UFO nad Wałbrzychem? Możliwe. W noworoczny wieczór 2017 roku mieszkańcy regionu dostrzegli tajemnicze światła w okolicy góry Nieroda w gminie Boguszów-Gorce. To nie pierwsze tego typu doniesienie na temat niezidentyfikowanych obiektów latających w okolicy Wałbrzycha.

UFO nad Nierodą?
Do redakcji zgłosili się dwaj mieszkańcy regionu, którzy podczas noworocznego spaceru dostrzegli niezidentyfikowane światła. - W niedzielę po zmroku, ok. godz. 19 szliśmy ze
Starego Lesieńca w stronę Boguszowa. W okolicy torów kolejowych, niedaleko rozdzielni transformatorowej dostrzegliśmy małe, ruchliwe światełka  - mówi pan Adrian. On i jego znajomy początkowo byli przekonani, że widzą helikopter, lub lądującego drona. Jednak im dłużej przyglądali się zjawisku, tym więcej mieli wątpliwości. Zaznaczamy, że w czasie nie obserwacji w okolicy było cicho, nie odpalano petard, a obserwujący byli trzeźwi.

Wedle obserwacji, w ciągu niespełna kwadransa z kierunku góry Nieroda (638 m n.p.m.), szybko zbliżały się kolejno i  następnie zwalniały nad stacją transformatorową dwa niewielkie świetlne obiekty. Po chwilowym zwolnieniu nad nią, gwałtownie przyspieszały i nikły.
Obiekty te obniżały lot nad rozdzielną do ok. 100 metrów nad ziemią, a potem nagle poruszały się szybko w poziomie. Światła przed zniknięciem gwałtownie przyspieszały w kierunku góry Mniszek w Gorcach.

Porównując tajemnicze obiekty z innymi potencjalnymi obiektami latającymi. Każde zaobserwowane w okolicy Nierody żółte niewielkie światełko:
- pulsowało nieregularnie, a nie migało w podobnych odstępach czasowych jak jest w przypadku helikoptera. Było też zbyt małe by oznaczać statek powietrzny i poruszało się zbyt nieprzewidywalnie jak na samolot; 
- Poruszało się często pod wiatr, więc nie mógł to być balon lub płonący lampion;
- Poruszało się bezgłośnie, co wyklucza drona i większość innych statków powietrznych.

Co ciekawe, nad Nierodą w czasie występowania tych "błędnych ogników" świeciło intensywnie żółto-pomarańczowe światło przypominające jasną gwiazdę. Po zniknięciu niewielkich ruchliwych światełek, światło nad górą również znikło.


Zaskoczeni zjawiskiem spacerowicze próbowali nagrać aparatem telefonu komórkowego film dokumentujący te tajemnicze przeloty. Efekt ich starań nie zachwyca jakością, ale możecie go podziwiać na filmie. W czerwonym prostokącie zaznaczonym w kadrze wyraźnie widać błyski.
Uprzedzamy, że na urządzeniach mobilnych słabo widać. Światła w kadrze poniżej ramki to dalekie latarnie uliczne.
Może komuś udało się zarejestrować to zjawisko i dysponuje filmem lepszej jakości, albo widział je i może potwierdzić  relację  naszych czytelników?UFO nad Wałbrzychem
Wedle badaczy niewyjaśnionych zjawisk, w Polsce do początku XXI wieku niezidentyfikowane obiekty latające były odnotowywane statystycznie raz na 10 dni. Jarosław Krzyżanowski, z legnickiego Klubu Badań Zjawisk Nieznanych "Kontakt" w książce "Niewyjaśnione zjawiska w Polsce" Wojciecha M. Chudzińskiego i Tadeusza Oszubskiego z 2003 roku oszacował, że do ery aparatów cyfrowych jedynie ok. 15% zgłoszeń obserwacji to fałszywki. Często tego rodzaju zjawiska występują falami, np. w 1994 roku w Sudetach. Kilka przypadków niewyjaśnionych obiektów latających zanotowano w naszym regionie.

- W lipcu 2013 roku o obserwacjach nietypowych obiektów latających informowali mieszkańcy Głuszycy. W bliskim sąsiedztwie Góry Soboń pojawiły się jasno świecące obiekty, a na samej górze znaleziono niezidentyfikowane kręgi o średnicy 20-25 metrów. Były one też widoczne i udokumentowane na mapach Google.
- Regularne doniesienia dotyczące obiektów latających i świateł dotyczą okolicy góry Chełmiec. Prawdziwe nagromadzenie takich zjawisk zanotowano w 2009 i 2010 roku. Z tego okresu pochodzi m.in. prezentowany w sieci film.- W 2007 roku w Kątach Wrocławskich powstał film dokumentujący przelot obiektu w kształcie cygara. Widziały go trzy osoby,
- W 2002 roku dwa obiekty w kształcie talerzy widziano nad Parkiem Sobieskiego, przemieszczały się w kierunku Śródmieścia. 

Fot. kadr z filmu obserwacji UFO nad Chełmcem w 2009 roku.
film - użyczony przez obserwatorów.

Opublikowano 2 stycznia 2017 roku.Elżbieta Węgrzyn