3 lipca wałbrzyscy strażacy odbierali kolejne alarmujące informacje z miasta. Po sprawdzeniu doniesień mieli mniej pracy niż początkowo zakładali. Dlaczego?

Najeździli się nasi strażacy


- Mieliśmy zgłoszenie z ul. 11 Listopada o pożarze poddasza. Zgłaszający widział dym wydobywający się z górnej kondygnacji budynku wielorodzinnego. Na miejsce do pożaru wysłano pięć zastępów strażackich - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu. Strażacy bardzo szybko wrócili do bazy, bo okazało się, że to nie dym widział zgłaszający. - Okazało się, że w budynku trwają prace remontowe - szlifowane są gładzie co daje złudzenie zadymienia. Szczęśliwie nie był to pożar - zaznacza oficer prasowy.
Tego samego dnia strażacy z JRG-1 wyjeżdżali też dwukrotnie do alarmujących zgłoszeń, których ostatecznie nie potwierdzono. - Mieliśmy też wyjazd do banku, gdzie uruchomił się system alarmowy, a także do rzekomego pożaru poddasza przy ul. Piłsudskiego, gdzie okazało się, że to palą się sadze w kominie - wylicza Kwiatkowski.


Fałszywe, ale w dobrej wierze

Każdego roku strażacy w Wałbrzychu odbierają dziesiątki zgłoszeń, które okazują się alarmami fałszywymi. Przykładowo, w 2019 roku na 2321 alarmów, 1044 z nich dotyczyło pożarów, 1101 zagrożeń miejscowych i było 176 fałszywych alarmów. Od 2014 roku ich poziom nie spada poniżej setki, najwięcej ich zanotowano w 2017 - 193. Nie wszystkie alarmy fałszywe są celowym wprowadzeniem służb w błąd, są też powtarzające się fałszywe zgłoszenia zgłaszane w dobrej wierze.  Za pożar uznawane są także płomienie gazu koksowniczego przy koksowni i działalność samych Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych regularnie generujących dymy widoczne przy dobrej widoczności w różnych częściach Wałbrzycha i regionu.

Jakie fałszywe zgłoszenia w dobrej wierze powtarzają się jeszcze w naszym mieście?

- czasem groźne zwierzę nie jest prawdziwe... - KROKODYL PRZY PEŁCZNICY. WEZWANO POLICJĘ
- niegroźne zwierzę czasem też nie jest prawdziwe, ani zagrożone - HALO, TU STRAŻ? ŻÓŁW ZARAZ SIĘ UTOPI. RATUJCIE!
- pył z remontowanego pomieszczenia przypomina dym - DYM WYDOBYWA SIĘ ZE WSZYSTKICH OKIEN!
- wieczorne mgły nad Chełmcem są uznawane za pożar - HALO, TU STRAŻ? PŁONIE GÓRA CHEŁMIEC
GÓRA CHEŁMIEC: WIDZĘ ZADYMIENIE I SŁUP OGNIA. RATUJCIE!
GÓRA CHEŁMIEC: PRZYJEDŹCIE SZYBKO, PALI SIĘ! [FOTO]
- często za pożar uważany jest też gaz koksowniczy płonący przy Koksowni Victoria -WAŁBRZYCH: HALO, TU STRAŻ? PŁONIE LAS NA SOBIĘCINIE!
- padalce i zaskrońce poczytywane są jako żmije -WIDZIELI DYM, ŻMIJĘ I CZULI GAZ
- uszkodzona pompa pieca wydaje dźwięk przypominający czujnik wskazujący wysoki poziom tlenku węgla - O CZTERECH POŻARACH, W TYM MNIEMANYCH
- mgły nad Parkiem Książńskim są też uznawane za przejaw pożaru - PARK KSIĄŻAŃSKI - POŻAR WIDMO.
- za pożary uznawane są też działania kierowców -NOWE MIASTO: PALENIE GUM - POZIOM EKSPERT.

STRAŻ WAŁBRZYCH: ROK DOBRY, ALE PEŁNY FAŁSZYWYCH ALARMÓW

POŻAR, FAŁSZYWE ALARMY I KAPRYSY AURY

Przypominamy też nietypowy wypadek samochodowy wywołany przez... pająka - Wałbrzych: Stracił panowanie nad samochodem przez pająka