W centrum naszego miasta istniało kiedyś wiele zakładów przemysłowych ze swoimi zespołami budynków. Część została wyburzona i powstało tam coś innego, a część wciąż istnieje i czeka na lepsze czasy. Jest szansa, że nowego życia doczeka się część dawnej miejskiej rzeźni. Co tam będzie?


Powstaną mieszkania

Miasto ogłosiło właśnie przetarg na: „Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę lokalu użytkowego z przekształceniem na trzy odrębne niezależnie funkcjonujące lokale mieszkalne w budynku przy ul. Pługa 13-13a w Wałbrzychu”.
 Potem wyłoniony wykonawca będzie musiał pełnić nadzór autorski nad zadaniem. 

Lokal użytkowy znajduje się w budynku przy ul. Adama Pługa 13a-13. Budynek jest własnością gminy Wałbrzych. Dwie części lokalu usytuowane są na parterze budynku. Obie posiadają odrębne wejścia z zewnątrz. Trzecia cześć lokalu usytuowana jest na pierwszym piętrze, do którego prowadzą schody wewnętrzne z części parterowej. 
Przewidziane prace:

a) Likwidacja ramp oraz schodów zewnętrznych z uwzględnieniem naprawy elewacji
b) Likwidacja stalowych bram/stolarki drzwiowej od strony zewnętrznej, wykonanie otworów okiennych
c) Demontaż schodów wewnętrznych między częścią parterową a 1 piętrem lokalu z wykonaniem stropu (komunikacja ze wspólnej klatki schodowej)
d) Sprawdzenie nośności stropu między parterem a I piętrem -ewentualne wzmocnienie
e) Docieplenie stropów nad piwnicą oraz między piętrowego w obrębie lokali
f) Wykonanie drzwi wejściowych do lokali z klatki schodowej
g) Przyłączenie pomieszczenia gospodarczego na parterze do części lokalu -cześć prawa
h) Zmiana układu funkcjonalnego lokali poprzez wykonanie przegród pionowych
i) Remont lokali z uwzględnieniem wszystkich branż: ogólnobudowlanej, instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, centralnego ogrzewania, elektrycznej i wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Ma też być remont podłóg i w pokojach pojawią się panele, natomiast w łazience, przedpokoju i w kuchni płytki ceramiczne. Struktura mieszkań po przebudowie: dwa pokoje, kuchnia, łazienka z WC, przedpokój i ewentualnie garderoba. A zatem w byłej rzeźni będzie można mieszkać całkiem komfortowo. Na razie nie wiadomo, czy chodzi o mieszkania komunalne, czy też będą one sprzedane.
Krwawa historia ulicy Pługa

W budynkach nr 13 i 13a wzniesionych na planie litery L znajdowały się dwa sklepy - Elektronik i Świat Paneli. Obiekty znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Wcześniej były to budynki gospodarcze i mieszkalne, pierwotnie w zespole rzeźni miejskiej, wybudowane w latach 20-tych XX wieku i są połączone z budynkami dawnej rzeźni.

Rzeźnia miejska w Wałbrzychu powstała w 1888 roku, na terenie ograniczonym obecnymi ulicami A. Pługa, Małą, Nowy Świat i A. Wajdy. W roku 1928 wzniesiona została nowa część zespołu rzeźni, między obecnymi ul. A. Pługa i Małą - i dziś zajmuje całą
 południowo-zachodnią pierzeję ulicy A. Pługa. 

Po II wojnie światowej nadal prowadzono tu tego rodzaju działalność. Ostatnia nazwa zakładu przed likwidacją około roku 1993 brzmiała: Przedsiębiorstwo Państwowe Zakłady Mięsne w Wałbrzychu. Potem wyburzono część budynków dawnej rzeźni, część jest w ruinie, a w pozostałych funkcjonują między innymi Imperium Boxing i klub squasha oraz biura prywatnych firm.Inne dawne obiekty:
BIAŁY KAMIEŃ: RATUNEK DLA STAREJ SZKOŁY - I OBIEKT HANDLOWY?
PIASKOWA GÓRA: KOLEJNA STARA SZKOŁA ZYSKA NOWE ŻYCIE (FOTO)
WAŁBRZYCH: BYŁA SZKOŁA NA PODGÓRZU MA SZANSĘ NA NOWE ŻYCIE (FOTO)
Żłobek na Nowym Mieście zmienił właściciela. Co w nim będzie? (FOTO)


WAŁBRZYCH: TU WYBURZĄ SZKOŁĘ, TAM PRZEBUDUJĄ NA PRZEDSZKOLE (FOTO)

WAŁBRZYCH: DUŻE ZMIANY W SIECI PLACÓWEK OPIEKUŃCZYCH (FOTO)
BIAŁY KAMIEŃ: ZOBACZCIE NOWE ŻYCIE STAREJ SZKOŁY (FOTO)


WAŁBRZYCH: REKORD NOWYCH MIESZKAŃ I LISTA PUSTYCH BUDYNKÓW (FOTO)


Opr. MS
Foto: Elżbieta Węgrzyn