W ostatnich latach uzdrowisko Szczawno-Jedlina pozyskało blisko 2 mln zł na rehabilitację i modernizację swoich obiektów. Teraz największym zadaniem będzie wybudowanie basenów leczniczych. Takich basenów nigdy nie było w historii Jedliny i Szczawna.


Basen leczniczy w Szczawnie i ten w Jedlinie mają być nowoczesne, nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy powstaną – w grę wchodzą najbliższe lata. – Dziś baseny to wymóg, nie tylko cywilizacyjny, ale też rozwojowy. Inwestycja wielomilionowa, jeśli przeciętny „Delfinek” kosztuje około 4-5 mln zł, w naszym przypadku trzeba mówić o około 2,5 – 3 mln za jeden basen. Mamy przygotowane projekty, pracujemy z architektami i konstruktorami, jesteśmy w stanie ruszyć od razu, jeśli tylko pozyskamy środki zewnętrzne – mówi prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina Paweł Skrzywanek.


Całość inwestycji wyceniana jest na około 7 mln zł łącznie z zapleczem basenów. Dodatkowo basen w Jedlinie, kiedy już powstanie, będzie pełnił ważną funkcję w nowej odsłonie tego uzdrowiska.

Pracujemy też nad projektem, który zawiera pewną formułę lecznictwa kardiologicznego, główną rolę będzie odgrywać Jedlina wspólnie z jednostkami medycznymi z Wałbrzycha. Jest taka możliwość, żeby stworzyć tam kompleksową metodę leczenia osób z zawałami serca i do tego jest potrzebny system rehabilitacji postkardiologicznej. Obiekt w Jedlinie, „Teresa”, już pełni taką funkcję, ale jeszcze potrzebny jest tam basen i większa baza hotelowa, żeby taki obiekt w oparciu o szpital w Wałbrzychu mógł działać. NFZ chce budować kompleksowe, długofalowe programy do realizacji w jednym miejscu – tłumaczy Paweł Skrzywanek.

Na razie projekt jest w fazie konsultacji społecznych i medycznych. Przy basenie, który znajdzie się w Zakładzie Przyrodoleczniczym w Szczawnie-Zdroju, zaprojektowana jest sala gimnastyczna, a z części basenowej ma się wychodzić na taras z leżakami i strefą relaksu. W budynku po przebudowie będą też na piętrze pomieszczenia zabiegowe i pokoje dla korzystających. W nowej, dobudowanej do Zakładu części pojawi się strefa SPA, strefa zabiegowo-hotelowa, restauracja, wejście główne miałoby być przeniesione od strony parku, basen byłby od strony ul. Narciarskiej. W projekcie znajdujemy nawet przestrzeń dla eksponowania zabytków techniki wraz z trasą przez nią - oraz sztolnię. Basen ma mieć dach z murawy i świetliki, projekt wygląda imponująco, ale oczywiście mogą się zdarzyć modyfikacje.

Czytaj też:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE NOWA PŁYWALNIA DELFINEK?
NOWY BASEN W REGIONIE CORAZ WIĘKSZY

Tekst i foto: Magdalena Sakowska