Dużo się dzieje na Wzgórzu Gedymina, a będzie się działo jeszcze więcej. Jak wam się podoba pomysł na jeszcze jeden park w Szczawnie-Zdroju: Park Gedymina? Zobaczcie zdjęcia z przygotowań.


Wyłania się Park Gedymina

Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że na stawach na Wzgórzu Gedymina nie widać żadnych prac, bo wszystkie toczą się w wodzie, a wykonują je bakterie (SZCZAWNO-ZDRÓJ: JAKIE PRACE NA STAWACH OBECNIE, JAKIE WKRÓTCE?). Tymczasem dookoła czwartego stawu krajobraz bardzo się zmienił - przeprowadzono w ostatnich tygodniach prace ziemne na dużym obszarze i wycięto zarośla. To przygotowania do utworzenia - nowego parku.

- Kilkanaście lat temu radni przyjęli, że ten teren jest Parkiem Gedymina. To trzeci park w naszym mieście powołany uchwałą, poza Parkiem Szwedzkim i Zdrojowym. W przypadku Parku Ułanów Nadwiślańskich takiej uchwały nie było, jest tylko błędna nazwa na mapach i projekt na przyszłość. W skład Parku Gedymina wchodziłby przede wszystkim teren wzgórza z wieżą widokową i teren wokół stawu. Temu terenowi została nadana nazwa parku i kilka lat temu zostało zlecone opracowanie, koncepcja zagospodarowania Wzgórza Gedymina - wyjaśnia burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.Bazą do tego opracowania było to, co znajdowało się na Wzgórzu Gedymina przed II wojną światową. Obszar opracowania to około 73 hektary. O tej koncepcji pisaliśmy w 2017 roku: SZCZAWNO-ZDRÓJ: ZMIANY NA SŁONECZNEJ POLANIE I WZGÓRZU GEDYMINA. Jak mówi burmistrz, została ona uzgodniona z konserwatorem zabytków, a projektant przywrócił niektóre elementy dawnego parku. Nie wszystkie - nie da się reaktywować pól golfowych Hochbergów na Słonecznej Polanie, gdzie jest tor do four-crossu, nie będzie też skoczni narciarskiej, bo w Szczawnie pokrywa śnieżna nie utrzymuje się dostatecznie długo, jednak od 2017 roku gmina przejęła od uzdrowiska zaniedbane stawy, a teraz zaczęła budować wieżę widokową. W pierwszym etapie tego projektu, w 2015 roku, na Słonecznej Polanie powstały pawilon zaplecza, plac zabaw i siłownia.
Trochę dzikości, trochę ładu, a w środku staw

- Ten park zawsze miał inny charakter niż uporządkowany Park Zdrojowy, był bardziej dziki, z łąkami kwietnymi, alejkami. Chcemy to przywrócić, polany się odsłaniają, usuwamy chaszcze i widać teraz w pobliżu stawu piękne okazy drzew liczące sobie po sto lat i więcej. Chcielibyśmy, żeby ten rejon i staw ładnie wyglądały. Będzie tu plaża, dojście na wysepkę przez jakiś rodzaj mostu, bo ludziom podobają się mola i pomosty. Chcemy, żeby staw stał się dodatkową atrakcją, zostanie oczyszczony, a sąsiedztwo wieży spowoduje, że będzie tam więcej odwiedzających. Będzie to jednak nadal bardziej las niż park, usunęliśmy tylko zarośla - mówi burmistrz.Z czasem, jeśli staw okaże się miejscem bardzo popularnym, może pojawić się tam infrastruktura dla turystów, sanitariaty. Ale jeszcze w obecnym projekcie przewidziano więcej elementów podkreślających to, co się tam wcześniej znajdowało, tablice edukacyjne. Nad stawem ma być też miejsce na ognisko, ławki dla turystów, miejsca dla wędkarzy. 

- Ten nowy park nabierze teraz nowego charakteru, będzie bardziej uporządkowany i bezpieczny dla spacerowiczów i biegaczy, oczywiście wszystko w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, służbami, starostwem powiatowym - podsumowuje Marek Fedoruk.Za kilka miesięcy będzie tu inaczej

Nieopodal zaczęto również budować wieżę widokową: SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA: WIEŻA JUŻ W BUDOWIE! (FOTO). Niestety poślizg pojawił się w sprawie skateparku, nie będzie go w tym roku ze względu na wymagane zgody konserwatorskie w obszarze Słonecznej Polany, ma być w przyszłym.

Przypomnijmy, że w skład dużego projektu „Zagospodarowanie części terenu Wzgórza Gedymina i Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju” obok wieży widokowej wchodzą także odbudowa spalonego amfiteatru, budowa skateparku na Słonecznej Polanie i właśnie "zagospodarowanie na cele rekreacyjno-wypoczynkowe zbiorników wodnych wraz z rewaloryzacją szaty roślinnej i drzewostanu" (SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIEŻA, AMFITEATR I REWOLUCJA NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)). Gmina otrzymała na te wszystkie cele 4 mln zł w II naborze w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Czytaj też:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TO ONI WYBUDUJĄ WIEŻĘ NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIEŻA, AMFITEATR I REWOLUCJA NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWA WIEŻA (WIZUALIZACJE)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA - RUSZYŁY PIERWSZE PRACE (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ DOSTAŁO PONAD 3 MLN ZŁ. CO ZA TO BĘDZIE?

SZCZAWNO-ZDRÓJ: POSPRZĄTALI STAW NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: NOWI MIESZKAŃCY STAWU NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: PRZETARG NA ZAGOSPODAROWANIE PARKU UŁANÓW


Tekst i foto: Magdalena Sakowska