Za nami siódme spotkanie prezydenta Romana Szełemeja z mieszkańcami, 8 lutego, tym razem w dzielnicy Sobięcin. Zgromadzeni w Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek wałbrzyszanie mieli do włodarza i urzędników wiele pytań oraz wniosków. Tylu zagadnień nie poruszono dotąd w innych częściach miasta.
Inwestycje

Prezydent szeroko omawiał działania inwestycyjne na Sobięcinie i plany miasta na najbliższe lata, m.in. zapowiedział wiosenne otwarcie nowej biblioteki, siedziby RWS i mieszkań socjalnych w budynku po byłym PG nr 4 przy ul. 1 Maja, a także działania w ramach tzw. Trasy Sudeckiej. - Sukcesem ostatnich miesięcy jest uzyskanie, wbrew obstrukcji WSZiP, pozwolenia na prowadzenie tej dużej inwestycji, w ramach której remontowana będzie w ciągu najbliższych 2-3 lat ul. 1 Maja i wybudowana zostanie obwodnica Boguszowa. Ulica 1 Maja będzie przebudowywana od podstaw, z wszystkimi sieciami i całą infrastrukturą. Wkrótce zmieni się też skrzyżowanie ul. II Armii z ul. 1 Maja, gdzie trwa wyburzenie i planowane jest kolejne. Chcielibyśmy też wyremontować ul. II Armii, ale szybkość przystąpienia do tego zadania uwarunkowana jest naszymi możliwościami finansowymi - zaznacza prezydent.
Zapowiedziano również prace rewitalizacyjne w przychodni przy ul. Karkonoskiej, a także montowanie oświetlenia w Parku im. Kościuszki. - W ostatnich dniach udało się w przetargu wyłonić wykonawcę tego zadania - to firma pana Roberta Zimnego. Niestety w przypadku parku w dzielnicy Rusinowa do przetargu nie stanął żaden zainteresowany i przetarg trzeba będzie powtórzyć - wyjaśnia Szełemej.... i rewitalizacja

Mieszkańców okolic parku na Sobięcinie interesował przebieg realizacji ich projektu wywalczonego w budżecie partycypacyjnym. Otrzymali zapewnienie, że planowana przez nich budowa placu zabaw odbędzie się w tym roku. - Czy jeśli prace okażą się droższe niż zakładano i zabraknie nam środków z budżetu przeznaczonych na odnowienie jednej alejki, to pan prezydent dołoży nam, by wykonana była całość? Bardzo nam na tym zależy - dopytuje mieszkanka górnego Sobięcina. Włodarz naszego miasta odpowiedział zaś krótko: - Nie. Jakbym dokładał wszystkim, to innym musiałbym zabrać. Prezydent przypomniał, że projekty można dzielić i kontynuować w kolejnych latach, a dokładanie środków z innych, przeszacowanych projektów budżetu partycypacyjnego w dobie rosnących kosztów pracy jest rzadkością. 

O remonty rewitalizacyjne pytali też mieszkańcy kamienic należących w 100 proc. do miasta, m.in. z ul. Darowskiej 3. - Przeznaczyliśmy wszystkie pozyskane na remonty kamienic unijne środki dla niezamożnych wspólnot mieszkaniowych. Dajemy im szansę na prawdopodobnie ostatnią możliwość wykorzystania na ten cel funduszy zewnętrznych - wyjaśnia gospodarz spotkania z mieszkańcami. Prezydent zaznaczył, że w przypadku wniosków o termomodernizację w budynkach gminnych sprawdzane jest m.in. to, czy mieszkańcy płacą czynsz i czy nie ma zadłużenia. Stara się działać sprawiedliwie.
      
Kto i co podrzuca

Wiele pytań zebranych na spotkaniu mieszkańców Sobięcina dotyczyło gospodarki odpadami. Mieszkańcy zgłaszali m.in. propozycje objęcia koniecznością segregacji odpadów całego miasta bez wyjątku, inni zaś przytaczali przykłady podrzucania śmieci przez mieszkańców domków do większych pojemników zbiorczych przy kamienicach wielorodzinnych. Okazało się, że nie tylko śmieci są podrzucane na Sobięcinie. - Nie rozumiem dlaczego regularnie do kanalizacji przy ul. Gwarków (dawnej Antka Kochanka) wlewane są nieczystości z szambiarki z Boguszowa? - pyta mieszkaniec tej ulicy i zaznacza, że po każdym takim zrzucie trzeba na całej ulicy zamykać okna, bo długo w powietrzu unosi się nieciekawy zapach. Sprawę zobowiązali się zbadać władni w tej kwestii urzędnicy.  Długi, mieszkania i kamienice do wyburzenia

Przez znaczną część spotkania podejmowano zagadnienie zadłużenia czynszowego i warunkowej abolicji czynszowej skutkującej oddłużeniem najemców lokali komunalnych (więcej o akcji - WAŁBRZYCH: DŁUŻNICY CZYNSZOWI - ZBLIŻA SIĘ ABOLICJA!, WAŁBRZYCH: ABOLICJA CZYNSZOWA NIE DLA CWANIAKÓW). W dzielnicy Sobięcin zadłużenie najemców szczególnie mocno powiązane jest z wałbrzyską gospodarką zasobami lokalowymi zarówno tymi nowo wybudowanymi, jak i z problemem kamienic przeznaczonych do wyburzenia.
Prezydent przypomniał o skali budownictwa komunalnego w ostatnich latach i budowanych obecnie budynkach przy ul. Husarskiej, zapowiedział też powstawanie nowych mieszkań chronionych na ul. Ogrodowej i socjalnych m.in. na ul. Przywodnej i 1 Maja - w budynkach byłych szkół.
Włodarz miasta przypomniał też, że metr kwadratowy powierzchni użytkowej w nowym budynku na ul. Husarskiej kosztował gminę 2380 zł, a wyremontowanie metra powierzchni mieszkalnej w starej kamienicy powiększone o remonty dachu, klatki schodowej, odwodnienie, itd. jest często z powyższą kwotą porównywalne. Dlatego też remonty będą postępować powoli, a zrujnowane budynki trzeba stopniowo wyburzać jak m.in. te na ul. Św. Barbary. - Nie stać nas na szybkie wybudowanie 500 mieszkań, mamy plan powolnego przenoszenia mieszkańców Palestyny do rewitalizowanych dzielnic Nowe Miasto i Środmieście, a osób z trudnościami poruszania się również do zaopatrzonych w windy mieszkań na Piaskowej Górze i Podzamczu - zapowiada prezydent i zaznacza, że proces przenoszenia rodzin z przeznaczonych do rozbiórki kamienic na dolnym Sobięcinie może potrwać około 4 lat. Przenosiny nie są proste dla miasta, bo i problem mieszkańców kamienic do wyburzenia jest pogmatwany. - Na 500 lokali, zajętych jest 250, a opłaty za czynsz wnosi ok. 80 najemców...
Co z niepłacącymi? Nie mogą być traktowani tak samo jak płacący. Mają szansę na abolicję czynszową.   Tradycyjnie już, w tym cyklu spotkań, poruszono kwestię segregacji odpadów (WAŁBRZYCH: PODWYŻKA OPŁAT ZA ŚMIECI JEST NIEUNIKNIONA?), konwersji pieców węglowych (ŚRÓDMIEŚCIE: NOWE PRZYSTANKI, WYMIANA PIECÓW I REWITALIZACJA).

O czym dyskutowano rok temu na Sobięcinie? - PREZYDENT Z MIESZKAŃCAMI O SOBIĘCINIE

Wcześniejsze spotkania z mieszkańcami w ostatnich tygodniach:
ŚRÓDMIEŚCIE: NOWE PRZYSTANKI, WYMIANA PIECÓW I REWITALIZACJA
PREZYDENT NA PONIATOWIE. CO Z TĄ WODA I KANALIZACJĄ?
PODZAMCZE O NOWYCH PARKINGACH, ZMIANACH NA ULICACH I O ŚMIECIACH
CZYM ŻYJE RUSINOWA I JAKIE MA PROBLEMY?
SPOTKANIE PODGÓRZE: REMONT UL. NIEPODLEGŁOŚCI I ŚCIEŻKA ROWEROWA [FOTO]
PIASKOWA GÓRA: Z MIESZKAŃCAMI O PARKINGACH I REMONTACH
Elżbieta Węgrzyn