Jak zapowiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, w maju ma ruszyć nabór wniosków na nowe mieszkania komunalne na Podzamczu i Nowym Mieście. Prezydent zapowiada też budowę nowych mieszkań z programu Mieszkanie +.


Na Husarskiej można już oglądać niemal ukończoną konstrukcję pierwszego z dwóch budowanych bloków – tu mają powstać 72 mieszkania. Na ul. Paderewskiego powstanie ich 9, a blisko 20 w kończonym już budynku przy ul. Głuszyckiej 27, który 4 lata temu spłonął. Na początku maja według zapowiedzi ma ruszyć nabór na mieszkania komunalne przy ul. Husarskiej, a w połowie maja – przy Paderewskiego.


- Mieszkania będzie przydzielać komisja, która będzie się składać z pracowników biura lokalowego, przedstawicieli organizacji pozarządowych, seniorów i młodych ludzi. Chcemy, żeby tam był przekrój społeczny, ale to nie dla tych, którzy mają wysokie dochody, bo dla nich mieszkania buduje spółdzielnia mieszkaniowa i jeden nowy dom już powstał przy ul. Blankowej. Kryteria naboru mieszkań są już opracowane przez MZB. Będziemy preferować rodziny z dziećmi, także spoza naszego miasta, jeśli zechcą się tu osiedlić i seniorów, którzy chcą oddać miastu większe mieszkania do remontu. Szczególne preferencje dotyczą rodzin wielodzietnych i osób niepełnosprawnych – mówi Roman Szełemej.


Jak wcześniej zapowiadał prezydent, ponieważ nowe mieszkania będą miały wyższy standard niż pozostałe mieszkania komunalne w Wałbrzychu, trzeba się spodziewać wyższych czynszów. Klucze do mieszkań przy Husarskiej i Paderewskiego nowi lokatorzy mają otrzymać przed Bożym Narodzeniem tego roku, a Głuszycka ma być gotowa pod koniec wakacji. Jak mówi Roman Szełemej, na razie nie ma opóźnień na budowach.

 
Wkrótce w Wałbrzychu ma się rozpocząć budowa kolejnych mieszkań komunalnych z programu Mieszkanie +. – Nie jest to formalnie łatwy proces, ale w ciągu 2-3 miesięcy mają się rozpocząć negocjacje i przystąpimy do sporządzania planu budowy – mówi prezydent. – Na ulicy Husarskiej planujemy wykonanie w ramach tego programu kolejnych pięciu budynków, a także „plomb” na ul. Staszica, gdzie też chcielibyśmy wybudować pięć budynków. Jesteśmy przygotowani, ale szukamy na to pieniędzy.

 

Rozpoczęły się też już przygotowania do utworzenia ośmiu komunalnych mieszkań o charakterze chronionym w budynku dawnego gimnazjum nr 4 przy ul. 1 Maja 149, gdzie będzie też filia biblioteki miejskiej, został również ogłoszony przetarg na remont obiektu po dawnej szkole przy ul. Przywodnej, gdzie powstanie blisko 20 lokali socjalnych.

 
Więcej na ten temat:
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE
MIESZKANIA W WAŁBRZYCHU: KOMUNALNE I GDZIE SOCJALNE?
NOWE MIASTO: BUDUJĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE
PODZAMCZE; RUSZA BUDOWA DWÓCH BUDYNKÓW KOMUNALNYCH
KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE (WIZUALIZACJA)

Magdalena Sakowska
Foto: Elżbieta Węgrzyn, Magdalena Sakowska