Po raz kolejny w sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie zebrali się pielgrzymi - ponad 3 tysiące - żeby wspólnie świętować odpust 15 sierpnia, święto Wniebowzięcia Maryi.


Pielgrzymi, jak co roku, ściągali z całego Dolnego Śląska. Byli i tacy, którzy przyszli pieszo, jak 50 pielgrzymów z Legnicy – wyruszyli oni w sobotę rano. Było też sporo mieszkańców Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego. Uroczystą mszę odpustową odprawioną przez legnickiego biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego zakończyła procesja z ikoną Matki Boskiej Łaskawej i tradycyjne tego dnia poświęcenie ziół i kwiatów. Odpust krzeszowski trwał od piątku 12 sierpnia, uroczystości 15 sierpnia rozpoczęła msza pasterska o północy.


Po raz drugi pojawiła się w Krzeszowie Pielgrzymka Narodowych Sił Zbrojnych, w 71. rocznicę marszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ na Zachód. Wzięli w niej udział między innymi weterani NSZ i rekonstruktorzy z GRH „Zachodni Szaniec” i GRH „Beskidy”. Marian Rutkowski „Osa”, emerytowany profesor Politechniki Wrocławskiej, opowiadał o własnym uczestnictwie w marszu, gdy brygada znalazła się w kleszczach pomiędzy hitlerowcami a Sowietami. Przez cały dzień była również prowadzona kwesta "Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych" organizowana przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, a grupy rekonstrukcyjne prezentowały broń i uzbrojenie z czasów Żołnierzy Wyklętych.

Tekst i foto: Magdalena Sakowska