Sprawy związane z odbiorem odpadów w Wałbrzychu wydają się zmierzać w lepszym niż poprzednio kierunku. Nowy operator, spółka Alba, po ostatniej konferencji, na której urząd miasta postawił jej szereg zarzutów, umieściła na swojej stronie internetowej harmonogram odbioru odpadów dla naszego miasta.


Mając za sobą blisko 10 lat doświadczeń kontynuowanych po Wałbrzyskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Sp. z o.o., jesteśmy jedną z największych firm obsługujących przedsiębiorstwa przemysłowe oraz osoby fizyczne w zakresie zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych i przemysłowych. Będąc świadomymi wpływu naszej działalności na środowisko naturalne, zwracamy szczególną uwagę na zaangażowanie personelu i wysoką jakość świadczonych usług. Stale zwiększamy ilość naszych Klientów, którzy doceniają naszą solidność i elastyczność w podejściu do realizacji ich problemów - pisze spółka na podstronie poświęconej Wałbrzychowi. Do ostatniej konferencji na stronie z harmonogramem wywozu odpadów, gdzie widnieje ponad 30 gmin, nie było jednak naszego miasta.

Teraz ten harmonogram się pojawił i można sprawdzić, kiedy odbiorą od nas śmieci. Nie ma on formy pliku, jak w Walimiu czy w Szczawnie-Zdroju, jest natomiast wyszukiwarka, w którą możemy wpisać nasz adres i poznać termin. Niestety, strona ciągle ulega awariom. W momencie publikacji tego tekstu działa i wygląda tak:Zanim z niej skorzystamy, trzeba odblokować formularz, a potem dowiadujemy się, że harmonogram odbioru odpadów dla wybranego numeru jest następujący:Na podstronie "Znajdź swój PSZOK" nie ma jednak adresu PSZOK-ów wałbrzyskich, a w zakładce "Aktualności" ostatnia informacja dotycząca Wałbrzycha pochodzi z 30 grudnia 2015 roku. Mieszkańcy skarżyli się też na brak instrukcji sortowania odpadów na stronie spółki. Nie ma jej w sekcji dla mieszkańców, ale ogólna jest tutaj:
https://www.alba.com.pl/odbior_odpadow_komunalnych_i_przemyslowych/jak_zegregowac

Przypominamy też instrukcję ze strony Wałbrzyskiej Rewolucji Śmieciowej:
http://www.rewolucjasmieciowa.walbrzych.eu/strony/segregacja_odpadow_01.htm
Tu z kolei brak informacji o nowych zasadach wyrzucania popiołu, który teraz ma być gromadzony w odrębnych pojemnikach lub workach.

Działa już też numer 74 843 42 20 w biurze obsługi klienta Alby, choć rzeczywiście poprzedza go długi komunikat na temat RODO. Dodzwaniamy się do biura w Wałbrzychu lub do biura we Wrocławiu, które wspomaga wałbrzyskie i przyjmuje zgłoszenia.

Czekamy na oświadczenie spółki w sprawie zarzutów postawionych w ubiegłym tygodniu przez miasto. Przypomnijmy, że jego władze groziły naliczeniem kar umownych za brak pojemników i worków przy posesjach oraz w gniazdach, podstawianie niewłaściwych pojemników i nieopróżnianie ich:
WAŁBRZYCH TONIE W ŚMIECIACH, ALBA SIĘ NIE WYRABIA, CO DALEJ? (FOTO)

Miasto dostawało też sygnały, że przedsiębiorcy łamią przepisy podrzucając swoje śmieci przemysłowe do pojemników opłacanych przez mieszkańców. Przypominamy, że od wtorku 12 listopada ruszyła duża akcja straży miejskiej - strażnicy mają sprawdzić każdy taki sygnał i skontrolują każdego wałbrzyskiego przedsiębiorcę, czy pozbywa się swoich śmieci zgodnie z prawem.


O zmianie operatora pisaliśmy:
WAŁBRZYCH: NOWE STAWKI OPŁAT ZA ŚMIECI PRZEGŁOSOWANE
WAŁBRZYCH: ALBA - PODWYŻKI I SUROWE ZASADY SEGREGACJI ŚMIECI
WAŁBRZYCH: ZNAMY PROPONOWANE STAWKI NOWYCH OPŁAT ZA ŚMIECI
WAŁBRZYCH: NOWY ODBIORCA ŚMIECI - CZY SPODZIEWAĆ SIĘ PODWYŻEK?
WAŁBRZYCH: KOMUNALNIK W CAŁKOWITYM ODWROCIE?
KTO BĘDZIE ODBIERAŁ ODPADY Z WAŁBRZYSKICH OSIEDLI?
WAŁBRZYCH: ZAPOWIADANA JEST DUŻA PODWYŻKA OPŁAT ZA ŚMIECI

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: OTO NOWA INSTALACJA PRZETWARZANIA ODPADÓW (FOTO)

ŚMIECI - BĘDZIE NOWA INSTALACJA I MNIEJSZE ZAMIESZANIE
WAŁBRZYCH: PREZYDENT - RADYKALNY KONIEC Z PLASTIKIEM!
WAŁBRZYCH: CO SIĘ MOŻE ZMIENIĆ W NASZYCH POJEMNIKACH NA ŚMIECI?
WAŁBRZYCH: URZĄD MIASTA ZAOSTRZA POLITYKĘ W SPRAWIE ŚMIECI
WAŁBRZYCH: KONIEC TOLERANCJI DLA OSZUSTÓW ŚMIECIOWYCH
WAŁBRZYCH: UWAŻAJ, CO WYRZUCASZ DO ŚMIECI


RATUSZ W SPRAWIE ZMIANY ODBIORCY ODPADÓW
NOWY ODBIORCA WAŁBRZYSKICH ŚMIECI JUŻ WKRÓTCE
SYPIĄ SIĘ MANDATY ZA ŚMIECITekst i foto: Magdalena Sakowska