Odpowiadamy na pytanie naszych Czytelników w sprawie zabytkowego dworca w Szczawnie-Zdroju, wybudowanego w 1877 roku.

Kilka dni temu w związku z informacjami o możliwej reaktywacji niektórych linii kolejowych w naszym regionie, nasi Czytelnicy zadali nam pytanie, czy jest planowana renowacja dworca w Szczawnie-Zdroju. Zadaliśmy to pytanie przedstawicielom Polskich Kolei Państwowych S. A. i niestety, nie otrzymaliśmy potwierdzenia.

-
Nie planujemy modernizacji dworca w Szczawnie-Zdroju. W okolicach Wałbrzycha wyremontowano dworce: Świebodzice, Wałbrzych Miasto, Jaworzyna Śląska, natomiast wkrótce rozpoczną się roboty w Żarowie - odpowiada Maciej Bułtowicz z wydziału prasowego Biura Komunikacji i Promocji PKP S. A. Sam budynek szczawieńskiego dworca został zresztą odremontowany kilka lat temu i choć stanowi własność PKP, jest w dzierżawie.

Rzeczywiście, kilka lat temu pojawił się pomysł związany z planowaną wtedy przebudową stacji Wałbrzych Szczawienko, aby reaktywować dla lokalnego ruchu pasażerskiego pięciokilometrowy odcinek linii nr 291 (Wałbrzych Szczawienko – Meziměstí) od stacji Szczawienko do stacji Szczawno-Zdrój, tym bardziej, że wciąż są tam tory, do niedawno wyremontowanego wiaduktu przy ul. Wieniawskiego - i są one wykorzystywane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S. A. Niestety i tu w tej chwili nie ma planów renowacji, bo energia PKP PLK administrujących torami jest skierowana na inny odcinek.

- Nie planujemy obecnie przeprowadzenia prac modernizacyjnych na odcinku linii prowadzącej z Wałbrzycha Szczawienko do Szczawna Zdroju. Aktualnie nasze plany modernizacyjne w rejonie Wałbrzycha związane są z przebudową dwóch stacji -  Wałbrzycha Szczawienko i Świebodzic oraz budową zintegrowanego przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście (Centrum). Szacunkowa wartość tego przedsięwzięcia wynosi na 84 mln zł. Inwestycja potrwa do końca 2020 r. - mówi Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dworzec w Szczawnie-Zdroju otwarto 15 maja 1878 roku. W 1914 roku linię zelektryfikowano jako pierwszą na Dolnym Śląsku (otwarcie 1 czerwca), niestety Rosjanie po wojnie wywieźli trakcję elektryczną do ZSRR i dlatego linia straciła na znaczeniu wobec linii nr 274 prowadzącej przez wałbrzyskie dworce do Jeleniej Góry. Pociągi pasażerskie i towarowe jeździły jednak tamtędy dalej z okresowymi przerwami, w latach 90-tych nawet do Pragi, a na dworcu Szczawno-Zdrój był ośrodek wypoczynkowy dla kolejarzy - w wagonach. Niestety 14 grudnia 2003 linia została ostatecznie zamknięta.

Czytaj też:
WAŁBRZYCH - POŻAR NA DWORCU (FOTO)
POŁĄCZENIE KOLEJOWE DO MEZIMESTI, DROGI I ROWERY
DWORZEC SZCZAWIENKO - REMONT PEŁNĄ PARĄ

Tekst i foto: Magdalena Sakowska