W najbliższych dniach ruszy remont dachu budynku pomocniczego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu przy ul. Przemysłowej. Po remoncie nowe przeznaczenie zyska poddasze gmachu.

- Miasto dofinansowało remont dachu budynku naszej jednostki kwotą 300 tys. zł, dzięki temu wsparciu będziemy mogli dokończyć działania termomodernizacyjne prowadzone w naszym kompleksie w Śródmieściu - mówi Grzegorz Kułak, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu przy ul. Przemysłowej większość prac termomodernizacyjnych ma już za sobą, gros z nich przeprowadzona była w 2015 roku. Budynki mają nową stolarkę otworową, gmachy A i C zostały ocieplone, mają sprawne ogrzewanie gazowe, a budynek główny miał również wyremontowany dach. Do zakończenia dziań brakuje remontu z termomodernizacją pokrycia dachowego budynku C - mieszczącego się wewnątrz kompleksu.

"Ognik" edukacyjny
Straż ma duże plany związane z przeznaczeniem budynku C. Na parterze mieszczą się tu garaże dla samochodów ratowniczo-gaśniczych. Poddasze zaś może być pełniej wykorzystywane. - Wcześniej mieściły się tu biura prewencji i wydziału operacyjnego, potem poddasze służyło jako szatnia i magazyn sprzętu. Planujemy w ramach remontu stworzyć tu salę edukacyjną  "Ognik". W niej będą przeprowadzane zajęcia dla dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych. Maluchy dowiedzą się tu m.in. jak uniknąć zagrożenia pożarowego i jak postępować w czasie pożaru - wyjaśnia Paweł Kaliński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

Wałbrzyskie maluchy będą mogły w "Ogniku" zobaczyć jak bardzo destrukcyjną siłą jest ogień, a uzupełnienie edukacji o umiejętność postępowania w sytuacjach alarmowych, takich jak zaprószenie ognia, czy zatrucie dymem jest nie do przecenienia,
Straż planuje otworzyć "Ognik" jeszcze w tym roku. - W wyposażeniu wałbrzyskiej sali pomoże otrzymane przez nas dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji w wysokości 21 tys. zł. "Ogniki" funkcjonują już z powodzeniem w naszym regionie w Zgorzelcu i w Legnicy - dodaje Kułak.

Przeczytaj też: XV Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego Strażaków w Ratownictwie Wysokościowym
POŻAR KAMIENICY W RYNKU
POŻAR BUSA NA WAŁBRZYSKIM RYNKU
ZAPRÓSZENIE OGNIA PRZY UL. RYCERSKIEJ
POŻAR W DZIELNICY GLINIK
POŻAR SKŁADOWISKA ŚMIECI
DWA DUŻE POŻARY W REGIONIE

Tekst i fot. Elżbieta Węgrzyn