W tę majówkę pogoda nas nie rozpieszczała, co stanowiło wyzwanie dla straży pożarnych w Wałbrzychu i powiecie. Zaczęło się od pożarów - komina, pensjonatu, samochodu - potem były m.in. podtopienia i poszukiwania seniora wędrowniczka. Zobaczcie naszych dzielnych strażaków w akcji. Co więcej, większość ochotników świętowała już Dzień Strażaka - było głośno - zobaczcie film.


Aż 35 interwencji przyjęli wałbrzyscy strażacy w dniach 30 kwietnia - 3 maja.

Piątek z pożarami i nieszczęściami


Najwięcej, bo aż 15 zdarzeń odnotowano w piętek 30 kwietnia, wśród nich znalazły się m.in.:
- otwarcie mieszkania przy ul. Bogusławskiego - niestety w mieszkaniu znaleziono martwą 70-latkę,
- pożary trawy (ul. II Armii, ul. Kasztanowa i Palisadowa),
- dowozy na szczepienia, wsparcie dla osób w kwarantannie, a także odkażanie przestrzeni publicznej na Placu Odrodzenia w Boguszowie.

 -
Tuż po godz. 13 odnotowano też zdarzenie związane z rozszczelnienie instalacji gazowej przy ul. Poznańskiej na Podgórzu. - Wyciek nastąpił na klatce schodowej. Po sprawdzeniu i stwierdzeniu rozszczelnienia sprawą zajęło się pogotowie Gazowe - wyjaśnia Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu.
-
W tej dzielnicy wieczorem doszło też do zaprószenia ognia. - Na klatce schodowej jednej z kamienic przy ul. Niepodległości doszło do zaprószenia ognia. Palił się papierowy ręcznik kuchenny. Mieszkańcy ugasili go przed naszym przyjazdem - wyjaśnia oficer prasowy. 
W nocy z piątku na sobotę, tuż przed godz. 1 na Podgórzu doszło też do niegroźnego pożaru w pustostanie - byłym budynku mieszkalnym - przy ul. Szkolnej. Na miejsce wysłano 3 zastępy PSP. - Płonęły elementy dachu tego budynku. Szybko udało się go ugasić.  Pracowite Święto Pracy


- Boguszów - Majówka niestety nie dla wszystkich rozpoczęła się szczęśliwie. Dzisiaj nad ranem o 4:24 otrzymaliśmy wezwanie do pożaru plastikowych kontenerów na śmieci przy ul. Sienkiewicza. Po przybyciu na miejsce, okazało się, że ogień rozprzestrzenił się także na zaparkowany obok samochód osobowy. Podano jeden prąd piany ciężkiej w natarciu na palący się pojazd, oraz jeden prąd wody w obronie na budynek mieszkalny. Czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi Policja - relacjonowali strażacy ochotnicy z OSP Boguszów. Znacznych uszkodzeń doznał samochód osobowy Citroen C3.- Około godz 15.30 doszło do pożaru pensjonatu "Pod Kukułką doszło w Rzeczce. Na miejscu pracowali strażacy z OSP Walim oraz 3 zastępy z JRG-1. - Do zaprószenia doszło podczas prac remontowych. Spaliły się deski pomiędzy 2. i 3. kondygnacją budynku agroturystyki - wyjaśnia Kwiatkowski.W Boguszowie doszło też do pożaru dzikiego wysypiska śmieci na ogródkach działkowych przy ul. Szkolnej - Konopnickiej. Jak komentowali ratownicy z OSP Boguszów, to już "po raz enty..."Na ul. Zamojskiego w Wałbrzychu po godz. 19 doszło do zadymienia w mieszkaniu jednego z budynków wielorodzinnych. - Na miejsce pojechały 4 zastępy. Zadymienie spowodowała awaria pompy centralnego ogrzewania, doszło do zagotowania się wody w kotle - zaznacza nasz rozmówca.

Problemy z ogrzewaniem nastąpiły też w Sokołowsku.
- Ok. godziny 19.00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru przewodu kominowego przy ul. Słonecznej. Było co robić. W sile zastępu naszej OSP sytuacja została opanowana - relacjonowali strażacy z OSP Sokołowsko.

Aż do Ząbkowic Śląskich została około południa zadysponowana Specjalistyczna Grupa Poszukiwawcza OSP Wałbrzych. - 1 maja 2021 r., nasza Grupa została zadysponowana do poszukiwań starszego mieszkańca okolic Ząbkowic Śląskich. W działaniach uczestniczyło 7 naszych ratowników w zespole łączonym z SGPR Wałbrzych, z 4 psami ratowniczymi. Naszym zadaniem było wyznaczenie istotnych miejsc do przeszukania w Złotym Stoku - relacjonują specjaliści od działań poszukiwawczo-ratowniczych.
Okazało się że 71-letni senior po opuszczeniu szpitala udał się na bardzo długi rajd po okolicy Złotego Stoku. Wałbrzyscy strażacy z GOPR-owcami z Grupy Sudeckiej, ze strażakami z OSP Złoty Stok i Kamieniec oraz policją z Ząbkowic Śląskich, oraz przewodnikami z psami tropiącymi z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych WPIP KMP we Wrocławiu przeszli sporo kilometrów badając liczne sygnały o pojawieniu się poszukiwanego seniora. - Dzięki współpracy wszystkich służb uczestniczących w akcji, oraz zaangażowaniu mieszkańców Złotego Stoku, zaginiony mężczyzna został odnaleziony i po przebadaniu przez ZRM, mógł wrócić do domu - zaznaczają przedstawiciele OSP Wałbrzych i dziękują służbom za owocną współpracę.
Mężczyznę znaleźli GOPR-owcy w wiacie turystycznej w okolicy Jawornika. Działania poszukiwawcze zajęły wałbrzyskim ratownikom całe popołudnie.


Dzień Flagi z podtopieniami


Cały poranek 2 maja upłynął strażakom na walce z żywiołem wody. Po obfitych nocnych deszczach doszło do lokalnych zalań i podtopień.
- W ten poranek do podtopień doszło przy ul. Andersa w Wałbrzychu w PSP nr 6, gdzie doszło do zalania piwnicy.
- Strażacy z Boguszowa działali przy ul. Poniatowskiego - strażacy ustawiali worki z piaskiem by zapobiec wdzieraniu się wody na posesje,
- Chrzest bojowy zaliczył nowy wóz OSP Gorce. - Nasz zastęp GBA (Maniek) został zadysponowano na ul. Różana 1 do zalewanej piwnicy. Po dojeździe na miejsce okazało się, że przyczyną zalewania piwnicy była niedrożność kanału, który znajdował się przy posesji. Po szybkim udrożnieniu kanału wszystko wróciło do normy, a my wróciliśmy do bazy - relacjonują ochotnicy z Gorc.


- do podtopień doszło w Czarnym Borze przy ul. Sportowej - zagrożony był garaż przy budynku jednorodzinnym;
- w Gostkowie udrażniano przepusty drogowe. Śmieci i nanosy lokalnej rzeki podczas jej wezbrania mogły spowodować dodatkowe spiętrzenie wody. 
- W Witkowie wspólnie pracowali strażacy z OSP Jaczków, OSP Czarny Bór i OSP Witków w celu zabezpieczenie koryta rzeki przed wylaniem na posesje. Strażacy układali worki z piaskiem w newralgicznym puncie przy korycie rzeki. Działania trwały 2 godziny.Dodatkowo, w Jugowicach rozpoczęto poszukiwania zaginionej kobiety. Na szczęście mieszkanka gminy Walim znalazła się cała i zdrowa szybciej niż Policja wraz z OSP Walim rozpoczęli metodyczne przeszukanie terenów leśnych.Tuż przed godz. 18 w Mieroszowie przy ul. Powstańców strażacy z OSP Mieroszów pomagali wydostać się kotu uwięzionemu w korycie rzeki.Natomiast na dolnym Sobięcinie 2 zastępy strażackie i policja sprawdzały czy nie doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej w budynku przy ul. 1 Maja. Ostatecznie, obecne również na miejscu Pogotowie Gazowe zdecydowało o wyłączeniu gazu w całym budynku.


Dzień Strażaka dzień wcześniej

3 maja nie było już nowych podtopień. W Witkowie przed godz. 7 strażacy z Czarnego Boru pomagali w uwolnieniu psa.
Zwierzak został uwięziony w korycie rzeki.
- Piesek cały i zdrowy został podjęty przez naszych strażaków z koryta rzeki, dzięki dobrej postawie i współpracy ze zgłaszającą  zwierzak po chwili został oddany w ręce szczęśliwej właścicielki pieska - relacjonują ochotnicy z OSP.


Tego dnia płonęły też śmietniki.

Mimo zmęczenia strażacy mieli też czas i werwę na świętowanie, uroczyste obchody Dnia Strażaka w większości gmin odbyły się 3 maja... Tradycją stały się już głośne i radosne przejazdy ochotników przez miasta i gminy. Tak to wyglądało w Boguszowie-Gorcach.


Z okazji Dnia Strażaka OSP Mieroszów dziś - 4 maja - zaprasza na mieroszowski rynek o godzinie 15:30
Po oficjalnej części uroczystości, nastąpi tradycyjny przejazd wozów bojowych ulicami miasta oraz przez sołectwa Gminy Mieroszów.


ELW
fot. OSP Witków,
OSP Czarny Bór,
OSP Gorce,
(fot i film) OSP Boguszów,
OSP Mieroszów,
OSP Sokołowsko,
OSP Walim