Kamery monitoringu miejskiego dokumentują nie tylko nocne wałbrzyszan wybryki, ale również aktywność dzikich mieszkańców naszego miasta. Nocami przez miasto spacerują lisy, dziki... i wiele innych gatunków.

Chodzi lisek koło drogi
Kamery monitoringu wizyjnego rejestrują zwykle przedstawicieli fauny, którzy nie stanowią dla nas poważniejszego zagrożenia. Po mieście wieczorami biegają lisy, przez jezdnie przechodzą jeże, po zmroku przy kamerach siadają sowy. Wszystkie niegroźne dla człowieka... jednak są wyjątki. - O ile mniejsze zwierzątka na ulicach naszego miasta nie wywołują obaw wśród mieszkańców Wałbrzycha, o tyle 120 kilowy odyniec często wzbudza uzasadnione - mówi Edward Świątkowski ze Straży Miejskiej w Wałbrzychu. Aktywność takiego właśnie grubego zwierza odnotowano w samym centrum miasta, m.in. na ul. Lewartowskiego.
To rzuca nowe światło na ostatnie liczenie dzików żyjących na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zwierząt było tak mało, bo wolą miasto i chcą mieć dostęp do kultury.


Dzik nie taki dziki
Dziki regularnie pojawiają się na obrzeżach naszego miasta, w parkach, czy ogrodach działkowych. Dlaczego lgną do człowieka te dość  płochliwe zwierzęta? Leśnicy i myśliwi twierdzą, iż w dużej mierze sami ponosimy odpowiedzialność za to zjawisko. W lesie nie brakuje pożywienia dla zwierząt, jednak w mieście można je dużo łatwiej znaleźć. W wielu miejscach zauważamy resztki żywności rozrzucanej w nadmiarze dla gołębi. Gdy ptaki nasycą się za dnia, nocami pojawiają się szczury, dziki oraz inne zwierzęta zainteresowane pozostałościami z naszych stołów.
Dziki szybko się uczą. Jeżeli raz znajdą reklamówkę pełną suchego chleba, przywiązaną do pojemnika na odpady, szybko tam wrócą. Należy zatem pamiętać, że to nasze zachowania przyczyniają się do odwiedzin nieproszonych gości.

O miejskim problemie z dzikami pisaliśmy ostatnio - ILE DZIKÓW JEST W KSIĄŻAŃSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM?

Przeczytaj też:
LEŚNICY LICZĄ DZIKI
DZIKI RZĄDZĄ W WAŁBRZYCHU?
MYŚLIWI OKO W OKO Z WILKAMI
NOCĄ WAŁBRZYCH TO PRAWDZIWA MIEJSKA DŻUNGLA
WILKI ZAMIESZKAŁY W OKOLICACH WAŁBRZYCHA
WILCZA RODZINA CZUJE SIĘ DOSKONALE W NASZYCH LASACH
KOLEJNE ZAJĄCE ZAMIESZKAŁY W NASZYCH LASACH

oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. Monitoring Miejski