To już kolejne lato bez basenu otwartego - kilka lat temu zostały zamknięte i w Wałbrzychu, i w Szczawnie-Zdroju. Wiemy, że basen na Rusinowej definitywnie zakończył swoją historię, ale pojawiła się szansa na pluskanie się pod chmurką w innej historycznej lokalizacji, na pewno bliższej do Podzamcza czy Piaskowej Góry niż była Rusinowa. I może nawet szybciej niż nowy basen planowany na Białym Kamieniu lub na Nowym Mieście.Mieszkańcy Szczawna-Zdroju utracili swój basen odkryty wcześniej niż wałbrzyszanie - ci z powodu pęknięcia niecki i niskiej opłacalności, tamci z powodu sprzedaży terenu w 2009 roku. Nowy właściciel udostępniał basen bardzo krótko. Potem zamierzał tam wybudować obiekt handlowo-usługowy.

- Teren dawnego basenu jest w rękach prywatnych i odzyskać go byłoby bardzo trudno. Sprzedano go za 770 tys. zł, decyzja błędna i nie wiem, czym podyktowana, a niedawno właściciel ogłaszał w internecie chęć sprzedania tego terenu za 3,85 mln zł. Miasto miało wtedy przecież dużo środków ze sprzedaży gruntów i istniały dwie koncepcje zagospodarowania tego miejsca - mówił burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk rok temu.Teraz okazało się, że jest szansa, aby to miejsce odzyskało dawny blask i nie stało się kolejnym hipermarketem czy dyskontem.

- Podjąłem rozmowy z dotychczasowym właścicielem obiektu, są one dobre, jest światełko w tunelu, dyskutujemy obecnie na temat przejęcia tego terenu w całości lub w części. Byłoby bardzo dobrze go wykorzystać, bo znajdzie się w sąsiedztwie ośrodka sportowego i przyszłej szkoły - mówi Marek Fedoruk.

Jak dodaje burmistrz Szczawna-Zdroju, w urzędzie miasta znajduje się gotowa dokumentacja projektu zagospodarowania basenu i stworzenia tam wodnego parku zabaw, z 2004 roku, z której kilka lat później władze miasta zrezygnowały i sprzedały obiekt, który od tamtej pory stoi opuszczony. Ta dokumentacja, jak mówi burmistrz, mogłaby stanowić punkt wyjścia do przywrócenia basenu otwartego w dawnej lokalizacji.- To by się dobrze wpisywało w to centrum edukacyjno-sportowe, gdzie będzie kryty basen, inne obiekty sportowe, gdzie powstanie szkoła. Gdyby do tego w starej szkole po jej przenosinach do nowego obiektu powstało schronisko młodzieżowe lub hostel to byłoby ciekawe i dobre rozwiązanie całości - snuje plany burmistrz. - Rozmawiamy dalej, radni interesowali się tym tematem, mamy nadzieję, że się uda z czasem porozumieć, wola jest.

Na razie gmina toczy rozmowy z właścicielem o przejęciu jednej trzeciej opuszczonego obiektu.


O basenie wałbrzyskim, nieczynnym, pisaliśmy:
WAŁBRZYCH: CZY TAK ZNAJDĄ SIĘ PIENIĄDZE NA NOWY BASEN ODKRYTY?
WAŁBRZYCH: ODKRYTY BASEN - WKRÓTCE PIERWSZY KROK
WAŁBRZYCH: ODKRYTY BASEN W MIEŚCIE NAWET ZA 2 LATA
WAŁBRZYSZANIE: OTWARTY BASEN NA NOWYM MIEŚCIE [WIZUALIZACJE]
WAŁBRZYCH: CHCĄ ODKRYTEGO BASENU - PLAŻOWALI POD RATUSZEM [FOTO]


I o innych - czynnych:
OTWARTE BASENY W GŁUSZYCY ZAPRASZAJĄ (CENNIK 2019)
ŻAR SIĘ LEJE Z NIEBA. KIEDY OTWORZĄ PIERWSZE BASENY W OKOLICY?
BASENY W DOBROMIERZU (CENNIK)
KĄPIELISKO W MEZIMESTI

STRZEGOM - BASEN POD CHMURKĄ I Z CIEPŁĄ WODĄ [CENNIK]
BASEN W ŚWIDNICY OD SOBOTY [CENNIK]


Tekst i foto: Magdalena Sakowska