Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej spotkał się z mieszkańcami dzielnicy Szczawienko. Była mowa o losach dawnego kina Barbórka, o możliwości budowy dyskontu i lodowiska, a także o drzewach. I czy będzie remont Ogrodowej?


Drzewa...

Jak podczas spotkania na Podzamczu, głównym tematem była ekologia i nadchodząca zmiana operatora odbierającego odpady związana z podwyżką cen za ten odbiór. Pisaliśmy o tym: WAŁBRZYCH: NOWY ODBIORCA ŚMIECI, CZY SPODZIEWAĆ SIĘ PODWYŻEK? Była też mowa o wodzie. Prezydent przyznał, że nie udało się znaleźć jej alternatywnych źródeł w dawnych ujęciach na Szczawienku w rejonie Pełcznicy, bo te dawne studnie po prostu wyschły.Susza spowodowała też wyschnięcie wielu drzew zasadzonych ostatnio w dzielnicy - nie wytrzymała jej około połowa dębów na alei de Gaulle'a, trochę lepiej było na ul. Uczniowskiej, gdzie posadzone dwa lata temu śliwowiśnie wyglądały na uschnięte, ale niektóre odbiły.

- 10 października z okazji Światowego Dnia Drzewa z pomocą mieszkańców chcemy posadzić 1000 drzew w Wałbrzychu, potrzebujemy do tego 2000 osób. Nie będziemy już jednak sadzić dębów. Sadzonki drzew kosztują od 300 do 800 zł za jedną, a za dąb trzeba zapłacić nawet 1000 zł, ale dęby trzeba podlewać, inaczej usychają. Sprawdzają się lipy, sosny, czasem klony czerwone. Na de Gaulle'a udał się nam też eksperyment z kwietną łąką, którą teraz wykosiliśmy, bo wyschła. Dzięki tym roślinom zatrzymywało się więcej wilgoci i wyglądało to ciekawie - mówił prezydent.... lodowisko...

Obecny na spotkaniu radny Tadeusz Mazurkiewicz przypomniał swoją inicjatywę utworzenia sztucznego lodowiska w rejonie ul. Lelewela. Lodowisko to miałoby latem służyć jako boisko i teren sportowy dla młodzieży ze Szczawienka i Podzamcza.

- Po analizach komisja rady miasta składająca się z osób, które mają wykształcenie budowlane, zadecydowała, że nie da się, bo to teren zalewowy, może wylać Pełcznica i brak tam miejsca na parking - odpowiadał prezydent, na co radny zapowiedział poprawę projektu, nad którym pracowały dwie wspólnoty, i powtórne zgłoszenie inicjatywy.Była też mowa o remoncie wiaduktów nad Stacyjną i stacji Wałbrzych Szczawienko. Roman Szełemej zapowiedział, że nie będzie tam więcej miejsc parkingowych, ale nie zostanie też zlikwidowana linia autobusowa nr 1, której liczba pasażerów wzrosła i proszono go, aby ją pozostawić. Jedna z mieszkanek wypomniała włodarzowi miasta, że na spotkaniu w tym samym miejscu rok temu zapowiedział renowację kina "Barbórka", gdzie miała być nowa siedziba RWS z salą spotkań, klub seniora i biblioteka.... Barbórka...

- Nie mówiłem o bibliotece i nie mówiłem, że to będzie w ciągu 2 lat. Chcemy to zrobić, myślę, że zajmie to jeszcze 4-5 lat. Nie wszystko jest możliwe od razu. Ostatnią barierą do pokonania nie jest brak pieniędzy, tylko brak wykonawców. Koszt zrobienia parkingu przed cmentarzem przy kościele na ul. Wieniawskiego, projekt budżetu partycypacyjnego, był wstępnie szacowany na 70 000 zł, a wyszło 170 000 zł. Ogłaszaliśmy cztery przetargi, dziś brukarzy jak na lekarstwo, a konserwator zabytków stwierdził, słusznie, że musi być i stary bruk, i ogrodzenie przypominające zabytkowe. Gdybym dziś powiedział, że mam 2 mln zł i remontuję starą "Barbórkę", to się nikt nie zgłosi. Jak mówię o "Barbórce", to będzie i dom dziennego pobytu seniorów, i RWS z miejscem spotkań. Może ruszymy z tym projektem w przyszłym roku, jeśli uda nam się projekt stworzyć, za mojej kadencji na pewno. Biblioteki nie będzie, bo one muszą być duże, a te małe z siedzącą jedną bibliotekarką tracą rację bytu - mówił Roman Szełemej.

... i dyskont

Jak mówił radny Tadeusz Mazurkiewicz, mieszkańcom Szczawienka marzy się dyskont. O jego inicjatywie pisaliśmy: WAŁBRZYCH: PO WYBURZONEJ KAMIENICY MARKET DINO? Sieć marketów wycofała się wtedy, ale znalazł się inny chętny na inny kawałek gruntu w pobliżu.- Ogłaszaliśmy przetarg na teren na rogu de Gaulle'a i Wrocławskiej, został sprzedany, a nabywca nie musi mi mówić, po co kupuje. Obowiązuje tam plan zagospodarowania przestrzennego, według którego może tam powstać dom lub sklep o określonej wysokości. Ten nabywca chce też kupić przylegający teren, na którym znajduje się sklep z łożyskami i restauracja. Może postawi tam dyskont - tego nie wiem. Przetarg został również ogłoszony na teren po wyburzonym budynku na rogu Wrocławskiej i Uczniowskiej - mówił prezydent.Również na ul. Jaworowej został wykupiony plac i mają tam powstać wysokie budynki mieszkalne, na co żalili się tamtejsi mieszkańcy. Inny uczestnik spotkania spytał o możliwość remontu ul. Ogrodowej.

- Na pewno nie w tym roku, ale weszliśmy w porozumienie z firmą budującą obwodnicę, Budimexem, który już wozi tamtędy beton na budowę wiaduktu przy ul. Żeromskiego i będzie woził na kolejne wiadukty, toczą się rozmowy, czy nie dołożyliby czegoś do remontu przynajmniej odcinka tej ulicy do Urzędu Celnego, my też. Jednak w okolicy stacji benzynowej ta ulica jest drogą prywatną, została kiedyś sprzedana. Czy ten właściciel sprzedałby drogę miastu, nie wiem, na pewno jako miasto remontować jej nie możemy. Remont Ogrodowej ruszy nie wcześniej niż po oddaniu do użytku ronda koło Tesco, bo teraz jest to główna arteria - odpowiadał Roman Szełemej.

Mieszkańcy Ogrodowej poprosili też o sprzątnięcie ulicy, na której zalega warstwa cementowego kurzu. Jak mówił prezydent, powinien sprzątać wykonawca i będzie mu o tym przypominał.Na godz. 13.00 w niedzielę 22 września zaplanowano symboliczne otwarcie nowego parkingu przy cmentarzu parafialnym św. Anny - ul. Wieniawskiego, projektu budżetu partycypacyjnego z 2017.Czytaj też:
SZCZAWIENKO: CO Z KINEM BARBÓRKA I WILLĄ OHMEGO? (FOTO)
WAŁBRZYCH WRACA DO LASU: PREZYDENT ZAPRASZA DO UDZIAŁU W AKCJACH
WAŁBRZYCH: PO WYBURZONEJ KAMIENICY MARKET DINO?
SZCZAWIENKO: ZMIENIA SIĘ ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ I JEGO OTOCZENIE (FOTO)
SZCZAWIENKO: CO DALEJ Z DANIELEM Z UL. DE GAULLE'A (FOTO)
ULICA ZAKOLE ZYSKAŁA NOWY BRUK (FOTO)
DYSKUTOWALI O PRZYSZŁOŚCI SZCZAWIENKA (ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH: POBOCZA DE GAULLE'A POKRYŁY MAKI I CHABRY. DLACZEGO? (FOTO)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska