Takiej jesieni Szczawno-Zdrój chyba jeszcze nie miało! Zrobiliśmy listę inwestycji, które toczą się obecnie w tym niewielkim przecież mieście, dotyczących turystyki, dróg, edukacji i innych dziedzin, a także inwestycji zaplanowanych na najbliższy czas. Jaki jest ich koszt?


Ulice

Jest: Miasto prowadzi w tej chwili remonty na kilku ulicach, a w planach następne - mocno jest już zaawansowana ul. Ogrodowa (SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE PRZEBUDOWA NA DWÓCH ULICACH, SZCZAWNO-ZDRÓJ: PRZEBUDOWY DRÓG I INNE INWESTYCJE (FOTO)). Ruszyły już prace na
 łączniku do ulicy Sienkiewicza oraz części ulicy Topolowej. W ramach inwestycji zostanie wykonana nowa nawierzchnia ulicy z kostki granitowej, nowe wjazdy i zjazdy, przyuliczne miejsca postojowe, przebudowa parkingu przy istniejącym skwerze, zostanie wykonana nowa nawierzchnia ciągów pieszych i nasadzenia zielonych pasów rozdziału.Przy okazji prowadzone są prace remontowe instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej. Wartość całego zadania (bez prac instalacyjnych) to 1 015 187,35 zł, z czego gmina pozyskała 550 000 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace potrwają do końca 2021 r.Rozkręciły się również prace na ul. Zacisze. Ulica będzie miała nową nawierzchnię oraz około 40 nowych dodatkowych miejsc postojowych (SZCZAWNO-ZDRÓJ: TA ULICA TEŻ BĘDZIE PRZEBUDOWANA (FOTO)). Koszt prac to 1 191 720 zł brutto.Będzie: Ulice Popiełuszki i Prusa przy cmentarzu komunalnym niebawem przejdą kompleksowy remont, w tym powstanie nowe oświetlenie (SZCZAWNO-ZDRÓJ: CZTERY NOWE PARKINGI I ZBIORNIKI WODY (FOTO)). Nie ma jeszcze przetargu. Nowe inwestycje w tym miejscu to także: wypożyczalnia rowerów, zbiornik na wodę deszczową, miejsca parkingowe, nowe skrzyżowanie Popiełuszki i Prusa.


Infrastruktura dla turystów i kolejne parkingi


Będzie: 3 listopada zawarta została umowa na realizację robot budowlanych w zakresie Miejsca Obsługi Turysty przy ul. Mickiewicza.
Wartość umowy: 1 384 795,48 zł brutto.
Wykonawca: „Budosprzęt – Wałbrzych” Sp. z o.o.
Termin wykonania: 8 miesięcy od daty zawarcia umowy.
W ramach zadania planowana jest budowa Miejsca Obsługi Turysty przy ulicy Mickiewicza wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Przedsięwzięcie obejmie między innymi budowę miejsc parkingowych z wyznaczonymi miejscami dla kamperów, budowę wiaty turystycznej, wykonanie stacji ładowania rowerów elektrycznych oraz montaż zbiornika na wodę deszczową. Pisaliśmy o tym: SZCZAWNO-ZDRÓJ: NOWY PARKING, PODZIEMNY ZBIORNIK, WIATA.

W ramach inwestycji zaprojektowano budowę parkingu na 49 samochodów (30 od strony Mickiewicza, 19 za potokiem), 6 miejsc postojowych dla motocykli i 4 miejsca dla camperów.
Szkoła


Jest: W budynku szkoły są wykonywane wewnętrzne instalacje, prace wykonano już za około 12 mln zł i zaangażowanie środków wynosi już ponad 50%, nie ma zagrożenia terminu. Koszt inwestycji to prawie 22 000 000 zł, jeśli chodzi o postawienie budynku (SZCZAWNO-ZDRÓJ: NOWA SZKOŁA GOTOWA JUŻ W PONAD 50% (FOTO)).Będzie: Szczawno otrzymało dotację o wysokości 260 000 zł na bezpieczne przejścia drogowe w rejonie szkoły - powstaną dwa, przy ul. Lipowej i Mickiewicza. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na dwa postępowania: "Przebudowa przejść dla pieszych droga nr 114688D, ul. A. Mickiewicza i droga nr 114633D ul. Lipowa, Szczawno-Zdrój" oraz Przebudowa przejść dla pieszych droga nr 114688D, ul. A. Mickiewicza i droga nr 114686D ul. Sienkiewicza, Szczawno-Zdrój" (SZCZAWNO-ZDRÓJ: PRZEBUDOWY DRÓG I INNE INWESTYCJE (FOTO)FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH - CO DOFINANSOWANO? (LISTA)).
Park Zdrojowy i Wzgórze Gedymina


Jest:

Tu już ruszyła budowa blisko 30-metrowej wieży widokowej - SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA: WIEŻA JUŻ W BUDOWIE! (FOTO). Koszt prac to 2 150 000 zł. Rewitalizowane są stawy na Wzgórzu Gedymina - SZCZAWNO-ZDRÓJ: WOKÓŁ STAWU POWSTAJE NOWY PARK (FOTO)
. Koszt prac to około pół miliona złotych.Wybudowano ścieżki i chodniki w trzech miejscach, gdzie takie szlaki były wydeptane, między innymi ułatwiono dostęp do pomnika psa (SZCZAWNO-ZDRÓJ: PRZEBUDOWY DRÓG I INNE INWESTYCJE (FOTO), (SZCZAWNO-ZDRÓJ: ROZSTRZYGNIĘTE PRZETARGI NA ULICĘ I ALEJKI). Koszt tych prac to 117 822 zł brutto.Będzie:

- opóźniona z powodu ustaleń z konserwatorem zabytków budowa skateparku na Słonecznej Polanie;
- odbudowa ścieżki zdrowia na Wzgórze Gedymina. Tu w sierpniu ogłoszono przetarg na "opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej w zakresie budowy ścieżki zdrowia na Wzgórzu Gedymina oraz pełnienie nadzoru autorskiego podczas realizacji robót budowlanych realizowanych na podstawie przedmiotowej dokumentacji" - zgłosił się jeden wykonawca, ale zaoferowana przez niego kwota wynosiła 45 000 zł brutto, było to zdaniem przedstawicieli magistratu za dużo i postępowanie unieważniono.Wybrano też wykonawcę w postępowaniu o nazwie: "Wykonanie wzmocnienia elementów ziemnych toru Four Cross na Słonecznej Polanie" - prace przeprowadzi firma z Wałbrzycha za 80 000 zł brutto.


Oświetlenie miejskie

Jest: nowe ekologiczne i oszczędne ledowe oświetlenie Parku Zdrojowego. O przygotowaniach pisaliśmy: SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE WYMIANA OŚWIETLENIA ULIC (FOTO). GDZIE? Koszt tego zamówienia to 2 383 954 zł.Będzie: kompleksowa wymiana oświetlenia miejskiego na terenie całego Szczawna-Zdroju. Miasto ogłosiło też na początku listopada przetarg na serwis urządzeń oświetlenia drogowego i parkowego, będących własnością Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój. Chodzi o 510 punktów oświetleniowych. 

Obiekty miejskie

Jest: dokonano naprawy i wymiany nawierzchni zewnętrznych schodów do urzędu Miejskiego. Stare płytki zastąpiły płyty granitowe.Będzie: w planach jest jeszcze między innymi remont biblioteki: SZCZAWNO-ZDRÓJ: BIBLIOTEKA MA ZMIENIĆ SIĘ CAŁKOWICIE!


Podsumowując: obecnie, w listopadzie 2021, toczą się dwa remonty na czterech ulicach, wkrótce mają się zacząć prace na kolejnych dwóch, ogłoszono przetarg na budowę parkingu i infrastruktury dla turystów, przetarg na dwa przejścia dla pieszych, ukończono odcinki chodników w trzech miejscach, budowana jest szkoła, wieża widokowa, rewitalizowany jest staw i przygotowywany nowy park, powstała część nowego oświetlenia, a w planach jest dalsze. Z mniejszych zadań - wyremontowano schody do urzędu miejskiego.

W sumie osiem inwestycji w toku lub właśnie zrealizowanych i cztery, w przypadku których rozpisano przetarg lub podpisano umowę. A z tej dwunastki dziewięć dużych, na większość z nich pozyskano dotacje. Koszt wszystkich, które są w toku lub je właśnie zakończono, to prawie 8 mln zł, nie licząc szkoły.

Czytaj też:

SZCZAWNO-ZDRÓJ Z BUDŻETEM NA 2021 ROK - CO BĘDZIE REALIZOWANE?
SZCZAWNO-ZDRÓJ I DWIE GMINY: RUSZA PROGRAM WYMIANY PIECÓW
SZCZAWNO-ZDRÓJ: JAKIE REMONTY I INWESTYCJE W 2021? (FOTO)


SZCZAWNO-ZDRÓJ: TO ONI WYBUDUJĄ WIEŻĘ NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIEŻA, AMFITEATR I REWOLUCJA NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWA WIEŻA (WIZUALIZACJE)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: WZGÓRZE GEDYMINA - RUSZYŁY PIERWSZE PRACE (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ DOSTAŁO PONAD 3 MLN ZŁ. CO ZA TO BĘDZIE?
FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH - CO DOFINANSOWANO? (LISTA)


Opr. i foto: Magdalena Sakowska, zdjęcia bez logo użyczone: UM Szczawno-Zdrój, zdjęcia z budowy wieży: Patryk Maćkowiak