Do wiosny rozstrzygnięty będzie przetarg na przebudowę ul. Kamienieckiej w ramach Trasy Sudeckiej, trwają też przygotowania do ogłoszenia przetargu na pozostały odcinek tej ważnej trasy obejmujący m.in. przebudowę ul. 1 Maja i Zachodniej, a także serpentyn i budowę obwodnicy Boguszowa. Sprawdziliśmy, na kiedy zaplanowano rozpoczęcie procedury przetargowej.

Najpierw Kamieniecka
Miasto przygotowuje się do realizacji dwóch ogromnych inwestycji drogowych: Obwodnicy Zachodniej i razem z gminą Boguszów-Gorce tzw. Trasy Sudeckiej, czyli zadania inwestycyjnego pn. Przebudowa dróg wojewódzkich nr 367 i 381 na obszarze gmin Boguszów-Gorce i Wałbrzych wraz z budową obwodnicy Boguszowa-Gorc i dzielnicy Sobięcin w Wałbrzychu („Droga Sudecka”). W ramach Trasy Sudeckiej ogłoszony już został przetarg na przebudowę ul. Kamienieckiej oraz ronda u zbiegu z ul. Głuszycką i Noworudzką, ten remont ma zostać rozpoczęty oraz wykonany w najbliższych miesiącach. ZDKiUM chciałby zakończyć działania na tym fragmencie w 2018 roku.

Część sobięcińsko-boguszowska - przetarg
Trwają również przygotowania do realizacji drugiego, znacznie dłuższego odcinka Trasy Sudeckiej: ul. 1 Maja od skrzyżowania z ul. II Armii, ul. Zachodniej, serpentyn i budowy Obwodnicy Boguszowa. Przy skrzyżowaniu ul. 1 Maja z II Armii wykonywane są rozbiórki budynków, ZDKiUM na stronach Urzędu Miejskiego zamieścił informację o przygotowaniu zadania inwestycyjnego: „Przebudowa i rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 367 na odcinku od granicy miasta Wałbrzycha do skrzyżowania ulic 1 Maja i II Armii w Wałbrzychu (wraz ze skrzyżowaniem)". Trwają też inne działania formalne. - W tej chwili złożony jest nasz wniosek w Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej, po jego sprawdzeniu prezydent podpisze umowę. Zaraz po tym niezwłocznie ogłosimy przetarg. Przetarg ma obejmować wykonanie całego zadania na terenie Sobięcina i Boguszowa-Gorc. To jedna droga i chcielibyśmy by wykonywał ją jeden wykonawca. Liczymy na to, że przetarg uda się ogłosić nam pod koniec stycznia lub na początku lutego - wyjaśnia Bogusław Rogiński, zastępca dyrektora ZDKiUM.

Kiedy harmonogram prac?
W przeciwieństwie do ul. Kamienieckiej, gdzie gotowy jest projekt i komplet pozwoleń, część sobięcińsko - boguszowska Trasy Sudeckiej nie ma jeszcze ustalonego harmonogramu prac.
- Mamy decyzję środowiskową, zadanie to będzie wykonane na zasadzie "zaprojektuj wybuduj". Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał uzyskać zezwolenia na realizację inwestycji drogowej i uzgodnić harmonogram prac od projektowych po budowlane na poszczególnych odcinkach. Przewidywany czas zakończenia realizacji to rok 2022 - dodaje Rogiński.
Miasto czeka zatem duży wysiłek organizacyjny, a kierowców utrudnienia. Zaplanowane prace mają być w 85% finansowane z funduszy unijnych pozyskanych z IPAW. Pozostałe 15 proc. to wkład własny Wałbrzycha i wkład Boguszowa-Gorc przekazany z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Całość ma kosztować ponad 60 mln zł. W 2018 roku, zgodnie z planami budżetowymi Wałbrzycha, zadanie to ma kosztować 10 mln zł, z czego przewidziane w budżecie środki własne to 1,5 mln zł.

Polecamy również: WAŁBRZYCH: JAKIE INWESTYCJE DROGOWE ZAPLANOWANO NA ROK 2018?

Trasa Sudecka - pisaliśmy o niej wcześniej:
TRASA SUDECKA: RUSZYŁ PRZETARG NA UL. KAMIENIECKĄ I RONDO


Inny fragment trasy:
WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA: DROGA IDZIE DO REMONTU

Elżbieta Węgrzyn
Fot. Ryszard Burdek