Są nowe wiadomości w sprawie prac remontowych w tunelu pod Małym Wołowcem. Na razie jeszcze nie tak dobre, jak byśmy chcieli.


Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, po zbadaniu stanu tunelu kolejowego pod Małym Wołowcem, na linii Kłodzko – Wałbrzych, określony został zakres i technologia naprawy obiektu. 

- Wewnętrzna, kamienno-ceglana obudowa tunelu na długości kilkunastu metrów, w miejscach uszkodzeń, czyli spękań i odspojeń, zostanie usunięta. Wykonana zostanie nowa obudowa. Wewnątrz tunelu stopniowo, dla uzyskania odpowiedniej wytrzymałości, będą nakładane kolejne betonowe warstwy. Proces jest czasochłonny i będzie prowadzony etapami. Usuwanie odspojonych fragmentów obudowy i wykonanie nowych warstw obudowy, wraz z dodatkowymi pracami wstępnie planowane jest do czerwca - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Jak dodaje rzecznik, ponad stuletni tunel o długości 1168 m jest na bieżąco monitorowany. Wykonywane prace mają uczynić obiekt bezpiecznym na kolejne lata, dla podróży i sprawnego przewozu ładunków.W 2018 r. w tunelu na trasie Wałbrzych Główny – Jedlina Zdrój wykonane zostały prace związane z wymianą toru. Rozpoczęły się też prace przy spoinowaniu i wypełnianiu ubytków w ceglanej obudowie wewnątrz obiektu. W ramach tej części zadania zlecono wykonanie opinii dotyczącej wybranych odcinków konstrukcji tunelu. Na podstawie uzyskanej oceny określono zakres prac. Tunel pod Małym Wołowcem to obiekt, który ma ponad sto lat, dlatego przy pracach wykorzystywane są opinie specjalistów.  Komunikacja Wałbrzych Główny – Kłodzko Główne

Na linii z Kłodzka do Wałbrzycha na odcinku Jedlina Górna - Wałbrzych Główny, będzie utrzymana dotychczasowa forma komunikacji. Pociągi dojeżdżają do przystanku Jedlina Górna. Na krótkim odcinku, pomiędzy Wałbrzychem Głównym a przystankiem w Jedlinie Górnej, jest prowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Informacje na bieżąco podaje przewoźnik, umieszczone są w rozkładach. Obecna organizacja ruchu założona była do 9 marca. Ze względu na dodatkowe prace w tej chwili jest planowana do 9 czerwca, ale to jeszcze może nie być ostateczny termin.

Informacje o dodatkowych pracach na odcinku miedzy Jedliną Górną a Wałbrzychem Głównym zostały przekazane Kolejom Dolnośląskim, przewoźnikowi, którego pociąg kursują na trasie Wałbrzych - Kłodzko.

Czytaj też:
NIEUŻYWANY TUNEL POD WOŁOWCEM - CZY MOŻE SŁUŻYĆ TURYSTOM?
WAŁBRZYCH GŁÓWNY - TUNEL POD WOŁOWCEM: NIE BĘDZIE TAK ŁATWO...
WAŁBRZYCH: PRACUJĄ W NAJDŁUŻSZYM TUNELU W POLSCE (FOTO)Opr. MS
Foto: JK