Na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju zmiany zachodzą teraz z dnia na dzień i obecnie, przed długim majowym weekendem, wszystko wygląda tak - zobaczcie zdjęcia z drona i film z pochylni nowej wieży.


Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach w Myślenicach firma „Tatry” wykonywała prace montażowe wieży widokowej, która jest obecnie budowana na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Inwestycja realizowana jest w ramach I etapu zagospodarowania terenu Wzgórza Gedymina i Parku Zdrojowego. Pisaliśmy o tym wiele razy, zimą o składaniu metalowej konstrukcji: SZCZAWNO-ZDRÓJ: JAK JUŻ WYGLĄDA NOWA WIEŻA WIDOKOWA? (FOTO), a wcześniej o budowie podstawy wieży: SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA: WIEŻA JUŻ W BUDOWIE! (FOTO). 21 marca przyjechała do nas całość: SZCZAWNO-ZDRÓJ: WŁAŚNIE PRZYJECHAŁA NOWA WIEŻA WIDOKOWA (FOTO, FILM). 9 kwietnia wyglądała już tak: Szczawno-Zdrój: konstrukcja wieży na Wzgórzu Gedymina już stoi (FOTO). A teraz:Według początkowych zapowiedzi wieża miała być udostępniona odwiedzającym już w kwietniu. Jednak uporczywie zimowa pogoda oraz problemy na rynku towarów i pracy wpłynęły na przesunięcie tego terminu o kilka tygodni - i prawdopodobnie będzie to początek czerwca. Na razie przedstawiciele urzędu miasta udostępnili film z wejścia na wieżę z komentarzem:

- Przedpremierowe wejście na wieże widokową w Szczawnie-Zdroju. 
6 pięter gotowe, jeszcze 4 poziomy do końca. Park Zdrojowy przeżywa swoją historyczną odbudowę, na jego terenie trwają lub są na etapie ogłaszania przetargów budowy lub odbudowy lub remonty: amfiteatr, schody na Wieżę Anny, skatepark na Słonecznej Polanie, legendarna ścieżka zdrowia, plaża przy ostatnim stawie, zabytkowa aleja rododendronów i wieża widokowa. Wierzymy,  że to wszystko przełoży się na ogromny wzrost turystycznej atrakcyjności Szczawna-Zdroju.

Powierzchnia zabudowy wieży to 113,09 m kw, wysokość całkowita 30,04 m, wysokość platformy widokowej 26,85 m, wysokość tarasu (balkon pośredni) 16,43 m, średnica obiektu 6 m. Dookoła wieży przewidziano lokalizację małej architektury, renowację murów zewnętrznych po zabudowie dawnej wieży (CO TO ZA RUINA NA WZGÓRZU GEDYMINA? [FOTO]) i uporządkowanie terenu dla celów turystycznych.Na wieży mają się znaleźć neony ledowe z napisem "Szczawno-Zdrój" i oświetlenie zasilane modułami fotowoltaicznymi. Wokół będzie utwardzona nawierzchnia z kruszywa, a na niej dwa stoły z ławkami. Zachowana zostanie historyczna lipa obok wieży. Będą też pulpity ze zdjęciami okolic i ważnymi informacjami historycznymi. Na inwestycję gmina pozyskała środki finansowe z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miejmy nadzieję, że za miesiąc będzie można oglądać te widoki nie tylko z drona.


A tu spis gotowych wież w najbliższym otoczeniu Wałbrzycha, na które można się wspiąć już teraz... Wieże widokowe w Wałbrzychu i najbliżej Wałbrzycha [LISTA i FOTO]


O Wzgórzu i wieży pisaliśmy regularnie:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: JAK JUŻ WYGLĄDA NOWA WIEŻA WIDOKOWA? (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA: WIEŻA JUŻ W BUDOWIE! (FOTO)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: TO ONI WYBUDUJĄ WIEŻĘ NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIEŻA, AMFITEATR I REWOLUCJA NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWA WIEŻA (WIZUALIZACJE)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA - RUSZYŁY PIERWSZE PRACE (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ DOSTAŁO PONAD 3 MLN ZŁ. CO ZA TO BĘDZIE?
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WOKÓŁ STAWU POWSTAJE NOWY PARK (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: JAKIE PRACE NA STAWACH OBECNIE, JAKIE WKRÓTCE?

SZCZAWNO-ZDRÓJ: POSPRZĄTALI STAW NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: NOWI MIESZKAŃCY STAWU NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)Magdalena Sakowska
Foto: JK
Film użyczony: UM Szczawno-Zdrój