Właśnie powstaje fundament nowej wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Zobaczcie zdjęcia!Wkrótce lista wież widokowych w Wałbrzychu i przy jego granicach ma się wzbogacić o kolejną, na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Pisaliśmy o tym: SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIEŻA, AMFITEATR I REWOLUCJA NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)SZCZAWNO-ZDRÓJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWA WIEŻA (WIZUALIZACJE).

Od początku śledzimy etapy przygotowań (SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA - RUSZYŁY PIERWSZE PRACE (FOTO)). 14 lipca gmina ogłosiła przetarg na budowę wieży, natomiast 29 lipca nastąpiło otwarcie ofert. Pojawił się jeden chętny - Firma Tatry z Myślenic, która wybudowała już cieszące się dużą popularnością wieże na Trójgarbie oraz Dzikowcu i zgłosiła zamiar budowy tej na Wzgórzu Gedymina za 2 150 000 zł. 26 sierpnia oferta została przyjęta i wykonawca przystąpił do przygotowań budowy, ale na szczycie jeszcze trzy tygodnie temu nic się nie działo. 

 

- Trzeba pamiętać, że wieża jest specyficzna, są elementy wyginane, duże gabarytowo, kształtowniki, które muszą być montowane i łączone na warsztacie. Ale trwają już prace przygotowawcze na Wzgórzu Gedymina i w ciągu trzech miesięcy, mam nadzieję, wieża już powstanie i będzie można ją odwiedzać - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.Przypominamy, że przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych w zakresie budowy wieży widokowej w ramach zadania pn.: „Zagospodarowanie części terenu Wzgórza Gedymina i Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju - Etap I”. Zakres prac obejmuje między innymi: budowę wieży widokowej, wyposażenie terenu w elementy małej architektury, a także niezbędne turystyczne zagospodarowanie okolicy.

Wykonawca ma wybudować wieżę i otrzymać zgodę na jej dopuszczenie do użytkowania w ciągu 5 miesięcy od daty zawarcia umowy.Przypominamy, że ma to być stalowa wieża o wysokości 30 metrów. Nie będzie miała schodów, tylko drewnianą pochylnię biegnącą spiralnie i ma być komfortowa dla osób cierpiących na lęk wysokości - czyli podłogi i bariery nie będą przezroczyste. Na wieży znajdą się neony ledowe z napisem "Szczawno-Zdrój" i oświetlenie zasilane modułami fotowoltaicznymi. Będą też pulpity ze zdjęciami okolic i ważnymi informacjami historycznymi.

Budowla powstanie na powierzchni 113 metrów kwadratowych tuż obok ruin dawnej wieży, której pozostałości mają być wykorzystane podczas budowy. Renowacja ma na celu podkreślenie historycznego układu dawnego Belwederu (
CO TO ZA RUINA NA WZGÓRZU GEDYMINA? [FOTO]). Wokół będzie utwardzona nawierzchnia z kruszywa, a na niej dwa stoły z ławkami. Zachowana zostanie historyczna lipa obok wieży. Platforma widokowa będzie na wysokości 27 metrów, nie będzie zadaszona.W skład dużego projektu „Zagospodarowanie części terenu Wzgórza Gedymina i Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju” obok wieży widokowej wchodzą także odbudowa spalonego amfiteatru, budowa skateparku na Słonecznej Polanie i właśnie "zagospodarowanie na cele rekreacyjno-wypoczynkowe zbiorników wodnych wraz z rewaloryzacją szaty roślinnej i drzewostanu". Gmina otrzymała na te wszystkie cele 4 mln zł w II naborze w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.


Czytaj też:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TO ONI WYBUDUJĄ WIEŻĘ NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIEŻA, AMFITEATR I REWOLUCJA NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWA WIEŻA (WIZUALIZACJE)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA - RUSZYŁY PIERWSZE PRACE (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ DOSTAŁO PONAD 3 MLN ZŁ. CO ZA TO BĘDZIE?
Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Wizualizacja użyczona: UM Szczawno-Zdrój