Jest duża szansa, że w Szczawnie-Zdroju powstanie nowa kryta pływalnia. Sejmik Województwa Dolnośląskiego udzielił czterem gminom wsparcie na cel budowy pływalni, podwałbrzyskie uzdrowisko jest jednym z nich.

Na ostatniej sesji sejmiku zdecydowano o udzieleniu wsparcia finansowego Kątom Wrocławskim, Żmigrodowi, Jeleniej Górze i Szczawnu-Zdrój. Pomiędzy cztery gminy podzielono 5 mln zł, każda z nich dostała 1,25 mln zł, pieniądze są dotacją celową na realizację Programu Budowy Małych Przyszkolnych Krytych Pływalni pn. "Dolnośląski Delfinek" w latach 2017-2018. - Delfinek jest nam bardzo potrzebny nie tylko na potrzeby nauki pływania dla dzieci, ale również dla kuracjuszy, którzy każdego roku odwiedzają nasze uzdrowisko. Cała inwestycja kosztuje ok. 6 mln zł, otrzymaliśmy część dzięki uprzejmości sejmiku, jednak przy naszym budżecie by inwestycję zrealizować musimy starać się o dodatkowe wsparcie. Aplikowaliśmy o 2 mln zł środków ministerialnych i jeśli znajdzie się jeszcze inna możliwość pozyskania środków na ten cel, z pewnością ją wykorzystamy - zapewnia Marek Fedoruk, burmistrz uzdrowiskowej gminy Szczawno-Zdrój. 

Szczawno rozważało różne lokalizacje tej inwestycji, jednak ostatecznie zdecydowano o lokalizacji Delfinka w powstającym kompleksie sportowym przy ul. Słonecznej. Basen o przeznaczeniu rehabilitacyjnym i sportowym o długości 16,67 m to dla Szczawna-Zdroju szansa i wyzwanie. - Do końca października dowiemy się, czy jest szansa na ministerialne wsparcie, z nim budowa byłaby łatwiejsza. Mamy pozwolenie na budowę i możemy ruszyć z procedurą przetargową. Budowa musiałaby zakończyć się w przyszłym roku, byśmy zdążyli rozliczyć się z wojewódzkich funduszy - dodaje burmistrz. Delfinek w regionie wałbrzyskim powstaje już w Głuszycy, gdzie basen kryty rośnie przy Szkole Podstawowej nr 3. 

Przypominamy, że w kompleksie przy ul. Słonecznej powstała nowoczesna hala sportowa, a także dwie bieżnie, rzutnia do pchnięcia kulą, dwie skocznie i boisko z naturalną murawą. Ta ostatnia inwestycja powstała w ramach programu wojewódzkiego „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”.

Przeczytaj też:
OTWARTO NOWY SZCZAWIEŃSKI OBIEKT SPORTOWY
NOWY BASEN W REGIONIE CORAZ WIĘKSZY

Elżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska