27 marca, podczas spotkania z mieszkańcami Starego Zdroju w PSP nr 30, przy rekordowej frekwencji, prezydent odpowiadał na pytania dotyczące budowy obwodnicy, a także o lokalne drogi, parkingi i niszczejące obiekty w tej dzielnicy.

Budowa obwodnicy - obawy

Podczas spotkania prezydent zapowiedział w kwietniu ogłoszenie kolejnych dwóch przetargów na Obwodnicę Zachodnią. Pierwszy, ogłoszony w ostatnich dniach, dotyczy inżyniera kontraktu, kolejne będą miały na celu wyłonienie wykonawców prac budowlanych oraz realizacji zadań dotyczących geologii. - Rozpoczęcie prac jesienią - zapowiada prezydent. Mieszkańcy ul. Św. Kingi z niepokojem spoglądają na planowaną budowę węzła obwodnicy w ich najbliższym sąsiedztwie. - Jesteśmy zainteresowani, by węzeł ten był wybudowany przed przecięciem przez drogowców ul. Żeromskiego. Zastanawiamy się, czy miasto ma wpływ na kolejność realizacji prac - mówi jeden z mieszkańców. Prezydent wykazał, że budowa będzie powadzona w kilku miejscach jednocześnie. Utrudnienia są nieuniknione. Mieszkańcy poruszali też kwestię planowanej w ramach obwodnicy kładki dla pieszych. - Obwodnica rozdzieli tereny zielone. Czy przy okazji budowy kładki może też powstać korytarz dla zwierząt leśnych - dopytywali się mieszkańcy. Prezydent za priorytet uznał budowę, każde zmiany w projekcie odkładają działania o lata. - Mając do wyboru, czy budować wedle dawnego projektu, czy zaczynać od nowa, co wiąże się z wydłużeniem realizacji o dekadę... wybieram to pierwsze. Przyznane nam środki to pieniądze unijne. Nie chcemy ich stracić - wyjaśnia. Nie jest natomiast wykluczone, że taka ścieżka dla zwierząt powstanie, ale już po zakończeniu realizacji zadania.  


Ruiny, drogi i pofabryczne sieroty


O co pytali mieszkańcy?
- o prywatne przedszkole na ul. Kuracyjnej. Prezydent wyjaśnił, że dzierżawiący budynek zrezygnowali z dalszego prowadzenia placówki. Wymagający remontu gmach jest wystawiony na sprzedaż.

- mieszkańcy ul. Starachowickiej przypominali, że od 20 lat mają problemy z kanalizacją sanitarną. Ich obecna kanalizacja wykonana przez Porcelanę "Wałbrzych" podpięta jest do kanalizacji deszczowej i nieczystości trafiają do rzeki. Od lat walczą o przyłączenie ich budynków do miejskiego kolektora. Prezydent zna ich problemy i zapowiada w tej kwestii działania. 

- Mieszkańcy ul. Pocztowej pytali o to, co można zrobić z niszczejącym zabytkowym Lwim Grodem i święcącym pustkami hotelem "Sudety". Prezydent wyjaśnił, że to prywatne obiekty, których właściciele płacą podatki. Miasto ma ograniczone możliwości wywłaszczeń, nawet z uwagi na interes publiczny. Do tego dochodzi kwestia rentowności odrestaurowywania obiektów zabytkowych... czy nawet rozbiórki nieczynnego hotelu. Jego rozbiórka i utylizacja materiałów porozbiórkowych przewyższa wartość obiektu. 

- W związku z pytaniami o miejsca do parkowania prezydent zapowiedział ogłoszenie kolejnego przetargu na realizację parkingu przy ul. Armii Krajowej.

- Mieszkańcy pytali, co robić jak ktoś podrzuca im śmieci do koszy wspólnot (np. na ul. Marconiego), a własność wielkich podwórek jest rozproszona. Prezydent zasugerował ograniczanie dostępu do koszy oraz montowanie zamknięć i współdziałanie z miastem na rzecz remontów podwórek, czy też budowania zabezpieczonych śmietników.

- Pojawiły się też pytania o konwersję pieców węglowych. Na ten cel miasto będzie dysponować środkami unijnymi, a wymiana dotyczy pieców węglowych na wydajne - kondensacyjne. Ważne jest by starający się o zwroty podjęli zobowiązania finansowe po podpisaniu przez miasto stosownej umowy o uzyskaniu dofinansowania dla wałbrzyszan.

- Mieszkańcy sygnalizowali konieczność remontu ul. Św. Kingi i Pocztowej, a także doświetlenie okolic ul. Legnickiej. Ul. Kingi i wiele innych mniejszych musi czekać na swoją kolej, jest projekt remontu Pocztowej, ale przed zakończeniem prac związanych z budową obwodnicy nie można zamknąć tej drogi odciążającej ul. Wrocławską. Doświetlenie ul. Legnickiej będzie wykonane.  


Śmieci i popiół, ilu chętnych do abolicji czynszowej?

Tradycyjnie już, w tym cyklu spotkań, poruszono kwestię segregacji odpadów (WAŁBRZYCH: PODWYŻKA OPŁAT ZA ŚMIECI JEST NIEUNIKNIONA?)
. Prezydent zapowiedział nie tylko konieczność bardziej efektywnej segregacji odpadów oraz wzmożone kontrole, a także zasygnalizował pojawienie się w przyszłym roku w mieście kolejnego rodzaju pojemników na śmieci. - W części miasta pojawią się specjalne pojemniki na popiół. Problem z jego segregacją dotyczy jego absorpcji wody - lekki popiół absorbuje wodę i staje się cięższy, a przez do zwiększa się cena jego składowania - wyjaśnia prezydent.

Przez część spotkania podjęto też zagadnienie zadłużenia czynszowego i warunkowej abolicji czynszowej skutkującej oddłużeniem najemców lokali komunalnych (więcej o akcji - WAŁBRZYCH: DŁUŻNICY CZYNSZOWI - ZBLIŻA SIĘ ABOLICJA!, WAŁBRZYCH: ABOLICJA CZYNSZOWA NIE DLA CWANIAKÓW).
Wiosek o oddłużenie można składać do końca kwietnia. - Obecnie mamy około 100 wniosków, ale warto taką akcję przeprowadzić nawet dla 10 chętnych. Zapewne najwięcej wniosków złożone będzie w kwietniu, z racji odkładania decyzji na ostatnią chwilę - wyjaśnia Szełemej. Włodarz naszego miasta przytoczył przykłady ubogich mieszkańców, którzy liczą na abolicję i zaznaczył, że bogaci - których stać na spłacenie całości zadłużenia - nie mają szans na umorzenie 70% zadłużenia sprzed 2014 roku.


Na uczestników spotkania czekały niespodzianki - szklane karafki "Dobra woda z kranu" na wodę od Wałbrzyskich Wodociągów oraz torby wielorazowego użytku od miasta. Mają one propagować segregowanie odpadów, ale przede wszystkim mniejsze zużycie wody mineralnej kupowanej w plastikowych butelkach oraz toreb foliowych.Wcześniejsze spotkania z mieszkańcami w ostatnich tygodniach:
9. PIASKOWA GÓRA: LINIA NR 1, PARK, OBWODNICA I DZBANKI NA WODĘ
8. NOWE MIASTO: ŚMIECI, STADION, BASEN,SCHODY
7. SOBIĘCIN: PARK, ŚMIECI, DŁUGI I GDZIE PRZENOSINY PALESTYNY?
6. ŚRÓDMIEŚCIE: NOWE PRZYSTANKI, WYMIANA PIECÓW I REWITALIZACJA
5. PREZYDENT NA PONIATOWIE. CO Z TĄ WODA I KANALIZACJĄ?
4. PODZAMCZE O NOWYCH PARKINGACH, ZMIANACH NA ULICACH I O ŚMIECIACH
3. CZYM ŻYJE RUSINOWA I JAKIE MA PROBLEMY?
2. SPOTKANIE PODGÓRZE: REMONT UL. NIEPODLEGŁOŚCI I ŚCIEŻKA ROWEROWA [FOTO]
1. PIASKOWA GÓRA: Z MIESZKAŃCAMI O PARKINGACH I REMONTACHElżbieta Węgrzyn