Oczekujemy na rozstrzygnięcie przetargu na dużą inwestycję kolejową, obejmującą remonty stacji Wałbrzych Szczawienko i Świebodzice, a także budowę przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum/Śródmieście. Termin był już kilka razy przesuwany. Ale przedmiotem tej inwestycji są nie tylko stacje.

Jak mówi Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP PLK S. A., planowana przebudowa stacji Wałbrzych Szczawienko obejmie również roboty na dwóch wiaduktach kolejowych, biegnących nad ul. Stacyjną. Na wiadukcie wschodnim i zachodnim mają zostać wykonane prace odnowienia i wzmocnienia konstrukcji nośnej obiektów.

Roboty będą dotyczyć m.in. wykonania nowej izolacji, zabezpieczenia powierzchni betonowych, uzupełnienia ubytków ceglanych przyczółków, mają zostać zamontowane balustrady. W sąsiedztwie obiektu przeprowadzona zostanie wycinka krzewów, a teren będzie wyprofilowany. Dokładny zakres robót mają poprzedzić badania obecnego stanu obu obiektów. Efektem prac ma być dostosowanie  wiaduktów do zwiększonej prędkości pociągów i większych obciążeń składów towarowych.

Całość zamówienia na trzy stacje kolejowe, przyległą infrastrukturę oraz wiadukty wynosi 83 937 560 zł (bez VAT). Na wykonanie zamówienia wyłoniona w przetargu firma będzie miała 35 miesięcy.

Będą to kolejne wiadukty kolejowe w naszym mieście, wyremontowane przez PKP PLK S. A. - w ubiegłym roku przeprowadzono prace na dwóch tego typu obiektach nad ul. Niepodległości i Wieniawskiego, w ostatnich latach na obu nad ul. Wrocławską, a także nad 1 Maja i nad Górniczą. W Wałbrzychu istnieje kilkanaście wiaduktów kolejowych, niektóre na nieczynnych już liniach.


Czytaj też:
PODZAMCZE: REMONT WIADUKTU DOBIEGA KOŃCA (FOTO)
NA WIENIAWSKIEGO WĄSKO, MICKIEWICZA WCIĄŻ ZAMKNIĘTA
PODZAMCZE: JEDEN WIADUKT SKOŃCZONY, DRUGI ROZPOCZĘTY
KOLEJ ROBI W WAŁBRZYCHU I REGIONIE

O planach podświetlenia wałbrzyskich wiaduktów: WIADUKT NA UL. 1 MAJA - SIKORSKIEGO - CHWALĄ SIĘ NIM INNI

Magdalena Sakowska
Foto: Elżbieta Węgrzyn