Pierzasty indywidualista - zaginiony czarny łabędź z Parku Szwedzkiego w Szczawnie-Zdroju - odnalazł się.


AKTUALIZACJA

Od 10 września trwały wielkie poszukiwania, a już 12 września stało się jasne, że szczawieński łabędź jest cały i zdrowi. - Uciekinier pływa sobie na stawie przy ul. Sienkiewicza, dziękujemy sąsiadom za zgłoszenie zwłaszcza panu Stanisławowi Różyckiemu! - dziękowano na oficjalnym profilu gminnym uzdrowiska. Łabędź indywidualista wyglądał na skruszonego, a mieszkańcy którzy snuli najczarniejsze scenariusze cieszyli się z wyniku poszukiwań. Ptak zaś najwyraźniej potrzebował trochę samotności i swojego kawałku stawu.


10 września

Szczawno-Zdrój: Zaginął i osierocił łabędzią rodzinę

Do 9 września cztery czarne łabędzie spotykaliśmy w Parku Szwedzkim w Szczawnie-Zdroju, a już 10. jeden z nich nagle zapadł się pod ziemię. Co się stało z czwartym?

- Kochani, prosimy Was o pomoc! Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, ponieważ z Parku Szwedzkiego zniknął jeden z naszych łabędzi. Nie wiemy, co się stało, w poniedziałek rano były jeszcze cztery, a wieczorem już tylko trzy - taki apel pojawił się wczoraj, 10 września, na oficjalnym profilu Szczawna-Zdroju w mediach społecznościowych. Mieszkańcy rozpoczęli dyskusję i jedni obawiali się że porwało go jakieś zwierzę, a inni mieli przeczucie, że podzielił los swojego białego kuzyna sprzed lat. Przypominamy, że kilka lat temu głośna w regionie była sprawa porwania szczawieńskiego łabędzia w celach konsumpcyjnych.
Wśród spekulacji na temat losu czwartego łabędzia pojawiły się sugestie, że może wyemigrował - podobna historia miała miejsce w tarnowskim Parku Piaskówka. Jednak większość mieszkańców sugeruje, że za zniknięciem łabędzia kryje się tragedia.

Przypominamy, że dwie pary czarnych łabędzi zamieszkały w Parku Szwedzkim 23 maja 2019, a już 27 maja, dzięki konkursowi i pomysłowości mieszkańców zyskały imiona Zdrojek i Zdrojenka oraz Szczawić i Szczawisia. Od tamtej pory były ozdobą parku... a dziś jednej z czarnych piękności nie ma, jedna z par jest rozłączona.
Może Wy wiecie coś na temat nagłego zniknięcia łabędzia... Dajcie znać, jeśli przypomni się Wam coś istotnego w tej sprawie. Wszyscy się o niego martwią.oprac. i fot. archiwalne Elżbieta Węgrzyn i UM Szczawno-Zdrój