W urzędzie miejskim w Szczawnie-Zdroju jest już winda, są nowe pomieszczenia, zmieniła się lokalizacja niektórych placówek, a remont powinien się niedługo zakończyć. Podobnie jak remont ulicy obok. A gdzie będzie nowy rewir policji?


Szczawieński ratusz nie tylko został zmodernizowany i zyskał windę, przystosowano go także do potrzeb osób niepełnosprawnych budując nowe drzwi z podjazdem i uzyskano nowe pomieszczenie na archiwum przekształcając dotychczasowy strych. Tu pojawiło się ponad sto metrów kwadratowych dodatkowej przestrzeni.W trakcie remontu miały miejsce konieczne uzupełnienia. - Otrzymaliśmy zalecenie od straży pożarnej, żeby zabudować schody od spodu, bo schody służące do ewakuacji obiektu muszą być niepalne - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.
Najważniejszą inwestycją był jednak całkiem nowy szyb windowy dobudowany od podstaw do zabytkowego obiektu od strony ul. Pocztowej. Jego koszt wyniósł około 300 000 zł.- Było to konieczne. Szczawno ma wielu starszych i niepełnosprawnych mieszkańców, a na trzecim piętrze znajduje się urząd stanu cywilnego oraz wydział zagospodarowania przestrzennego, gdzie, ponieważ w tym roku są przekształcenia użytkowania wieczystego, przychodzi wielu interesantów. Urzędnik zawsze może zejść do nich na dół, jeśli jest taka konieczność, ale oni wolą rozmawiać w pokojach. Na parterze powstaje też toaleta dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie prace są prowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, który nie miał szczególnych zastrzeżeń. Słyszałem obawy, czy przybudówka z szybem nie popsuje wyglądu budynku, ale okazało się, że jest neutralna, ani nie upiększa, ani nie szpeci - mówi Marek Fedoruk.


Swoją lokalizację zmienił mieszczący się na parterze budynku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Urzędnicy są właśnie w trakcie przeprowadzki z pomieszczeń po prawej stronie od wejścia głównego na przeciwną stronę korytarza.

Tam, gdzie do tej pory był rewir komisariatu piątego policji, powstało wejście dla osób niepełnosprawnych, teraz będzie do niego dobudowany podjazd dla wózków. Sam rewir zyskał całkiem nową lokalizację. Gdzie teraz będą urzędowali policjanci?
- Udało się miastu odzyskać lokal na parterze po dawnym zakładzie fryzjerskim w budynku przy Sienkiewicza 11 i postanowiliśmy, że to dobre miejsce, bo znajduje się w sąsiedztwie parku, gdzie często się zdarzały zgłoszenia niewłaściwego zachowania młodych ludzi. Trwają tam prace budowlane, pozostał jeszcze remont toalet, malowanie i wyposażenie wnętrza - mówi Andrzej Gniatkowski z wydziału promocji szczawieńskiego urzędu miasta.Natomiast straż miejska, która pozostała w budynku urzędu miasta, zyskała nowe pomieszczenia dzięki adaptacji piętra ponad jej siedzibą. Znajdą się tam też dodatkowe lokale urzędu. Tu również uzyskano ponad sto metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. - W sumie w siedzibie urzędu pojawiło się prawie 250 metrów kwadratowych w pomieszczeniach, które teraz nabrały funkcji użytkowej. Więcej miejsca ma teraz straż miejska i oczekujący na zgłoszenie - tłumaczy burmistrz. Remont objął także instalację wodno-kanalizacyjną z wykonaniem dodatkowych toalet.


Remont urzędu ruszył w sierpniu 2018 roku. Całość prac, wyceniana pierwotnie na 675 000 zł, po korektach wyniosła 700 000 zł. Zakończenie prac jest planowane na 30 kwietnia, ale mogą się przedłużyć. Do tego obiektu przy ul. Kościuszki 17 szczawieński urząd miasta przeniósł się pod koniec lat 80-tych. Wcześniej była tu siedziba Funduszu Wczasów Pracowniczych, budynek nazywał się "Nowa Huta", potem "Modrzew 2". Budynek powstał w roku 1905, jego przedwojenna nazwa to willa "Zemplin".Razem z urzędem zmienia się przylegająca do niego ulica Pocztowa. Tu w ramach remontu będzie przełożona cała zabytkowa brukowa nawierzchnia, która w kilku miejscach się pozapadała, a krawężniki zostaną obniżone o kilka centymetrów, żeby bezpiecznie mogły się tu mijać samochody. Całość prac obejmie 114 metrów drogi, a koszt remontu to 50 639 zł. Prace zaczęły się w marcu i potrwają do końca czerwca. Gmina przeprasza kierowców za utrudnienia.


Czytaj też:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIOSENNE SPRZĄTANIE I INWESTYCJE - CO KOŃCZĄ, CO ZACZNĄ? (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ZWIEDZALI MIASTO WIRTUALNIE I CO ZNALEŹLI? (FOTO)

O basenie:
SZCZAWIEŃSKI DELFINEK PNIE SIĘ W GÓRĘ

SZCZAWNO-ZDRÓJ: DELFINEK - BUDOWA ROZPOCZĘTA [ZDJĘCIA]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE NOWA PŁYWALNIA "DELFINEK"?

inne inwestycje:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: TRWA BUDOWA WINDY W RATUSZU
TU MA POWSTAĆ NOWA SZKOŁA PODSTAWOWA [WIZUALIZACJE]
OTWARTO NOWY SZCZAWIEŃSKI OBIEKT SPORTOWY

Ulica Sienkiewicza i Chopina
SZCZAWNO-ZDRÓJ: SIENKIEWICZA I CHOPINA WKRÓTCE DO PRZEBUDOWY

Remonty dróg:
ULICA SOLICKA - SYGNALIZACJA ŚWIETLNA PONOWNIE URUCHOMIONA
PETYCJA ZA OBWODNICĄ WAŁBRZYCHA JUŻ WYSŁANA
MICKIEWICZA WCIĄŻ ZAMKNIĘTA, KONSULTACJE PRZEDŁUŻONE
UL. MICKIEWICZA: ZNAMY PROJEKT NOWEJ ORGANIZACJI RUCHU
BURZLIWE SPOTKANIE W SPRAWIE ORGANIZACJI RUCHU W SZCZAWNIE (ZDJĘCIA)

CZY BĘDZIE ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU W SZCZAWNIE-ZDROJU?

Tekst i foto: Magdalena Sakowska