Wreszcie przełom w sprawie planowanej budowy przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły 4 kwietnia przetarg, połączony z przetargiem na Wałbrzych Szczawienko i stację w Świebodzicach.

Przedmiotem przetargu jest: Przebudowa stacji Wałbrzych Szczawienko i stacji Świebodzice oraz budowa zintegrowanego przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście realizowanego w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 274 Wrocław - Zgorzelec na odcinku Wrocław - Jelenia Góra oraz przyległych łącznicach". Zamówienie nie jest podzielone na części. Szacunkowa całkowita wartość inwestycji jest określana na 83 937 560 zł netto.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych na podstawie opracowanej dokumentacji oraz projekt i prace budowlane na ośmiu obiektach inżynieryjnych.

Zakres zadania:

— Modernizacja całej nawierzchni torowej (tory i podtorze) dostosowanej do nowego układu na stacji Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko.
— Modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym wewnętrznych i zewnętrznych na stacji Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko.
— Modernizacja urządzeń elektroenergetyki kolejowej na stacji Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko.
— Modernizacja sieci trakcyjnej dostosowanej do układu torowego na stacji Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko.
— Wymiana urządzeń przejazdowych na km 56,787; 58,059; 61,754; 62,163 i 63,715.
— Budowa nowego przystanku osobowego Wałbrzych Śródmieście. — Dokonanie certyfikacji.
— Likwidacja zbędnej infrastruktury.

Wykonawca na te inwestycje będzie miał 35 miesięcy, czyli ich zakończenie przypadnie gdzieś w okolicach roku 2020, ale poszczególne obiekty mogą być ukończone wcześniej. Dotąd mówiono, że przystanek kolejowy może być gotowy w drugiej połowie 2018 roku. Termin składania ofert przypada 11 maja.

Przypomnijmy, że od kilku już lat czekamy na nowe centrum przesiadkowe przy ul. Lubelskiej. Miało ono powstać jeszcze w roku 2013, a tymczasem na pustym polu poniżej ul. Wysockiego wciąż rosną chwasty. Zwłoka spowodowana jest tym, że o budowie decydują aż trzy podmioty: samorząd Wałbrzycha, Polskie Koleje Państwowe i prywatna spółka Octava, która kilka lat temu chciała tam wybudować Galerię Magnolia. Najpierw PKP PLK mają utworzyć przystanek kolejowy, od tego prywatni przedsiębiorcy uzależniają budowę dużo mniejszej od wcześniej planowanej galerii handlowej, która ma być zarazem poczekalnią dworca autobusowego, a do tego gmina ma dobudować plac dworca i dwie ulice dojazdowe od Lubelskiej i od ronda na Wysockiego.

Czytaj też:
STACJA WAŁBRZYCH CENTRUM - TERAZ POZWOLENIE NA BUDOWĘ I WYCINKA
STACJA WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - COŚ DRGNĘŁO

Opr. Magdalena Sakowska
Foto użyczone: PKP PLK