Zgodnie z terminem zakończyła się budowa basenu Delfinek w Szczawnie-Zdroju. Zobaczcie zdjęcia z otwarcia obiektu.


Jeszcze tylko szkoła

Basen jest trzecią częścią kompleksu szkolno-sportowego powstającego przy ul. Słonecznej w Szczawnie-Zdroju. 4 września 2020 w jego uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, WSSE "Invest-Park", uzdrowisk mających swoje obiekty w Szczawnie, samorządów i wykonawców.

- To kolejny etap budowy tego kompleksu. Z basenu będą mogły przez cały rok korzystać nie tylko dzieci, ale także starsi, kuracjusze, wstępnie rozmawiamy z prezesami Uzdrowiska Szczawno-Jedlina i Sanatoriów Dolnośląskich, zarządy obu spółek są zainteresowane użytkowaniem tego obiektu dla swoich kuracjuszy. Chcielibyśmy, żeby wszystkie szczawieńskie dzieci nauczyły się pływać - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.Szczawno-Zdrój jest ósmą dolnośląską miejscowością, w której wybudowano Delfinek z programu województwa dolnośląskiego. Wcześniej u nas zyskała go Głuszyca, a w regionie także Strzegom, Kąty Wrocławskie i Jelenia Góra. Całość kompleksu budowanego od 7 lat ma kosztować około 45 mln zł.

- A to bardzo dużo w porównaniu z budżetem miasta, którego wartość to około 34 mln zł. Pomysł budowy nowej szkoły zrodził się 50 lat temu, przed 2010 rokiem pojawiła się koncepcja, a w 2013 roku rozpoczęto budowę hali sportowej, która była gotowa w roku 2014. Kosztowała 7 700 000 zł. Po niej powstały boiska lekkoatletyczne - przypomina historię kompleksu Marek Fedoruk.

 


Jeszcze tylko szkoła

Boiska budowane w ramach programu Dolny Śląsk dla Królowej Sportu kosztowały 1 204 080 zł z dofinansowaniem z ministerstwa sportu i turystyki, budżetu województwa i powiatu wałbrzyskiego ukończono jesienią 2016 roku (OTWARTO NOWY SZCZAWIEŃSKI OBIEKT SPORTOWY).

- W 2018 roku podjęliśmy działania, żeby rozpocząć budowę tego basenu. A w styczniu rozpoczęliśmy etap czwarty, budowę szkoły, jest już wykonane 10% inwestycji. Najpóźniej na początku roku 2023 młodzież będzie się mogła przenieść do tego nowoczesnego budynku. Do starej szkoły mają sentyment mieszkańcy, ale w tej będą świetne warunki. Ten kompleks to największa inwestycja w powojennych dziejach miasta - uzupełnia włodarz.- Otwieramy najnowocześniejszy tego rodzaju obiekt w subregionie wałbrzyskim, cieszę się, że powstaje w mojej rodzinnej gminie. Staramy się bardziej dowartościować południową część województwa, wcześniej zyskiwała raczej Aglomeracja Wrocławska - dodaje Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.


Dla młodszych i starszych

Podczas uroczystości okazjonalne nagrody wręczono przedstawicielom zarządu województwa, starostwa powiatowego, wykonawcy i firmy nadzorującej budowę oraz pracownikom urzędu miejskiego, a Milena Marczak, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta, otrzymała symboliczny złoty klucz do obiektu.Podstawowymi użytkownikami basenu mają być bowiem przedszkolaki i uczniowie w ramach zajęć szkolnych. Niecka basenowa została zaprojektowana tak, by w jednym czasie mogła z niej korzystać cała klasa, a więc grupa do 30 osób. Po godzinach lekcyjnych, w czasie weekendów, ferii i wakacji pływalnia będzie dostępna także dla wszystkich mieszkańców oraz dla kuracjuszy (DELFINEK JUŻ Z DACHEM, KTO TU BĘDZIE PŁYWAŁ? (FOTO)). A korzystanie z basenu uczniowie szczawieńskiej podstawówki mają zacząć w połowie września.Obiekt zbudowała gmina, wykonała wałbrzyska firma SIR-BUD, wartość inwestycji to 9 150 000 zł, z czego 1,25 mln zł to dofinansowanie z budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz 1,7 mln zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a także 100 000 zł ze starostwa powiatowego w Wałbrzychu.
Basen ma 4-torową niecką basenową o szerokości 8,5m, długości 16,67m oraz głębokości wynoszącej od 0,9m do 1,35m. Szczawieński Delfinek jest wyposażony także w brodzik dla dzieci, saunę, jacuzzi oraz niezbędną infrastrukturę sanitarno-szatniową. W planach jest połączenie pływalni za pomocą łącznika z istniejącą halą sportową i przyszłym budynkiem szkolnym.O obu inwestycjach przy Słonecznej pisaliśmy:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: CO SIĘ DZIEJE NA BUDOWACH PRZY SŁONECZNEJ? (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: NA PLACU BUDOWY WBITO PIERWSZĄ ŁOPATĘ (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: UMOWA W SPRAWIE BUDOWY SZKOŁY PODPISANA
SZCZAWNO-ZDRÓJ: PRZETARG NA SZKOŁĘ OGŁOSZONY! (WIZUALIZACJE)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: MA TU POWSTAĆ SZKOŁA PODSTAWOWA (WIZUALIZACJE)


DELFINEK JUŻ Z DACHEM, KTO TU BĘDZIE PŁYWAŁ? (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DELFINEK DOBIJA DO PÓŁMETKA (FOTO)
SZCZAWIEŃSKI DELFINEK PNIE SIĘ W GÓRĘ
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DELFINEK - BUDOWA ROZPOCZĘTA [ZDJĘCIA]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE NOWA PŁYWALNIA "DELFINEK"?Magdalena Sakowska
Foto: JK