Ruszyły prace porządkowe na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju, gdzie jeszcze w tym roku ma stanąć wieża widokowa. Kiedy to będzie, kiedy rozpocznie się budowa, co z amfiteatrem, skateparkiem, ulicami?


Na początek wycinka - a koniec prac?

Niedawno informowaliśmy o tym, że Szczawno-Zdrój otrzymało kolejne 3 miliony na inwestycje związane z promowaniem turystyki: SZCZAWNO-ZDRÓJ DOSTAŁO PONAD 3 MLN ZŁ. CO ZA TO BĘDZIE? Tymczasem ruszyły już pierwsze prace porządkowe na terenie przyszłej wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina i wycięto część krzewów na ruinie dawnego Belwederu.- Na razie trzeba trochę te samosiejki powycinać, trwają też prace projektowe. W kwietniu powinno już być złożone pozwolenie na budowę wieży do starostwa powiatowego, procedura potrwa około miesiąca, a przetarg ogłosimy w maju i jeśli zostanie wyłoniony wykonawca, przed latem mogą już ruszyć prace montażowe. Niektóre elementy będą prawdopodobnie montowane u wykonawcy, tak jak to było w przypadku wieży na Trójgarbie, to w miarę proste elementy stalowe i taką konstrukcję łatwo wcześniej przygotować, a potem zmontować na miejscu - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.

Jak dodaje włodarz, chciałby, żeby wieża była gotowa na Święto Niepodległości 11 listopada i uważa, że to realny termin, bo przy obecnym zaawansowaniu technicznym wieże są stawiane szybko. A taka będzie: SZCZAWNO-ZDRÓJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWA WIEŻA (WIZUALIZACJE).
Coś z dawnej wieży jednak przetrwa

- Mamy taki pomysł, żeby wykorzystać elementy dawnej wieży, kamienie, które wciąż tam leżą i wmurować je w podstawę tej nowej, jeśli konserwator się zgodzi. Oczywiście wieża nie stanie dokładnie tam, gdzie była poprzednia ze względu na podpiwniczenia, ale kilkanaście, kilkadziesiąt metrów obok. Odbudowanie wieży murowanej w takiej postaci, jak była, byłoby zbyt kosztowne, a zamiast jakichś udziwnień woleliśmy prostą metalową konstrukcję - zapowiada Marek Fedoruk.Górny taras widokowy będzie się znajdował na wysokości około 26 metrów, natomiast zbudowana z metalowych i drewnianych elementów wieża będzie wysoka jak ta na Trójgarbie - osiągając niemal 30 metrów. Przewidziano też taras pośredni w połowie konstrukcji, który pozwoli podziwiać widoki turystom nie czującym się komfortowo na dużych wysokościach.Dawna wieża przetrwała wyburzony w latach 50-tych Belweder, niegdysiejszą atrakcję uzdrowiska Salzbrunn i powoli się rozsypując stała na szczycie Wzgórza aż do kwietnia 2002 roku, kiedy wyburzono ją, ponieważ groziła zawaleniem. Do dziś na tym miejscu widoczne są ruiny dawnych budowli.


Zmienią się także...

W skład dużego projektu obok wieży wchodzą także odbudowa spalonego amfiteatru, budowa skateparku na Słonecznej Polanie i zagospodarowanie na cele rekreacyjno-wypoczynkowe zbiorników wodnych wraz z rewaloryzacją szaty roślinnej i drzewostanu - obok Słonecznej Polany (SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIEŻA, AMFITEATR I REWOLUCJA NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)).- W tych przypadkach też trwają prace projektowe i uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Chodzi o to, żeby skatepark nie szpecił krajobrazu i jednocześnie spełniał swoje zadania. Przetarg może być ogłoszony w maju, najpóźniej w czerwcu i na jesieni skatepark powinien być już otwarty dla młodzieży. Będzie się on znajdował kilkadziesiąt metrów od mety toru do four crossu i po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków już poza granicami dawnego pola golfowego objętego ochroną konserwatorską. Jeśli chodzi o amfiteatr, to również czekamy na nowy projekt - wyjaśnia burmistrz.W maju ma zostać również ogłoszony przetarg na zadanie - „Budowa traktu spacerowego w ciągu ul. Ogrodowej, łącznika do ul. H. Sienkiewicza oraz części ul. Topolowej dz. 477, 311/2, 301 i 298 obr. 1 Szczawno-Zdrój”, również dotowane z pierwszej transzy środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Jak mówi Marek Fedoruk, trwają już końcowe uzgodnienia w sprawie dokumentacji. Inwestycja ma być ukończona w tym roku.


O Wzgórzu Gedymina i planach z nim związanych pisaliśmy:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWA WIEŻA (WIZUALIZACJE)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIEŻA, AMFITEATR I REWOLUCJA NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: CO TO ZA RUINA NA WZGÓRZU GEDYMINA? [FOTO]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE WILHELMA I JEGO TAJEMNICA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POSPRZĄTALI STAW NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)


Czytaj też:

SZCZAWNO-ZDRÓJ Z BUDŻETEM NA 2021 ROK - CO BĘDZIE REALIZOWANE?
SZCZAWNO-ZDRÓJ I DWIE GMINY: RUSZA PROGRAM WYMIANY PIECÓW
SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE WYMIANA OŚWIETLENIA ULIC (FOTO). GDZIE?
SZCZAWNO-ZDRÓJ: JAKIE REMONTY I INWESTYCJE W 2021? (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE ZUPEŁNIE NOWY PARK (FOTO)

Wałbrzych:
8 MLN NA WIEŻĘ W PARKU SOBIESKIEGO, KOPALNIĘ I PALMIARNIĘ

Boguszów-Gorce:
BOGUSZÓW-GORCE: POKAŹNA KWOTA NA INWESTYCJE TURYSTYCZNE. JAKIE?


O wieżach widokowych:
WIEŻE WIDOKOWE W WAŁBRZYCHU I NAJBLIŻEJ WAŁBRZYCHA [LISTA i FOTO]Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Zdjęcie archiwalne użyczone: Fundacja Księżnej Daisy von Pless
Wizualizacje: UM Szczawno-Zdrój