W tym roku na wypełniających PIT-y czeka sporo niespodzianek. Najważniejsza z nich już 15 lutego... Warto poczekać z wypełnianiem zeznania do tej daty.

Duże zmiany w PIT

- Zmieniły się terminy, jeśli chodzi o rozliczenia - nie ma już jednego terminu składania wszystkich PIT-ów jak w latach ubiegłych - 1 styczeń i 30 kwiecień. Teraz np. dla PIT-37 i 38 termin składania tych rozliczeń zaczyna się 15 lutego i kończy 30 kwietnia, więc ci emeryci, którzy otrzymali już PIT z ZUS i będą się chcieli rozliczyć w urzędzie, mogą złożyć zeznania przed 15 lutego, ale nie wywołują one jeszcze skutku prawnego. Dopiero od 15 lutego możemy je rejestrować do systemu - mówi Małgorzata Łękawska, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu. Zgłaszając się wcześniej otrzyma się zwyczajową zwrotkę potwierdzającą złożenie zeznania, ale szybsze jego złożenie nie skróci okresu oczekiwania na ewentualny zwrotu nadpłaty podatku. 
Co ważne, zmieniono terminy oczekiwania na zwroty nadpłaty. - Dla PIT-ów elektronicznych czas oczekiwania na zwroty trwać będzie nie jak dotychczas 3 miesiące, ale 45 dni. To dodatkowa zachęta do rozliczania się elektronicznie - zaznacza zastępca naczelnika.

Jako, że liczba podatników składających rozliczenie w formie papierowej spada, Urząd Skarbowy ograniczy zwyczajowe dni otwarte i spotkania z podatnikami poza siedzibą urzędu, za to po uruchomieniu nowej platformy Twój e-PIT, z pewnością będzie dzień instruktażowy poświęcony korzystaniu z tej platformy. - W ubiegłym roku dni otwarte Urzędu Skarbowego w naszym mieście nie cieszyły się zainteresowaniem, zwłaszcza że nasz urząd położony jest na uboczu - wyjaśnia Łękawska.


Poczekaj, a Cię rozliczą

Wałbrzyszanie od lat preferują elektroniczne wypełnianie PIT-ów, w tym roku czeka na nich niespodzianka - ruszy usługa Twój e-PIT, która w 2019 roku będzie dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28. - 15 lutego ruszamy z nową usługą i szczegóły jej dotyczące będą znane po jej uruchomieniu. Planujemy po 15 lutego zorganizować szkolenie dla osób chętnych, żeby pokazać w jaki sposób na nową platformę się zalogować i sprawdzić, jak urząd rozliczył za nas zeznanie - dodaje nasza rozmówczyni.
Rozliczenia roczne za 2018 r. w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl). Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję. A to wszystko bezpłatnie, bezpiecznie i bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów.Zobacz też:
PRACUJĄ ZA GRANICĄ, SPÓŹNIAJĄ SIĘ Z PIT
WAŁBRZYSZANIE UNIKAJĄ URZĘDU SKARBOWEGO
SKARBÓWKA ZA CIEBIE WYPEŁNI PIT

1% PODATKU W WAŁBRZYCHU: TAKIEJ OFIARNOŚCI JESZCZE NIE BYŁO!
JEDEN PROCENT PODATKU ZOSTAW W WAŁBRZYCHU
CZY MIESZKAŃCY REGIONU CHĘTNIE POMAGAJĄ INNYM?


Elżbieta Węgrzyn