Na nowym basenie Delfinek właśnie jest kładziony dach, a w urzędzie miasta w Szczawnie-Zdroju zawarto ważną umowę dotyczącą jego przyszłości. Jaką jeszcze rolę oprócz klasycznej będzie pełnił?


W poniedziałek, 12 sierpnia burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk i prezes spółki Sanatoria Dolnośląskie sp. z o. o. Tomasz Maciejowski podpisali w szczawieńskim magistracie porozumienie dotyczące korzystania kuracjuszy z basenu Delfinek.

Obiekt buduje gmina, wartość inwestycji to 9 150 000 zł, z czego 1,25 mln zł to dofinansowanie z budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz 1,7 mln zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.Tomasz Maciejowski wyraził zadowolenie z rozpoczętej z gminą współpracy. 
- Podpisanie tego porozumienia jest niejako konsekwencją przekazania przez samorząd województwa dolnośląskiego funduszy na budowę basenu w Szczawnie-Zdroju, a nasza spółka również pozostaje w zarządzie marszałka województwa dolnośląskiego. Mamy na terenie Szczawna nasz obiekt "Azalia", a nie mamy basenu, co obecnie jest wymogiem wobec sanatoriów. Burmistrz buduje basen, który może być wykorzystany jako rehabilitacyjny. W przyszłości chcemy podpisać umowę w tej sprawie - mówił prezes.Jak dodał Tomasz Maciejowski, spółka traktuje inwestycję Szczawna jak poligon doświadczalny, ponieważ ma już projekt kompleksowej przebudowy "Azalii", w którym zawarty jest także basen i chce dzięki współpracy z gminą przeszkolić swoich pracowników do obsługi przyszłych basenów przy "Azalii" i w Dusznikach-Zdroju.

- Zobaczymy, jak NFZ będzie podchodził do sytuacji, że obok naszego ośrodka wybudowany jest basen, może się uda ściągnąć środki na taki typ rehabilitacji - mówił prezes, a dyrektor sanatorium "Azalia" Agnieszka Jennings zapewniała, że nie ma turnusu, żeby jacyś pacjenci nie pytali, czy w pobliżu jest basen rehabilitacyjny albo kiedy będzie.Przypomnijmy, że plany budowy basenów rehabilitacyjnych w odbudowywanym Zakładzie Przyrodniczym i w Jedlinie-Zdroju miał poprzedni zarząd Uzdrowiska Szczawno-Jedlina: SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE BASEN I DUŻE ZMIANY (WIZUALIZACJE), ZAKŁAD PRZYRODOLECZNICZY MA JUŻ NOWY STROP (FOTO). Jednak w przypadku Zakładu Przyrodoleczniczego konserwator zabytków nakazał odbudowę w identycznej formie, jak przed pożarem.
Burmistrz Marek Fedoruk przypomniał, że wcześniej został podpisany podobny list intencyjny w sprawie użyczenia Delfinka między gminą Szczawno-Zdrój a spółką Uzdrowisko Szczawno-Jedlina, która zarządza większością obiektów uzdrowiskowych na terenie miasta.- Delfinek to ogromne wyzwanie dla naszego miasta, którego cały budżet wynosi około 30 mln zł. Kilka lat temu koszt jego wykonania szacowano na 5,5 mln zł, ale obecne ceny ukazują to, co się stało na rynku i doświadczenie z budowy innych Delfinków w regionie wskazuje na właśnie takie koszty. Ceny oferowane podczas pierwszego przetargu przewyższały przeznaczone na to środki o około 10 mln zł, drugi przetarg wygrała firma z Wałbrzycha, która obecnie montuje dach na obiekcie, prace postępują systematycznie i mamy nadzieję, że będzie utrzymany termin, czyli koniec sierpnia 2020 roku. Chcemy, żeby dzieci mogły z niego korzystać od początku roku szkolnego 2020/21, ale chcemy też, żeby mogli z niego skorzystać kuracjusze, nasi goście - mówił burmistrz.Jak podkreślił Marek Fedoruk, choć basen będzie oddalony zaledwie o 2,5 km od wałbrzyskiego Aqua-Zdroju, nie ma być dla niego konkurencją, ma po prostu służyć mieszkańcom i stać się częścią kompleksu szkolno-sportowego powstającego między ulicami Słoneczną i Mickiewicza, w ramach którego może zostać odzyskany przez gminę i odbudowany basen otwarty: SZCZAWNO-ZDRÓJ: JEST SZANSA NA BASEN OTWARTY? (FOTO). Jeśli chodzi o bilety wstępu na Delfinek, ich ceny mają nie być wysokie i będą przewidziane ulgi dla dzieci, rodzin i osób starszych.Obiekt będzie posiadał 4-torową niecką basenową o szerokości 8,5m, długości 16,67m oraz głębokości wynoszącej od 0,9m do 1,35m. Szczawieński Delfinek będzie miał także brodzik dla dzieci, saunę, jakuzzi oraz niezbędną infrastrukturę sanitarno-szatniową. W planach jest również połączenie pływalni za pomocą łącznika z istniejącą halą sportową i przyszłym budynkiem szkolnym.


Czytaj też:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DELFINEK DOBIJA DO PÓŁMETKA (FOTO)
SZCZAWIEŃSKI DELFINEK PNIE SIĘ W GÓRĘ
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DELFINEK - BUDOWA ROZPOCZĘTA [ZDJĘCIA]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE NOWA PŁYWALNIA "DELFINEK"?


Inne inwestycje:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DOBIEGA KOŃCA REMONT RATUSZA (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIOSENNE SPRZĄTANIE I INWESTYCJE - CO KOŃCZĄ, CO ZACZNĄ? (FOTO)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: TRWA BUDOWA WINDY W RATUSZU
TU MA POWSTAĆ NOWA SZKOŁA PODSTAWOWA [WIZUALIZACJE]
OTWARTO NOWY SZCZAWIEŃSKI OBIEKT SPORTOWY
RUSZA MIESZKANIE PLUS - ILE LOKALI POWSTANIE?

Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Wizualizacja: UM Szczawno-Zdrój