W wielu miastach Polski mieszkańcy rezygnują z transportu publicznego i z roku na rok liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej spada. A jak to jest w Wałbrzychu?


Autobusy nie są puste


- W ostatnich latach nastąpiła stabilizacja liczby pasażerów przewożonych komunikacją miejską. D
ane za rok 2015 i 2016 wskazują, że rocznie z wałbrzyskiego transportu publicznego korzysta 16,17 - 16,2 mln osób - mówi Andrzej Welc, kierownik działu komunikacji zbiorowej Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta. Jeśli do tego dodać kwestię zmniejszającej się liczby mieszkańców miasta i powiatu, to jasne staje się to, że wałbrzyszanie coraz częściej wybierają autobus.
Popularność wałbrzyskiej komunikacji pokazuje też przeliczenie liczby przewożonych mieszkańców na kilometr trasy transportu publicznego. W Wałbrzychu na jeden kilometr przypada 4,7 pasażera, podczas gdy w sąsiedniej Świdnicy jest to 2,5. Znaczy to, że wałbrzyskie autobusy są niemal dwukrotnie bardziej zapełnione.
- Nasze autobusy nie jeżdżą puste nawet po godzinach szczytu, kiedy wałbrzyszanie wrócili już z pracy i szkoły. Dzięki biletom wakacyjnym udaje nam się utrzymać napełnienie również w wakacje - dodaje Welc. 


Bilety i e-karty - mniej, czy więcej?

W 2012 w naszym mieście sprzedawano ok. 14 mln biletów jednorazowych, w 2016 tych biletów sprzedano 13,1 mln. Przypominamy, że od połowy 2015 w mieście obowiązują bilety czasowe. Korzystający z nich w ciągu godziny mogą przesiadać się do innego autobusu i podróżować na tym samym bilecie. Stąd spadek sprzedaży biletów jednorazowych.
W 2016 roku spadła liczbowo też sprzedaż biletów okresowych na okaziciela - z 5,4 mln w 2015 do 4,7 mln. - Należy to interpretować przez pryzmat zmiany oferty. W 2015 roku propozycja dotycząca biletów okresowych była znacznie szersza i obejmowała nieistniejące już dziś bilety krótkookresowe. Obecnie pozostawiliśmy jedynie najpopularniejsze bilety: 7-dniowe, 30-dniowe z weekendami lub bez, oraz 62-dniowe bilety wakacyjne. Przez to spadła sprzedaż biletów okresowych, ale korzystających z e-kart przybyło o ok. 0,35 proc. - wyjaśnia kierownik działu komunikacji zbiorowej.
Wałbrzyszanie korzystają też od października z biletów zintegrowanych komunikacji miejskiej i Kolei Dolnośląskich. Miesięcznie korzysta z nich 40-50 osób, liczba sprzedawanych biletów powoli wzrasta.

Na rok 2017 planowane jest uruchomienie w kwietniu połączenia międzynarodowego do przygranicznej miejscowości w Republice Czeskiej, są też przymiarki do uruchomienia w czwartym kwartale nowej linii łączącej osiedle Podzamcze i Piaskowa Góra z Dworcem Szczawienko. Nie wykluczana jest też podwyżka cen biletów jednorazowych. To - jeśli już - może nastąpić w drugiej połowie roku.

Przeczytaj też
AUTOBUS MIEJSKI Z WAŁBRZYCHA DO CZECH; JEST PRZEŁOM!
WAŁBRZYCH; KIEDY AUTOBUS MIEJSKI DO CZECH?

BILETY ZINTEGROWANE NA POCIĄG I AUTOBUS
BILET ZINTEGROWANY NA POCIĄG I AUTOBUS - NAWET 700 ZŁ OSZCZĘDNOŚCI

WAŁBRZYSZANIE POKOCHALI BILETY JEDNORAZOWE CZASOWE
WIESZ PO CO W AUTOBUSIE ODBIJASZ E-KARTĘ?

Elżbieta Węgrzyn