Dzięki pozyskanym funduszom Zakład Endoskopii Zabiegowej i wałbrzyska onkologia trafiły do czołówki placówek szpitalnych w Polsce. Dzięki nowemu sprzętowi wałbrzyska placówka może wykonywać pionierskie zabiegi przy użyciu endoskopów.

Super nowoczesny sprzęt

Nową jakością związaną z zakupem najnowszej generacji sprzętu jest możliwość wykonywania unikalnych i pionierskich zabiegów zarówno w regionie, jak i w całej Polsce. - Udało się zrealizować bardzo istotny element programu opieki onkologicznej w regionie wałbrzyskim. To jest element programu finansowanego w ramach RPO ze środków unijnych. Wartość całego projektu to jest ok. 12 mln zł.
Jako szpital złożyliśmy wniosek o zakup sprzętu i całego oprzyrządowania by poprawić opiekę onkologiczną w części diagnostycznej i leczniczej. Tutaj zakupiliśmy sprzęt, który dedykowany jest opiece onkologicznej. Chodzi o projekty na bloku operacyjnym, na endoskopii, na kardiologii i w dziale histopatologii. Dziś mamy przyjemność otworzyć po modernizacji w nowym miejscu Zakład Endoskopii Zabiegowej - mówi dr Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Po dosprzętowieniu i rozbudowie Zakładu Endoskopii Zabiegowej za ok. 2,5 mln zł (85% środków unijnych, 15% z Urzędu Marszałkowskiego) przyjdzie czas na kolejne transze i doposażenie kolejnych pracowni szpitalnych
wspierających pacjentów z podejrzeniem i diagnozą choroby nowotworowej. - Nowe są urządzenia, których nie było do tej pory, albo były, ale te są najnowszej generacji. Całkowicie unikalnym urządzeniem jest ultrasonograf endoskopowy pozwalający na endoskopowe badanie ultrasonograficzne narządów jamy brzusznej, szczególnie żołądka i pozwalające na leczenie wczesnych postaci raka żołądka metodą mało inwazyjną - wyjaśnia dr Szełemej. 


Trzy sale zabiegowe i sale chorych

- Dwie pierwsze z trzech pracowni dedykowane są głównie celom diagnostycznym i wykonywaniu drobnych zabiegów. Sale te wyposażone są w wieże i nowoczesne endoskopy oraz diatermie. W całej pracowni znajduje się sprzęt endoskopowy, ultrasonograficzny i radiologiczny. Trzecia sala dedykowana jest głównie procedurom zabiegowym w znieczuleniu ogólnym -
wyjaśnia Artur Raiter z Zakładu Endoskopii Zabiegowej Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Dodatkowo, przy salach zabiegowych znajdują się pokoje dla pacjentów z możliwością monitorowania stanu ich zdrowia. Są one wyposażone ze własne węzły sanitarne. W pracowni na stałe pracuje dwóch lekarzy wspierani przez specjalistów z chirurgii, chirurgii onkologicznej oraz rezydentów.
- Rocznie zakład wykonuje około 5750 endoskopii diagnostycznych i terapeutycznych. Około 20 dziennie, Dotyczą one przewodu pokarmowego - dodaje Raiter.  


Zakład Endoskopii w Wałbrzyskim szpitalu działa od 30 lat. Dzisiejsza uroczystość była też uhonorowaniem wybitnych osiągnięć dr Zdzisława Szklarza obchodzącego 50-lecie pracy zawodowej.

Kolejny sprzęt częściowo doposażył już częściowo blok operacyjny, kolejne zakupy dotyczyć będą nowoczesnych ultrasonografów onkologicznych.

Na otwarcie Zakładu Endoskopii Zabiegowej z nowym sprzętem obecnych i byłych pracowników szpitala zaprosiła Mariola Dudziak, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Po uroczystości goście przenieśli się do zamku Książ na konferencję onkologiczną.O możliwościach nowoczesnej pracowni i jej pracowników - WAŁBRZYSKI SZPITAL PIONIEREM ENDOSKOPOWEGO LECZENIA OTYŁOŚCI


Zobacz też:
WAŁBRZYSKI SZPITAL: NOWOCZESNY SPRZĘT NA ODDZIALE NEONATOLOGICZNYM [FOTO]
WAŁBRZYCH: SZPITAL INWESTUJE W ODDZIAŁ RATUNKOWY
SZPITAL IM. SOKOŁOWSKIEGO BĘDZIE SIĘ ROZBUDOWYWAŁ
WAŁBRZYCH: POGOTOWIE RATUNKOWE MA NOWE KARETKI (FOTO)

BURZLIWA HISTORIA WAŁBRZYSKIEJ NEFROLOGII (ZDJĘCIA)

NOWE KARETKI POGOTOWIA. TAKICH W MIEŚCIE NIE BYŁO! [FOTO]

DAWNY SZPITAL NA GAJU PONOWNIE NA SPRZEDAŻ [FOTO]


Elżbieta Węgrzyn