował we wrześniu. Wedle zamysłu jego pomysłodawców ma być on początkiem wieloletniego działania artystycznego w szkołach, na podwórkach, elewacjach i ulicach Wałbrzycha. Działania rozpoczęto od wystaw malarstwa artysty Mariusza Mikołajka oraz spotkań i warsztatów z twórcą. Szybko przeniosły się one do przestrzeni miejskiej. W ostatnich dniach września rozpoczęto przygotowanie podłoża pod malowanie muralu - "Zwierzęta, które kochamy". Powstaje on na elewacjach budynków podwórza między ulicami Juliusza Słowackiego i Generała Józefa Zajączka. - Ten mural będzie Galerią Wałbrzyskich zwierzaków. W tym roku powstanie pierwsza część malowidła - około 15 - 20 sylwetek. W przyszłym roku planujemy kontynuację muralu - wyjaśnia na stronie projektu Paweł Ludwiczak z galerii sztuki w Starej Kopalni. Na mural trafią sylwetki zwierząt zgłoszonych przez mieszkańców miasta. Przesłali zdjęcia ukochanych pupili i teraz czekają na ich pojawienie się na ścianie kamienicy. 
Barcelona i górnicza przeszłość

Jednocześnie prace rozpoczęły się na podwórku przy ul. Aptekarskiej - pomiędzy Al. Wyzwolenia i Sienkiewicza. Tutaj barw nabrała ściana przy placu zabaw. - Są to podkłady pod mural nawiązujący do twórczości Gaudiego. To tutaj wkleimy min. ceramiki, płaskorzeźby wykonane przez młodzież z SP im. Jana Pawła II, podczas warsztatów w Starej Kopalni - wyjaśniają realizatorzy projektu.Dodatkowo, w dwóch niszach powstałych po wyburzeniu kamienicy powstają dwa większe dzieła naścienne. -
Mała Ojczyzna - mural o takim tytule powstaje w podwórzu między ul. Aptekarską, a al. Wyzwolenia. Artystka Małgorzata Rzempowska-Skóra tworzy malarską opowieść o Historii Miejsca - Małej Ojczyźnie. Jeden z fragmentów nawiązuje do kadru ze znanego filmu, natomiast drugi do górniczej tożsamości Miasta i jego Mieszkańców. Wczoraj, kiedy do późnych nocnych godzin powstawały pierwsze szkice, niektórzy mieszkańcy stwierdzili, że "Musieli zejść do nas, bo nie wierzyli, że ich szare podwórkowe mury stają się takie piękne" - informują wałbrzyscy twórcy na stronie projektu.


Projekt jest realizowany przez artystę malarza Mariusza Mikołajka, artystów z Fundacji OK.ART, CNiSz Stara Kopalnia oraz Gminę Wałbrzych i Biuro Rewitalizacji. Zadanie publiczne jest finansowane ze środków otrzymanych od Gminy Wałbrzych w ramach realizacji projektu „Finansowe i planistyczne narzędzia w programowaniu i wdrażaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha”.

O ciekawym boguszowskim muralu piszemy - Rajmund Niwiński - wielka osobowość Boguszowa doceniona [ZDJĘCIA]

oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn