Praktycznie nie ma dnia, by Eko-Patrol Straży Miejskiej w Wałbrzychu nie otrzymywał nowych doniesień o nielegalnych wysypiskach lub spalaniu toksycznych odpadów. Ostatnie zgłoszenie z 3 sierpnia dotyczyło spalania toksycznych odpadów na Podgórzu.

- Wczoraj Eko-Patrol interweniował na Podgórzu. Właściciel zakładu samochodowego nielegalnie spalał odpady. Został za to ukarany mandatem karnym oraz otrzymał nakaz posprzątania i przepisowej utylizacji śmieci - mówi Kazimierz Nowak, komendant Straży Miejskiej w Wałbrzychu. Straż otrzymuje sygnały o dzikich wysypiskach i spalaniu toksycznych odpadów telefonicznie lub przez portal ( http://naprawmyto.pl/walbrzych). - 90 procent spraw zgłaszanych przez portal trafia do Straży Miejskiej, a większość z nich dotyczy właśnie kwestii śmieci - wylicza Nowak i dodaje, że dziwić może skala zjawiska skoro w mieście można legalnie pozbyć się w PSZOK-ach kłopotliwych śmieci oraz dodatkowo podczas akcji zbiórek oddać odpady wielkogabarytowe.

Tylko w ostatnich tygodniach Eko-Patrol interweniował kilkanaście razy m.in.  na Sobięcinie, gdzie przy Galerii Victoria wyrzucono kawałki papy i eternitu "bogatego" w  rakotwórczy azbest. Strażnicy interweniowali też w sprawie nielegalnych wysypisk przy garażach ul. Ceglanej i w rejonie lasów komunalnych ulicy Świerkowej.

Przypominamy, że w naszym mieście funkcjonują dwa punkty przyjmujące nieodpłatnie odpady od mieszkańców naszego miasta. Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 w soboty 10.00-14.00 mieszczących się przy ul. Beethovena i Stacyjnej.

Elżbieta Węgrzyn
Fot. Straż Miejska Wałbrzych