Zakończenie prac przy ul. Kątowej w dzielnicy Biały Kamień mieszkańcy uczcili festynem integracyjnym.

Muzyka, baloniki, atrakcje dla dzieci... jak podczas sobotniego miejskiego festynu. Przechodnia, który nie zna historii tego miejsca, mógł 6 sierpnia zaskoczyć sposób fetowania zakończenia inwestycji drogowej o długości... 350 m. Jednak mieszkańcy naprawdę bardzo cieszą się z tej drogi, bo po ponad 30 latach jazdy po drodze gruntowej, a po deszczu, przez nachylenie terenu - spacerów w spływającym błocie, ta inwestycja jest objawieniem.
- Pisma w sprawie budowy drogi Kątowej wnoszę do Ratusza od 2003 roku, a mieszkańcy składali je od początku lat 80. Dzięki ich wytrwałości można teraz cieszyć się z efektów wieloletnich starań, a sam festyn służy integracji lokalnej społeczności - mówi Ryszard Nowak, radny z Białego Kamienia-Konradowa. O drogę starali się mieszkańcy, lokalni radni Stefania Pawełek, Ryszard Nowak i Krystyna Olanin, a także parlamentarzyści.

Wdzięczni za pomyślne wykonanie efektu ich wieloletnich starań mieszkańcy napisali nawet okolicznościowy wierszyk pochwalny. Obecny na spotkaniu prezydent miasta przyjął ten żartobliwy prezent. Podkreślił też, że budowa tej drogi była przykładem inicjatywy oddolnej. - Zależy nam na budowie wspólnoty. Wkrótce w tej okolicy ruszą kolejne inwestycje, m.in. budowa boiska oraz łącznika przy osiedlowej szkole - mówi Roman Szełemej.
Dróg wymagających w naszym mieście pilnej interwencji jest wiele.  - W mieście jest ok. 370 ulic, rocznie remontujemy przeciętnie 10, dlatego bardzo dużo dróg wymaga remontu. Obecnie udrażniamy główną oś miasta, jednak Kątowa wymagała pilnej interwencji - mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta.
Kątową, niewielką drogę osiedlową zbudowano od nowa łącznie z siecią kanalizacyjno-wodociągową, deszczową, oświetleniem, miejscami postojowymi, poboczami, chodnikami, ławkami na skwerku i przyległą do drogi zielenią. Koszt inwestycji to ok. 2,89  mln zł. To wiele jak na drogę osiedlową bez znaczenia dla przejezdności miasta, ale wszystko stworzono od zera, nawet część gruntów pod pas drogowy trzeba było odkupować od właścicieli okolicznych posesji.


Przeczytaj też:
PLAC NA ROZDROŻU REMONTOWANY

REMONT UL. MONIUSZKI
BĘDZIE OBWODNICA BOGUSZOWA I REMONT UL. 1 MAJA
STRZEGOMSKA JUŻ PRZEJEZDNA

Elżbieta Węgrzyn